Coin Rehberi

ALGO

Popüler kripto para birimleri arasında yer alan Algoland (ALGO) hakkında yer alan tüm detayları inceleyeceğiz.

Algorand, blok zincirinin üçlemesini çözmek için algoritmik rastgelelik kullanan bir Pure Proof-of-Stake blok zinciri platformudur. Çoğu blok zinciri projesinden farklı olarak Algorand, İş Kanıtı yerine Hisse Kanıtı algoritmasının benzersiz kombinasyonunu gerçekleştirdiği için minimum hesaplama gerektirir.

Algorand, halka açık bir blok zinciri platformu olduğundan, geliştiriciler, bunun üzerine merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için kullanabilir. Algorand adı, Algoritmik Rastgelelikten (Algo + Rand) türetilmiştir.

Algo Nedir?

Bitcoin, Ethereum veya başka herhangi bir blok zinciri projesinin kalbi olan defterlerin verimsizliklerini çözmeyi amaçlar. Bunlara ölçeklenebilirlik, enerji israfı ve yüksek işlem maliyetleri dahildir. Algorand, hem merkezi hem de merkezi olmayan blok zinciri projelerinin avantajlarını kullanır. Hesap verebilirliği sağlamak için merkezi bir platform ve merkezi olmayan projelerin yönetişim modeli gibi verimli ve etkilidir.

2017 yılında Silvio Micali tarafından kurulan Algorand blok zinciri platformunu işleten şirketin yasal adı Algorand Inc’dir. Silvio bir MIT profesörüdür ve aynı zamanda Turing ödülü ve Gödel ödülünün de sahibidir. MIT’de bilgisayar bilimi profesörüdür. Silvio’nun kendisi tanınan bir kriptograftır. Ayrıca kripto dünyasındaki en önemli teknolojilerden birinin ortak mucidi olarak bilinmektedir. Özellikle birçok özel kripto para, sıfır bilgi kanıtı için çok önemlidir.

Eğitimine gelince, Sapienza Università di Roma’dan Matematik lisans derecesine ve Berkeley’deki California Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri Doktora derecesine sahiptir. Silvio’nun ayrıca Toronto Üniversitesi’nden Postdoc derecesi vardır. Silvio, LinkedIn profilinde Algorand’ı “türünün ilk örneği sınırsız işlem platformu” olarak özetliyor. Algorand “Blockchain Trilemma”yı çözerek blockchain teknolojisi vaadini yerine getiriyor: gerçek ademi merkeziyetçilik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik sunuyor.”

Algo Projeleri Nedir?

Algorand’ın ne yapmayı amaçladığını anlamak için, Algorand’ın başarısız olmadan önceki diğer blockchain platformlarını bilmemiz gerekiyor. Ne de olsa Algorand, diğer blok zinciri platformlarındaki defterlerin sahip olduğu verimsizlikleri çözmeyi hedefliyor.

Örneğin, Bitcoin ilk kripto para birimidir ve kripto alanında tartışmasız liderdir. Başından beri piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi unvanını elinde tutuyor. Yıllardır piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum; merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için başvurulan platform olarak bilinmektedir. Bu ikisi arasında ortak olan nedir? Her ikisi de işlemleri, sözleşmeleri ve daha fazlasını depolamak için dağıtılan bir defter kullanılmaktadır. Ancak dağıtılan defterleriyle ilgili sorun, mevcut formlarında verimsiz olmalarıdır. Ethereum, Bitcoin’den daha iyi olsa da. O da ölçeklenebilirlik sorunlarından muzdarip.

Kısacası, Algorand’dan önceki blok zinciri platformları, Blockchain Trilemma; Güvenlik, Ölçeklenebilirlik ve Merkezsizleştirme olarak bilinen kripto alanında çokça duyurulan sorunları çözemedi. Blockchain endüstrisini bir sonraki seviyeye taşımak için bu sorunları çözmek esastır. Algorand, Blockchain Trilemma’yı yenilikçi çözümleri ile çözüyor.

Algo Projeleri

Algo Özellikleri Nedir?

Blok zinciri alanındaki güvenlik sorunları, malları gönderdikten veya hizmet sunduktan sonra yatırımcıların ödemelerini almaması gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Uzman bir bilgisayar korsanı, durumdan yararlanmak için bir boşluktan yararlanabilir ve blok zinciri terminolojisinde çift harcama olarak bilinen bir kripto para birimini iki kez harcayabilir. Çift harcama saldırısı gerçekleştirmek çok zor olsa da; bir bilgisayar korsanı herhangi bir platformun blok zinciri ağını bozabilirse bu gerçek olabilmektedir.

Algorand, Algorand Ağı içinde güvenlik sağlamak için yaratıcı bir çözüm uyguladı. Bizans konsensüsüne dayalı Pure Proof-of-Stake (PPOS), Algorand’ın işleyişinin temel parçasıdır.

Algorand’da hiçbir çoğunluk ağı kontrol etmiyor. Blok oluşturmak, küçük bir kullanıcı grubuyla sınırlı değildir. Ayrıca Algorand’da delegasyon işlemi yoktur. Bunun yerine, her Algorand token sahibi, oylarını katılarak; önererek ve vererek Algorand blok zincirinde çok önemli bir rol oynar. Kullanıcılar, Bonded Proof-of-Stake’in aksine, fikir birliğine katılmak için Algorand belirteçlerini bir stake süreciyle kilitlemek zorunda değildir.

Diyelim ki Bay X, komitenin bir parçası oldu. Bunu bilen tek kişi Bay X’in kendisi. Başka hiç kimse başlangıçta bu bilgiye sahip olmayacak. Şimdi, yeni bir işlem bloğunu yöneten komitede bir rolü olacak. Bay X, komite içindeki rollerini oynamak için biletlerini Alorand ağında bir M ile herkese açık hale getirecektir. Bu bilet kendisi tarafından dijital olarak imzalanmıştır. Burada Bay X, işlemi doğrulamak için yalnızca bir mesaj gönderir ve bu, Bay X’in gerçekten de komitenin bir parçası olduğunu kanıtlayan dijital imzalı M ile birlikte dijital bileti yaymasını gerektirir.

Her yeni blok için komite üyeleri birden fazla mesaj göndermek zorundadır. Ancak sadece bir mesajdan sonra Bay X’in kimliği ortaya çıkar. Bu nedenle, kötü niyetli herkesin Bay X’e ulaşması ve onu ağda bir hizmet reddi saldırısı yapması için etkilemesi mümkündür.

Algo Güvenli Mi?

Güvenliğe gelince, DeFi uygulamalarının artan kullanımının Ethereum ağı üzerinde nasıl stres yarattığını zaten görüyoruz. Son zamanlarda, Ethereum ağındaki meme coin işlemlerinin sayısındaki artış hasara neden oldu. Ethereum ağındaki işlemlerin maliyetinde saçma bir artışa yol açtı. Bunun nedeni, Ethereum ağının sıkışık olması ve kullanıcı sayısındaki bu tür bir büyümeye uyum sağlayacak kadar güvenli olmaması nedeniyle şu anda sıkıntı çekmesidir. Uniswap kullanıcıları, küçük işlemleri bile gerçekleştirmek için çift haneli ve bazen üç haneli gaz ücretleri ödemek zorunda kaldıkları için işlem maliyetlerinde 10 kat artıştan şikayet ediyorlardı.

Algorand’ın Pure Proof-of-Stake mekanizması ölçeklenebilirlik sorunlarını da çözer. Söylediğimiz gibi, Algorand’ın blok önerenleri ve doğrulayıcıları seçme yolu rastgele. Bu nedenle, fikir birliği için yalnızca bir avuç mesaj gereklidir. Bu nedenle, Algorand oldukça güvenli bir ağdır.

Algo Fiyat Grafiği Değerlendirmesi

Algo Coin Binance kripto borsasında 1 Temmuz 2019 tarihinde listelendiğinde, 3.44 Dolar ile ATH yapmıştır. Kripto para biriminin en düşük gördüğü seviye ise; 0.17 cent olarak 01 Aralık 2019 tarihinde ulaşmıştır. Güncel olarak 29 Aralık 2021 tarihinde 1.54 Dolardan işlem görmektedir.

Algo Fiyat Analizi

Algo Nasıl Kullanılır?

Bugün yüzlerce işletme Algorand kullanıyor. Circle, Republic, Tether, Archax, Meld Gold, Marshall Adaları, Global Carbon Holdings, StakerDAO, Hummingboat, Instimatch, Opulus, Voyager Digital, Asset Block ve daha fazlasını içerir. Örneğin Archax, FCA tarafından düzenlenen borsalarda satışa sunulan finansal ürünler geliştirmek için Algorand ile birlikte çalışıyor. Tether, saniyede 1000’den fazla işlemi işlemek için Algorand’ı kullanır.

Marshall Adaları, dijital para birimini güçlendirmek ve ada ulusunun küresel ekonomiye katılmasını sağlamak için Archax’ı kullandı. Instimatch, İslami bankacılık, RegTech, Payments vb. dahil olmak üzere çok sayıda hizmeti sunmak için Algorand blok zinciri platformundan yararlanıyor. Tanınan bir küresel müzik dağıtım şirketi olan Ditto; Algorand’ı Opulous girişiminde belirli görevleri güçlendirmek için kullanıyor. Müzisyenler için daha fazla fırsat yaratmaktır.

Vertex, özellikle fiziksel ve dijital havacılık ve tıbbi ürünler için kurulan bir dijital işlem platformudur. Aracıları ortadan kaldırmak ve ek maliyetleri ortadan kaldırarak platformdan satın alma sürecini kolaylaştırmak için Algorand ile birlikte çalışıyorlar. İklim İşlemi ve müşterilerine gelince, Algorand birincil altyapı katmanı olarak hareket edecek. Algorand’ın en son kullanım durumu, güvenlik belirteçleri vermek için Algorand blok zincirini kullandıkları için Exodus’unkidir.

Dolaşımda Ne Kadar Algo Coin Var?

Algorand coinlerinin maksimum arzı 10 milyar iken, toplam arzı 5,54 milyarın üzerindedir. Dolaşımdaki arzına gelince, yazı yazılırken 3.06 milyar. Beş yıl boyunca dolaşımdaki arzını artırmanız için toplam 3 milyar ALGO coini ayrılırken; 1,75 milyar ALGO coin zaman içinde dağıtılacak katılım ödülleri içindir. Ardından, fazla mesai kazanacakları Röle düğümü operatörleri için 2,5 milyar ALGO coin. Algorand Foundation & Algorand, Inc. 2,5 milyar ALGO coin alacak. Algorand ayrıca, zaman içinde dağıtılacak olan son kullanıcı hibeleri için 0,25 milyar coin ayırmıştır.

Algo Coin Nasıl Satın Alınır?

Algo Coin aşağıdaki borsalarda mevcuttur: Hızlı üyelik için istediğiniz borsanın linkine tıklayıp, üyeliğinizi oluşturabilirsiniz.

  • Binance; Algo dahil olmak üzere çok çeşitli kripto para birimleri sunan global bir borsadır. Türkiye Cumhuriyeti için en iyi borsalardan biridir. TL yatırma ve çekme işlemleri yapabilirsiniz.
  • Gate.io; Birçok yeni altcoinin listelendiği, dünyanın en çok tercih edilen kripto borsaları arasında yer almaktadır.
  • Ftx.com; Yüzlerce altcoin ile işlem yapabileceğiniz global bir kripto para alım-satım platformudur.

Algorand ve Blockchain Teknolojisi

Bu yıl açık olan bir şey, ölçeklenebilirliğin bir blok zinciri platformunun en önemli erdemlerinden biri olduğudur. Özellikle Ethereum gaz ücretleri saçma bir şekilde yükseldikten sonra çok tartışılan bir konu haline geldi. DeFi uygulamalarının çoğunluk hissesini ve dolaşımdaki çok sayıda ERC-20 coini destekleyen bir blok zinciri platformu olarak, artan Ethereum ücretleri milyonlarca kullanıcı için hayal kırıklığına neden oldu. Bitcoin işlemleri de zamanla daha yavaş ve maliyetli hale geldi.

Binance Akıllı Zincir bir süredir pazar payı kazanıyor. Şimdi birçok DeFi uygulaması bunun üzerine inşa ediliyor. Ancak Binance Smart Chain tabanlı DeFi uygulamalarındaki artan sayıdaki rüşvet, flash kredi saldırıları ve hack’ler önemli bir soruyu gündeme getiriyor. Binance Chain’e paralel çalışan bir blok zinciri olan Binance Smart Chain yeterince güvenli mi? Binance Smart Chain’in bir diğer sorunu da merkezi olmasıdır.

Gördüğümüz gibi, Bitcoin, Ethereum ve Binance Smart Chain gibi önde gelen blok zincirlerinin çoğu hala Blockchain Trilemma dediğimiz şeyden muzdarip. Güvenlik, ölçeklenebilirlik ve ademi merkeziyetçiliği içerir. Algorand’ın benzersiz Pure Proof-of-Stake mekanizması Algorand’ı gerçekten benzersiz kıldığı için fark yarattığı yer burasıdır. Genel olarak, Algorand blok zinciri alanında gizli bir mücevherdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu