Coin Rehberi

AAVE

Aave, DeFi sektöründeki ilgileri yeni zirvelere taşımaya yardımcı olan merkezi olmayan bir borç verme sistemidir. Bu yeni nesil protokol, kullanıcıların kripto varlıklarını ödünç vermelerini; ödünç almalarını ve faiz kazanmalarını sağlayan ilklerden biriydi. Hepsinden iyisi, Aave kullandığınızda bir aracıya gerek yok çünkü tüm sistem Ethereum blok zincirinde yaşayan akıllı sözleşmeler aracılığıyla özerk bir şekilde çalıştırılıyor.

Aave’nin geliştiricileri, piyasaya sürülmesinden bu yana ağlarını herkes için erişilebilir kılmak için büyük özen gösterdi. Bu platformun açık erişimi ve kullanım kolaylığı, onu hem kurumsal hem de perakende yatırımcılar için ideal kılmaktadır. Sonuç olarak, Aave dünyanın en popüler DeFi uygulamalarından biri haline geldi.

Aave Projeleri Nelerdir?

Aave, geleneksel borç verme hizmetlerinin karşı karşıya olduğu en acil sorunlardan bazılarını çözmeye çalışmaktadır. Tüm DeFi’de olduğu gibi, projenin ana hedefi, merkezi finansal hizmetleri merkezi olmayan eşdeğerlerine dönüştürmektir. Normal bir borç verme senaryosunda, bankalar fonlarınızı ödünç vermektedir. Dolayısıyla faiz kazanır. Paranızı ödünç verseler bile, bu karlı faiz kazançlarına asla erişemezsiniz.

Aave ekosisteminde her şey değişir. Herkes kripto parasını diğer kullanıcılara güvenilmez ve izinsiz bir şekilde ödünç verebilir. Varlıklarınızı ödünç vererek kazanılan faiz, doğrudan ağ cüzdanınıza ödenmektedir. Bu şekilde, Aave, eşler arası kredi alanında devrim yaratmaya yardımcı oldu ve aynı hedeflerle bütün bir DeFi sektörünün doğmasına yardımcı oldu.

AAve Projeleri

Aave Coin Özellikleri Nelerdir?

Bu merkezi olmayan finansal protokolü kullandığınızda kazanılan birçok fayda vardır. Birincisi, tüm ağın borç verme süreçleri ve faaliyetleri üzerinde şeffaflık kazanırsınız. Geleneksel borç verme hizmetleri, fonlarınızla faaliyetleri hakkında sizi karanlıkta bırakan kapalı bir şekilde çalışır. Aave ile, tüm topluluğun görmesi için her şey blok zincirinde.

Açık Kaynak

Aave, DeFi sektörünün açık doğasına uygun olarak, borç verme protokollerini açık kaynaklı hale getirdi. Açık kaynak kodlama genellikle daha güvenlidir çünkü topluluk tarafından yoğun bir akran incelemesinden geçer. Deneyimli yatırımcılar, tüm faaliyetleri ve işlevleri sağlayabildikleri için açık kaynaklı projeleri özel projelere tercih ederler. Bu sayede gizli riskler veya ücretler yoktur.

Gözaltı Dışı Protokol

Aave, gözaltına alınmayan bir platformdur. Yani kripto para biriminizi asla doğrudan tutmaz. Gözaltına alınmayan platformlar, varlıklarınızın mülkiyetini elinizde tuttuğunuz için daha fazla gönül rahatlığı sağlar. Ayrıca, hacklenecek kullanıcı fonlarıyla dolu cüzdanlar olmadığı için bilgisayar korsanlarının hedefi olma riskleri daha azdır.

Sahip Olmadan Kontrol

Aave’nin en iyi özelliklerinden biri, protokolün, bir borçlunun, onlara doğrudan sahip olmadan farklı kripto para birimlerine maruz kalmasına izin vermesidir. Aave’yi kullanarak, favori dijital varlıklarınızı takas etmenize gerek kalmadan ödüller kazanabilirsiniz. Bu strateji kayıp riskini azaltır.

Oran Seçenekleri

Aave kullanıcıları, güzel bir faiz oranı seçeneği yelpazesinin tadını çıkarır. Sistem, yatırım hedeflerinizi karşılamak için hem sabit hem de değişken faiz oranları sunar. Hepsinden iyisi, istediğiniz zaman bu ücret yapıları arasında geçiş yapabilirsiniz.

Aave Coin Nasıl Çalışır?

Aave, piyasaya bazı yeni işlevler getiren Ethereum tabanlı bir P2P ödünç verme sistemidir. Bu görevi gerçekleştirmek için Aave geliştiricileri, kusursuz bir deneyim sağlamak için teminatlı kredilere ve kredi havuzlarına dayanan benzersiz bir strateji geliştirdi.

Aave’yi kullanmak için borç verenler, ağın likidite havuzlarına para yatırmalıdır. Borçlular bu fonlara erişebilir ve istedikleri gibi borç alabilirler. Likidite havuzundan fon ödünç almak için, kullanıcıların çekilen miktardan daha büyük bir teminat tutarını kilitlemesi gerekir. Özellikle, bu teminatın değeri USD bazındadır.

Teminat, gerekli teminatlandırma eşiğinin altına düşerse, sistem tarafından otomatik olarak tasfiyeye alınır. Diğer kullanıcılar daha sonra bu fonları indirimli bir oranda satın alabilir. Bu strateji, likidite havuzlarının her zaman pozitif kalmasını sağlar.

Rezervler

Aave ayrıca likidite havuzu rezerv fonlarını tanıtan ilk P2P kredi sistemlerinden biriydi. Bu fonlar, havuzların piyasa oynaklığıyla mücadele etmesine yardımcı olmak için kullanılır. Ek olarak, rezervler, fonları likidite havuzlarından çıkarmak istediklerinde fonları hazır olacak borç verenler için sigorta görevi görür.

Oracle’lar

İlginç bir şekilde Aave, teminatlandırılmış varlıkların gerçek zamanlı değerini belirlemek için başka bir popüler kripto platformu olan Chainlink’in (LINK) gücünden yararlanıyor. Chainlink, merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Oracle’lar, blok zinciriyle iletişim kurabilen zincir dışı sensörlerdir. Chainlink’in oracles’a merkezi olmayan yaklaşımı, bu sensörlerin doğru kalmasını sağlamaya yardımcı olur.

Flaş Krediler

Aave, piyasaya flash krediler sunduğunda oyunun kurallarını değiştirdi. Bu açık kaynaklı protokoller, kullanıcıların herhangi bir teminat olmadan hızlı kredi almalarını sağlar. Ek olarak, bir sonraki Ethereum bloğunun madenciliği yapılana kadar flash kredilerin geri ödenmesi gerekiyor. Bu aydınlatma hızlı ödünç verme protokolleri, kullanıcıların kısa sürede çok sayıda görevi yerine getirmelerini sağlar.

Öncelikle, arbitraj işlemi fırsatları için flash krediler kullanılmaktadır. Bir jeton için kredi alabilir ve daha yüksek bir fiyata listelenen varlık ile başka bir platformda ticaret yapabilirsiniz. Ayrıca, diğer kredi protokollerindeki kredileri yeniden finanse etmek veya teminat takası yapmak için flash kredileri kullanabilirsiniz. Bu hizmet için %0,3 ücret alınmaktadır. Özellikle, bu protokol, günümüzde kullanılan çoğu ürün yetiştirme sisteminin temel bileşenlerinden biri haline geldi.

Faiz Oranı Değiştirme

Kullanıcılar ayrıca faiz oranı yapılarını değiştirme olanağı da kazanır. Aave’yi kullanarak istediğiniz zaman sabit veya değişken oranlar arasında seçim yapabilirsiniz. Değişken oranlar, likidite havuzundaki talebe göre sürekli değişmektedir. Buna karşılık, istikrarlı oranlar, bir varlığın son 30 gündeki faiz oranı ortalamasına dayanır.

Aave Coin Sistemi Nedir?

AAVE, ağ için orijinal yardımcı program belirtecidir. Bu ERC-20 coini, Kasım 2017’de piyasaya farklı bir adla girdi. Özellikle, bu token, Aave’in ETHLland olduğu zamandan beri taşınmıştır. AAVE, bugün düzinelerce borsada, özellikle de Binance’de listelenen deflasyonist bir varlıktır. Geliştiriciler, yakında AAVE’yi ağ için birincil yönetim belirteci yapma niyetlerini belirttiler.

A Tokenlar

Aave yatırdığınızda, aTokens alırsınız. Depozitonuza kıyasla eşdeğer miktarda aToken alacaksınız. Bu belirteçler, borç verme faaliyetlerinizden faiz kazanmanıza izin verdiği için ağ için kritik öneme sahiptir.

Aave Geçmişi Nedir?

Aave, 2017 yılında piyasaya girdi. Platform, ilk DeFi kredi protokolüydü ve tamamen farklı bir isim olan ETHlend’i kullanıyordu. Firmanın kurucusu Stani Kulechov, herkesin bu gelişmiş ağdan yararlanabilmesi için teknik engelleri kaldırmaya büyük özen gösterdi. Özellikle, Aave, kitlesel satışı sırasında 16 milyon doların üzerinde bir güvence sağladı.

Aave Fiyat Grafiği Değerlendirmesi

Aave ilk işlem gördüğü tarih olan 15 ekim 2020 tarihindeki fiyatı 52 Dolardı. Piyasalarda işlem gördüğü en dip fiyatı ise, 4 Kasım 2020 tarihinde 28 dolardır. ATH yaptığı fiyat seviyesi ise, 18 mayıs 2021 tarihinde 668 dolar olarak görülmektedir. Güncel fiyatı ise, 29 aralık 2021 tarihine göre 242 dolardır.

Aave Fiyat Grafiği

Aave Nasıl Satın Alınır?

Aave aşağıdaki borsalarda mevcuttur: Hızlı üyelik için istediğiniz borsanın linkine tıklayıp, üyeliğinizi oluşturabilirsiniz.

Binance; AAVE dahil olmak üzere çok çeşitli kripto para birimleri sunan global bir borsadır. Türkiye Cumhuriyeti için en iyi borsalardan biridir. TL yatırma ve çekme işlemleri yapabilirsiniz.

Gate.io; Birçok yeni altcoinin listelendiği, dünyanın en çok tercih edilen kripto borsaları arasında yer almaktadır.

Ftx.com; Yüzlerce altcoin ile işlem yapabileceğiniz global bir kripto para alım-satım platformudur.

Aave Coin Yorumları

  • Piyasada Öncü Bir Güç. Kripto sektöründe inovasyon için itici bir güç olduğunu kanıtladı. Bu ağ, DeFi eğrisinin çok ötesindeydi. Hal böyle olunca da sektörün en büyük oyuncularından biri haline geldi. Kullanıcılar, Aave’yi kullandıklarında basit ve güvenli bir DeFi deneyiminin keyfini çıkarırlar. Bu nedenlerle, önümüzdeki haftalarda bu yaratıcı ağdan çok daha fazlasını duymaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu