Kripto Para Eğitimleri

AltCoin Sezonu Nedir?

Birçok profesyonel kripto yatırımcısının bu sezonu beklediğini belirtmek isteriz. Piyasalar bu sezonda oldukça hareketlidir.

Altcoin sezonu nedir? Altcoin sezonu, bazı altcoinlerin (Bitcoin dışındaki kripto para birimleri) BTC ve ABD dolarını aşan ani fiyat artışları yaşadığı kripto para piyasası döngüsünü ifade eder.

Altcoinlerin tanımı ve detayları hakkında Altcoin nedir ve size para kazandırabilir mi?

Bitcoin’in 354 milyar ABD dolarının üzerindeki piyasa değeri ve gerisini altcoinlerin almasıyla birlikte, altcoinler aynı zaman diliminde Bitcoin’den daha iyi performans gösterme potansiyeline sahiptir. Kripto piyasasının hareketinde çeşitli altcoinlerde tüm zamanların en yüksek seviyesi var. Peki, 2022 altcoin sezonu için doğru yıl mı olacak?

AltCoin Sezonu Nedir?

Altcoin sezonu boyunca, Bitcoin, altcoinlerin varlığı nedeniyle kripto pazarındaki hakimiyetini kaybetme eğilimindedir. Başka bir deyişle, Bitcoin’in piyasa değeri, piyasadaki farklı kripto para birimlerinin genel piyasa değerine kıyasla azalmaktadır.

Bu piyasa değeri metriği, bir kripto para biriminin boyutunu tanımlamak için kullanılır ve esas olarak varlığın fiyatının, kripto varlığının dolaşımdaki arzıyla çarpılmasıyla belirlenir.

Önceki Altcoin Sezonu

Bir altcoin sezonunun ilk vakası, 2017’de Bitcoin’in yolculuğunun zirvesindeydi. O zamanlar, Ethereum’un akıllı sözleşme işlevi nedeniyle birçok yeni kripto para piyasaya sürüldü.

Bitcoin’den önemli ölçüde yararlanan birçok kripto yatırımcısı oldu. Buna karşılık, diğer yatırımcılar altcoin piyasasına atlayarak bir servet kazanmaya çalışıyor. Bu durum altcoin sezonuna neden oluyor.

2018 altcoin sezonunun başında, Bitcoin’in hakimiyeti, kripto para piyasası değerine göre yüzde 37.84’e düştü. 2020’de altcoin sezonu nasıl olacak? Eh, Ethereum, Chainlink ve bazı altcoinlerin hızla arttığı bir an oldu. Ancak 2020’de altcoin sezonunun tam olarak ne zaman başladığını söyleyen sabit bir gün yok.

Altcoin Sezon Göstergesi

Yaklaşan altcoin sezonunun mükemmel bir göstergesi yok. Ancak Blockchain Merkezi, Altcoin Sezon Endeksi adı verilen benzersiz bir araç sağlar. Araç, piyasa duyarlılığını ölçer ve kripto para piyasasına Bitcoin mi yoksa altcoinler mi hakim olduğunu belirler.

Altcoin Sezon Endeksi aracı ayrıca, ilk 50 altcoin’in yüzde 75’inin Bitcoin’den daha iyi performans gösterdiği üç aylık bir dönemde bir altcoin sezonunun ne kadar süreceğini de tanımlayabilmektedir. Endüstri gözlemcileri ayrıca aşağıdaki işaretlerin teorik olarak altcoin sezonunun yakın olduğunu doğruladığına inanıyor. Endeks aracına dayanarak, 2022 altcoin sezonunun ne zaman gerçekleşeceği hakkında hala hiçbir fikrimiz yok.

Altcoin Sezonu Göstergesi

Aşağıdakiler, altcoin sezonunun ne zaman geleceğini bilmeniz için de kullanılabileceğiniz göstergelerdir:

Yeni Trendler

Çeşitli yeni altcoinlerin varlığına neden olan bir trendin ortaya çıkması, Bitcoin’in dominance (hakimiyeti) küçülmesine neden olabilmektedir.

Büyük Piyasa Kapitalizasyonu Altcoinlerin Fiyatı Artmaya Başladı

Ethereum (ETH), Ripple (XRP) ve Binance Coin (BNB) gibi ünlü altcoinlerin Bitcoin fiyatını geçebilecek fiyat artışları olması; bu karların diğer altcoinlere de akabileceğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilmektedir. Bu, altcoin sezonunun başladığı anlamına gelir.

Bitcoin Artık Piyasaya Hakim Olmayacak Gibi Görünüyor

Tarihsel olarak, Bitcoin için boğa piyasası performansı genellikle altcoinler için kazanç dönemleriyle sona erdi. Bu eğilim genellikle yeni yatırımcıların yatırımlarını altcoinlere akıtmasının sonucudur, çünkü altcoinler Bitcoin’den daha uygun fiyatlıdır ve hala büyümek için çok yeri vardır.

Altcoin Sezonuna Ne Sebep Oluyor?

Altcoin sezonuna neyin sebep olduğunu tam olarak söylemek neredeyse imkansız. Bununla birlikte, genel olarak kabul edilen fikir, bir Bitcoin boğa koşusunun ardından yatırımcıların kazançlarını elde etmek için BTC’lerinin bir kısmını satma eğiliminde olmalarıdır. Biraz BTC sattıktan sonra, bu karların bir kısmı ile altcoin satın alıyor gibi görünüyorlar. Bu da doğal olarak çeşitli altcoinlerin fiyatlarının yükselmesine neden olabilmektedir.

Bu Altcoin sezonunun arkasındaki diğer itici faktörler, iki ay önce gerçekleşen Dogecoin hype’ı ve hala devam eden NFT çılgınlığını içerebilmektedir. Gördüğünüz gibi, altcoin sezonunu tek bir etkinliğe bağlamak zor.

Altcoin Sezonu Nedir

2022’deki Popüler Altcoinlerin Listesi

CoinMarketCap üzerinde sıralamaya göre bakıldığında, bu yazının yazıldığı sırada en popüler on altcoin şu şekildedir;

Bu kripto para birimleri, altcoin sezonunda yatırım yapmak için en iyi altcoin tavsiyeniz olabilmektedir.

Altcoin Almak için Doğru Zamanlama

Peki, altcoin almak için doğru zaman ne zaman? Altcoin almak için doğru zaman olmadığı gibi altcoin satmak için de doğru zaman yoktur. Oynaklık her zaman kripto para piyasalarının bir parçası olduğundan, altcoin sezonunun ne kadar sürdüğünü ve altcoin sezonunun ne zaman sona erdiğini asla bilemeyeceğiz.

Ancak altcoinler üzerinden servet kazanmaya çalışıyorsanız, satın almak istediğiniz her bir altcoinin fiyat hareketlerini izleyebilirsiniz. Ek olarak, teknik analiz ve daha fazla gösterge ve metrik araştırma yoluyla da izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu