AltCoin Haberleri

AltCoin Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Türk toplumu tarafından popüler bir yatırım aracı olan altcoinlere yatırım yapmadan önce dikkat etmeniz gereken önemli kriterleri değerlendireceğiz.

AltCoin Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Bir zamanlar finans dünyasında endişe ile takip edilen kripto para birimleri günümüzde birçok ekonomi kanalında analiz değerlendirmesi yapılmaktadır. Türkiye’de bu kadar hızlı bir şekilde altcoin piyasasının gelişeceğini hiç kimse tahmin bile edemezdi.

19 Ekim’de New York Menkul Kıymetler Borsası’nda Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı ProShares borsada işlem gören bir fonda ilk çıkışını yaptı. Sanatçılar, “tokenize edilen” dijital eserler satan milyonlar kazanıyor. Ve kripto borsaları, bankalar ve sigortacılarla birlikte prime-time TV’de reklam veriyor. Ülkemizde Cem YILMAZ, Tarık TOLUNAY gibi birçok sanatçı bu akıma uyarak NFT üzerinden gelir elde etmeyi başardı.

Ancak altcoin düşünen bireysel yatırımcıların, geleneksel finansta gördüklerinden farklı bir dünyayla karşılaşmaları muhtemeldir. Fiyatlar, yalnızca bilgisayar kodu bloklarıyla desteklenen varlıklardaki hızlı ticaret nedeniyle çılgınca dalgalanabilmektedir.

AltCoin Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Karmaşıklığa rağmen, sektörü takip eden uzmanlar, kripto para birimine yatırım yapma yaklaşımının yüksek risk profiline sahip diğer yatırımlardan çok farklı olmadığını söylüyor; Kaybetmeyi göze alamayacağınız parayı yatırmayın, sahip olduğunuzdan emin olun. Diğer mali temelleriniz karşılanır ve sabırlı olun.

Kripto Para Birimlerine Nasıl Yatırım Yapılır

“İnsanların karşılaştığı bilgilerin çoğu kripto işlemi hakkında. Bir sonraki sıcak kriptoyu nasıl satın alacağınızla ilgili. ABD’de yetkili bir finansal analizci olan Erkan YILMAZ; “Bu, aya gidecek bir sonraki altcoini nasıl belirleyeceğimizle ilgili” diyor. “Kripto yatırımı çok farklı. Bu, uzun vadede değeri olacağını düşündüğünüz bazı temelleri olan bir şey satın almakla ilgili.”

Müşterileriyle dijital varlıklar hakkında konuşmak için yatırım danışmanları yetiştiren Erkan, blockchain olarak bilinen temel teknolojinin potansiyeli olduğuna inandığını söylüyor. Bir blok zinciri ağında bilgisayarlar, bankalar veya devlet düzenleyicileri gibi merkezi otoritelerin yardımı (ve büyük maliyetleri) olmadan işlemlerin kimliğini doğrulamak için birlikte çalışır.

Altcoin Alabilecek Durumda Mısınız?

Genel olarak, kripto satın almaya karar verirseniz; genel portföyünüzün küçük bir yüzdesini oluşturan nispeten riskli varlıklar kümesine aittir.

Hem kısa hem de uzun vadeli finansal sağlık için diğer hedeflere ulaşmadan önce kimsenin kripto para birimine yatırım yapmasını önermediğini söyledi. Örneğin yatırımcıların herhangi bir tüketici borcunu kapatmaları ve işverenlerinin 401(k)s gibi emeklilik hesaplarına eşleşen katkı paylarını almaya yetecek kadar yatırım yaptıklarından emin olmaları gerektiğini söylüyor.

Bunun ötesinde, kripto satın almak önemli bir finansal taahhüt gerektirmez. Bazı çevrimiçi borsalar, müşterilerin bir dolar veya daha az artışlarla satın almalarına olanak tanır.

Araştırma firması Quantum Economics’in CEO’su Mati Greenspan; kriptoya girmenin bir yolunun haftada birkaç yedek dolar ayırmak olduğunu söylüyor.

Ödevini Yaptın Mı?

Son yıllarda kripto borsaları satın almayı, tutmayı ve satmayı kolaylaştırdı. Ancak, fonlarınızın güvenliğini borsa operatörlerine devretmek istemiyorsanız; dijital cüzdanların nasıl çalıştığı ve hangisinin sizin için en iyisi olduğu konusunda biraz araştırma yapmanız gerekecektir.

Daha geniş anlamda, blockchain teknolojisinin ne olduğunu; rakip ürünlerin onu nasıl kullandığını ve hangilerinin başarı şansı olduğunu anlamaya yardımcı olur. Buna ek olarak, kripto para birimleri hakkında çok fazla yutturmaca var. Bu da yatırımcıların kırmızı bayraklara karşı gözlerini açık tutmaları gerektiği anlamına geliyor.

Kodlama konusunda bir arka plana ihtiyacınız olmasa da; bir kripto para biriminin nasıl kullanılabileceğini araştırmak çabaya değer. Bunu yapmanın bir yolu; bir ağın nasıl çalışacağını ortaya koyan genellikle teknik bir belge olan teknik incelemeyi okumaktır.

Örneğin Bitcoin, mal ve hizmetler için ödeme olarak kullanılan gerçek dijital para olarak inşa edilmiştir.

İkinci en değerli kripto para birimi olan Ether, ödeme olarak veya Ethereum ağını çalıştırmaya yardımcı olan kullanıcıları tazmin etmek için de kullanılabilmektedir. Ağ, belirli koşullar yerine getirildiğinde otomatik olarak kapatılabilen “akıllı sözleşmeler” yürütmek için oluşturulmuştur.

Bu tür araştırmaların “çok sıkıcı olabileceğini, ancak zaman içinde madalyonun fiyatında ne olacağına dair size kesinlikle büyük bir ışık tutacağını” söyledi.

Nasıl Çeşitlendireceksiniz?

Tüm kripto paraların doğasında var olan bir risk var. Blockchain teknolojisi oldukça yeni ve destekçilerinin güvendiği ekonomik faydaları sağlayacağından kimse emin değil.

İşletme ve ekonomi alanında yardımcı doçent olan Sean Stein Smith; “Herhangi bir kripto varlığına yapılan herhangi bir yatırım, işlemlerin, varlıkların ve bilgilerin genel olarak artan bir şekilde temel bir blok zincirinde depolanacağı ve iletileceği konusunda geleceğe dair bir bahis var” diyor. New York’taki Lehman College’da.

Blockchain, alana yatırım yapan insanların beklentilerini karşılasa bile; yine de başarılı olmayan kripto para birimleri olacaktır. Greenspan, yatırımlarınızı uzun vadeli potansiyele sahip olduğuna inandığınız birkaç varlık arasında dağıtmanızı önerir.

Kripto para birimi alanında, yatırım fonları veya günlük yatırımcılara birçok varlığa geniş bir şekilde maruz kalma imkanı veren diğer yatırım araçlarıyla karşılaştırılabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu