Coin Rehberi

Avax Kimin?

Son yıllarda popüler kripto para birimlerinden olan Avax Kimin? Türk yatırımcıların tercih ettiği altcoinlerden birisi olan Avalanche hakkındaki tüm bilgileri değerlendireceğiz.

Avalanche olarak da bilinen AVAX Kimin? 2020 yılında kurulmuştur. Proje sahibi, Cornell Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri profesörü olan Emin Gün Sirer’dir. Ayrıca daha önce başka blockchain ve kripto para birimi projelerinde çalışmış geliştirici ekibi tarafından yönetildi. AVAX belirteci Eylül 2020’de piyasaya sürülmüştür. Ayrıca Avalanche ağı kısa bir süre sonra canlıya geçti. O zamandan beri Avalanche hızla büyüyor ve merkezi olmayan finans (DeFi) ve diğer blockchain tabanlı uygulamalar için popüler bir platform haline geldi.

Avax Kimin?

Avax Avalanche olarak da bilinen AVAX, 2020 yılında piyasaya sürülen bir kripto para birimi ve blockchain platformudur. Cornell Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri profesörü olan Emin Gün Sirer liderliğindeki bir geliştirici ekibi tarafından oluşturulmuştur.

AVAX belirteci, Avalanche platformundaki işlemler için kullanılmaktadır. Ayrıca ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olan doğrulayıcılar için ücretler, teşvikler için ödeme yapmak için kullanılmaktadır. Avalanche’ın amacı, merkezi olmayan finans (DeFi), oyun ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli kullanım durumları için hızlı, güvenli ve ölçeklenebilen bir blockchain platformu sağlamaktır.

Avax Hangi Borsalarda İşlem Görmektedir?

Avalanche olarak da bilinen AVAX, birçok popüler kripto para borsasında listelenen bir kripto para birimidir. AVAX satın alabileceğiniz, satabileceğiniz veya takas edebileceğiniz başlıca borsalardan bazıları şunlardır:

 1. Binance
 2. Huobi Global
 3. Coinbase Pro
 4. Kraken
 5. bitfinex
 6. KuCoin
 7. Gate.io
 8. FTX
 9. OKEx
 10. Upbit

Bu liste kapsamlı değildir. AVAX işlemi yapabileceğiniz başka birçok borsa da vardır. Ancak, AVAX’ın farklı borsalarda bulunup bulunmadığının ikamet ettiğiniz ülkeye bağlı olarak değişebileceğini unutmamak önemlidir. AVAX veya başka bir kripto para birimi işlemi yapmaya başlamadan önce, kendi araştırmanızı yapmanız ve ilgili riskleri anlamanız önemlidir.

Piyasada Ne Kadar Avax Var?

Avalanche olarak da bilinen AVAX’ın toplam arzı 720.000.000 coindir. 25 Mart 2023 itibarıyla CoinMarketCap verilerine göre AVAX’ın dolaşımdaki arzı yaklaşık 261.464.424 token. Dolaşımdaki tüm tokenlerin toplam değeri olan AVAX’ın piyasa kapitalizasyonu, piyasa koşullarına bağlı olarak değişir ve hızla değişebilmektedir. Aynı tarih itibariyle AVAX’ın piyasa değeri yaklaşık 25 milyar USD’dir. Kripto para piyasalarının oldukça değişken olduğunu ve bu rakamların değişebileceğini unutmamak önemlidir.

Avax (Avalanche)

Avax Projeleri Nelerdir?

Avalanche olarak da bilinen AVAX, çeşitli merkezi olmayan uygulamaları ve projeleri destekleyen bir blockchain platformudur. İşte Avalanche platformunda oluşturulmuş bazı dikkate değer projeler ve kullanım örnekleri:

 1. DeFi. Avalanche, Aave, Curve ve SushiSwap gibi borç verme, borç alma ve ticaret platformları dahil olmak üzere merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları için popüler bir platform haline geldi.
 2. NFT’ler. Avalanche, Avalanche ağında başlatılan OpenSea, GhostMarket ve Polyient Games gibi bir dizi NFT pazar yeri ve platformuyla, misli olmayan tokenler (NFT’ler) için de popüler bir platform haline geldi.
 3. Oyun. Avalanche ayrıca, ChainGuardian, Ember Sword ve Avalanche ağında inşa edilen diğer pek çok proje ile blok zincir tabanlı oyun için bir platform olarak kullanılıyor.
 4. Zincirler Arası Birlikte Çalışabilirlik. Avalanche ayrıca, farklı blok zincir ağları arasında varlıkların ve verilerin sorunsuz bir şekilde aktarılmasına olanak tanıyan çapraz zincir birlikte çalışabilirlik çözümleri üzerinde çalışıyor.
 5. Dijital Kimlik. Avalanche, kimlik ve kişisel verilerin güvenli ve merkezi olmayan yönetimine olanak tanıyan dijital kimlik çözümleri de araştırmaktadır.

Bunlar, Avalanche platformunda geliştirilmekte olan birçok proje ve kullanım senaryosundan sadece birkaç örnektir. Ekosistem büyümeye ve gelişmeye devam ettikçe, gelecekte Avalanche üzerine inşa edilen daha da yenilikçi projeler ve uygulamalar görmeyi bekleyebiliriz.

Avax Fiyat Analizi

Gerçek zamanlı piyasa verilerine erişimim veya finansal tavsiye verme yeteneğim yok. Ancak size AVAX’ın fiyat geçmişi ve fiyatını etkileyebilecek faktörler hakkında bazı genel bilgiler verebilirim.

AVAX, diğer kripto para birimleri gibi oldukça değişken bir varlıktır ve fiyatı piyasa talebi, benimseme, düzenlemeler ve küresel ekonomik koşullar gibi çeşitli faktörlerden etkilenebilir. 2020’deki lansmanından bu yana AVAX, 2020’nin sonlarında token başına yaklaşık 3 USD’den 2022’nin başlarında token başına tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 150 USD’ye kadar değişen önemli fiyat dalgalanmaları gördü. 25 Mart 2023 itibariyle, AVAX’ın fiyatı CoinMarketCap verilerine göre token başına yaklaşık 18 ABD Doları.

AVAX dahil olmak üzere kripto para birimlerine yatırım yapmanın önemli riskler taşımakradır. Ayrıca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle herhangi bir yatırım kararı vermeden önce bir finansal danışmana danışmanız önemlidir. Avax 1 yıllık fiyat analizini aşağıdaki grafikten yapabilirisiniz.

Avax Güvenli Mi?

Avalanche olarak da bilinen AVAX, hızlı, güvenli ve güvenli olacak şekilde tasarlanan bir blockchain platformudur. Ağın güvenliği de işlemleri doğrulamak ve blok zincirinin bütünlüğünü korumak için kullanılan mutabakat mekanizmasına bağlıdır. Avalanche, Proof-of-Work (PoW) veya Proof-of-Stake (PoS) gibi diğer mutabakat mekanizmalarından daha verimli ve güvenli olacak şekilde tasarlanmış Avalanche-X adlı bir mutabakat mekanizması kullanır.

Ek olarak Avalanche ağı, kendi doğrulayıcıları ve güvenlik parametreleriyle özel alt ağlar oluşturmaktadır.  Ayrıca bir dizi yerleşik güvenlik özelliğine ve ayrıca ağın güvenliğini sağlamaya ve çifte harcamayı önlemeye yardımcı olan merkezi olmayan bir doğrulayıcılar ağına sahiptir.

Bununla birlikte, hiçbir teknoloji saldırılara karşı tamamen bağışık değildir. Ayrıca geçmişte blok zinciri ağlarının saldırıya uğradığı veya istismar edildiği durumlar olmuştur. AVAX’a veya başka herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmanın risk taşıdığını ve özel anahtarlarınızı güvence altına almak ve çevrimiçi güvenlik için en iyi uygulamaları takip etmek gibi uygun önlemleri almanız önemlidir.

Uyarı: Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmanız ve içerdiği riskleri anlamanız da önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu