Coin Rehberi

ARPA

Arpa Coin, Dünya genelinde hizmet veren seyahat şirketi Travala ile işbirliği yaptıktan sonra birçok kripto para yatırımcısı tarafından yakın takibe alındı.

ARPA tokeninin popülaritesi, kripto para ödemelerine izin veren, dünya çapında tanınan bir seyahat destinasyonu web sitesi olan Travala.com’da yayınlandıktan sonra tavan yaptı.

ARPA, Travala.com’da Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi şirketlere katılarak çoğu gezginin sahip olmayı sevebileceği bir token haline geldi.

Oldukça yeni bir tokendır. Birçok büyük kripto para borsasında hala listelenmemiştir. Bu nedenle birçok kripto para yatırımcısı için oldukça caziptir.

ARPA Chain (ARPA), endüstriyel düzeyde merkezi olmayan bir hesaplama ağı olarak işlev görür. Protokol, blok zincirinden bağımsız bir katman-2 ölçeklendirme çözümü olması bakımından benzersizdir. Platform, kullanıcıların kullanılmayan depolamayı paylaşmasına ve ödüller kazanması için bilgisayar işlemesi sağlamasına olanak tanımaktadır. Ek olarak ağ, kriptografik özel akıllı sözleşme yürütme gibi ek gizlilik özelliklerini entegre eder.

ARPA Coin Nedir?

ARPA, çeşitli farklı sorunlar için rahatlama sağlamayı amaçlamaktadır. Çoğu katman 2 çözümü gibi, protokol de pazara daha fazla ölçeklenebilirlik sağlar. Protokol, performansı artırmak için yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir altyapıdan ve hesaplamalı parçalamadan yararlanır. Ek olarak geliştiriciler, yeni kullanıcı ve geliştirici katılımını basitleştirmek için büyük çaba harcadı.

  • Yanlış Veri; ARPA’nın ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu birçok hesaplama ağının muzdarip olduğu bir diğer büyük sorun, yanlış verilerdir. Hesaplamalar zincir dışı yapıldığında her zaman ek bir risk vardır. Bu zincir dışı işlemler genellikle merkezi bir sistemden gelmektedir. Bu nedenle onları zayıf bir nokta haline getiriyor. ARPA, tüm dış kaynaklı verilerin çapraz referanslı kalmasını sağlamak için özel akıllı sözleşmeleri entegre eder. Protokol, bir Mesaj Doğrulama Kodu aracılığıyla hesaplamaları doğrulayacak kadar ileri gider.

ARPA Coin Projeleri

ARPA’yı izlemesi ilginç bir proje yapan pek çok fayda var. Ağ, gizliliği koruyan akıllı sözleşmeleri entegre eder. Bu benzersiz protokoller, ağların üçüncü taraflara herhangi bir veri ifşa etmeden özel bilgileri paylaşmasını sağlar. Tüm sistem, yedekli bir merkezi olmayan ağ üzerinden kurumsal düzeyde şifrelemeye dayanır. Bu nedenle geliştiriciler, ARPA ile uyumlu blok zincirler üzerinde gizliliği koruyan Dapp’ler oluşturabilirler.

  • Birlikte Çalışabilirlik. ARPA’nın bir diğer önemli yararı, pazarda birlikte çalışabilirliği geliştirmesidir. Agnostik bir katman-2 çözümü olarak, daha fazla geliştirici, daha kullanışlı ve sürükleyici Dapp’ler oluşturmak için gizlilik özelliklerini kullanabilir. Ağ, Ethereum ve EOS dahil olmak üzere en yüksek performanslı akıllı sözleşme programlanabilir ağların çoğuyla uyumludur. Bu esneklik, geliştiricilerin özel ihtiyaçlarına en uygun blok zincirini kullanmalarını ve ek gizlilik ve ölçeklenebilirlik sağlar.
  • Ölçeklenebilir. ARPA Chain, parçalama kullanımı yoluyla ölçeklendirme sorunlarını ortadan kaldırır. Parçalama, verileri bölümlere ayıran ve TEE’de (Güvenilir Yürütme Ortamları) zincir dışı hesaplamalara izin veren bir depolama tekniğidir. Sharding, ARPA Chain’e neredeyse sınırsız veri depolama kapasitesi sağlar.

ARPA Chain Nasıl Çalışır?

ARPA Zinciri (ARPA) ekosistemi, özel bir blok zinciri, yardımcı program belirteci ve birden çok tescilli sistemden oluşur. Ağ, blok zincirleri birbirine bağlamak veya ağı güvenceye almak için bir köprü olarak proxy akıllı sözleşmelerinden yararlanır. Ağ yapısı düğümler, sağlayıcılar, tüketiciler ve destekçilerden oluşur.

Çok Protokollü Hesaplama (MPC), MPC protokolü, ARPA Zincirinin temel bir bileşenidir. Bu protokol, veri yardımcı programını sahiplikten ayırmaktan sorumludur. Birden çok kullanıcının verileri işbirliği içinde analiz etmesine ve veri sinerjileri çıkarmasına olanak sağlamak için Sıfır bilgi kanıtlarından yararlanır. Sıfır bilgi kanıtları, hassas bilgileri doğrulamak için paylaşma ihtiyacını ortadan kaldırarak güvenliği artıran bir teknolojidir. Özellikle, MPC protokolü, işleme ve hesaplama katmanı olmak üzere iki katmana ayrılmıştır. İkincisi, akıllı sözleşmenin yürütülmesinden sorumludur.

  • Uzlaşma, ARPA Coin geçerliliğini korumak için çeşitli benzersiz konsensüs mekanizmalarını kullanır. Doğruluk Kanıtı mekanizması, PoW mekanizmasının yerini alır. Bu sistem, bir finansal ağdan farklı olarak, tüm ağ yerine yalnızca belirli birkaç düğümün belirli hesaplamaları ele aldığı gerçeğini açıklar. Bu nedenle sistem, ağın, kod yürütmeyi işlemek ve güvenli kalmak için belirli düğümlere yetki vermesini sağlamak için kuruldu.
  • Hesaplama Kanıtı, Hesaplama Kanıtı mekanizması, bir düğümün yaptığı iş miktarını izlemekten sorumludur. Sistem, düğümün katılım düzeyini kaydeder ve çabalarına göre ödüller verir. Spesifik olarak, sistem bunu hesaplama işlemi sırasında tüketilen üçlüleri sayarak gerçekleştirir.
  • Güvenlik Kanıtı, Güvenlik Kanıtı sistemi, TEE’lerde zincir dışı yürütülen hesaplamaları doğrulamak için kullanılmaktadır. TEE’ler, hesaplama gücüne katkıda bulunan zincir dışı ağlardır. Bu sistem, bu tarafların hesaplamaları doğru veya zamanında yapmalarını sağlar. Bu bileşen kritik öneme sahiptir. Dolayısıyla bir blok zincirindeki yanlış veriler gelecekte sorunlara yol açabilmektedir.

Arpa Coin Fiyatı

Kaç Adet Arpa Coin Var?

ARPA, ağ için ana yardımcı program belirtecidir. Token sahipleri, veri için ödeme yapmak veya hesaplama gücü veya alanı kiralamak da dahil olmak üzere ağın tüm özelliklerine ve işlevlerine erişebilir. Belirteci, hesaplama maliyetinizi, veri kiralamanızı, model kullanım ücretlerinizi karşılamak ve değer göndermek için kullanılır. Bu jetonu ayrıca en iyi performans gösteren çeşitli borsalarda takas edebilirsiniz. Özellikle ARPA, 2.000.000.000 coin sınırlı bir arza sahip bir ERC-20 coinidir.

ARPA Coin Ekibi

ARPA belirteci sahipleri ayrıca ağda gelecekteki yükseltmelere oy verebilir. Sistem, ortalama kullanıcının duyulmasını sağlamak için bir topluluk yönetişim protokolünden yararlanır. Topluluk yönetişim sistemleri, ağlara daha fazla uyum sağlar ve bir projeye sahip olanların söz sahibi olmasını sağlar. Sisteminde, sahip olduğunuz coin sayısına bağlı olarak oyunuz daha fazla söz hakkı kazanır.

ARPA Coin Nasıl Satın Alınır?

ARPA Chain aşağıdaki borsalarda mevcuttur:

  • Binance; Dünyanın en büyük kripto borsasında hızlı üyelik için referans linkimizle üye olmanız oldukça basittir.
  • Gate.io; Kripto para yatırımcılarının tercih ettiği, gelişime açık yeni alt coinlerin listelendiği kripto para borsasıdır.

ARPA Coin Fiyatı

Piyasaya ilk sürüldüğü tarih Ağustos-2019 tarihidir. Borsalarda ilk işlem gördüğü fiyatı 02 centtir. Dip işlem gördüğü fiyatı ise Mart 2020 tarihinde 0.005 cent olarak gerçekleşmiştir. Dolayısıyla o tarihte gerçekleşen düşüş ciddi bir alım fırsatı yaratmıştır. ATH yaptığı fiyatı ise, 11 Aralık 2021 tarihinde 0.21 Cent olarak gerçekleşmiştir. Aşağıdaki Arpa Coin grafiğinde detaylı grafik analizi yapabilirsiniz.

ARPA Coin Geleceği

Kripto para biriminin toplam adedi 2 Milyar adettir. Piyasaya sürüldüğü tarihten bu yana hiç bir şekilde Burn (coin yakma) işlemi gerçekleşmemiştir. Bu nedenle adeti az ve çeşitli anlaşmalarla birçok kripto para yatırımcısının beklentileri oldukça büyüktür.

Dolaşımda bulunan Arpa Coin miktarı %62’dir. %38’lik dilimi Coin yetkilileri ellerinde tutmaktadır. Kripto para birimi birçok büyük firma ile ortak çalışmaları mevcuttur. Bu nedenle anlık ciddi sıçrayışlar veya bitcoin ile bağlantılı ciddi düşüşler yaşaması mümkündür.

Yatırım yapmadan önce ciddi grafik analizi ve piyasa değerlendirmesi yapmayı unutmamanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu