Coin Rehberi

BCH (Bitcoin Cash)

BCH (Bitcoin Cash) satın almak ister misiniz? Küresel kripto borsalarında her gün yaklaşık 5 milyar dolarlık BCH kripto işlemi yapılmaktadır.

BCH (Bitcoin Cash), Yatırımcılar, kendilerini potansiyel olarak BCH’deki kullanıcı ilgisinden nakde çevirebileceği şekilde konumlandırabilmektedir. Aşağıda, size uygun bir şekilde Bitcoin Cash’e nasıl yatırım yapacağınıza karar verebilmeniz için en iyi üç kripto borsasını inceliyoruz. Ayrıca, bu kriptonun nasıl çalıştığına ve Bitcoin Cash fiyatını hangi faktörlerin etkilediğine bakıyoruz.

BCH (Bitcoin Cash)

Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin’in blok zincirinden bir hard fork’un sonucu olan eşler arası bir elektronik nakit sistemidir. Özellikle, Bitcoin Cash bugüne kadarki en başarılı Bitcoin hard fork’udur. Bu proje pazara bir tartışma bulutu altında girdi. Bununla birlikte, duman temizlendikten sonra Bitcoin Cash, piyasa değeri açısından dünyanın ilk on kripto para biriminden biri olarak ortaya çıktı.

Bitcoin Cash, Bitcoin blok zincirinde karşılaşılan ölçeklenebilirlik sorunlarının doğrudan bir sonucudur. 2017 kripto çılgınlığı sırasında; Bitcoin’in işlem süresi veya ücretleri yeni zirvelere ulaştığı için bu sorunlar ön plana çıktı. Ücretlerdeki ve gecikmelerdeki bu artış, daha büyük işlem boyutlarından kaynaklanan çok fazla ağ tıkanıklığının sonucuydu.

O yıl, daha fazla yatırımcı dijital varlık hakkında bilgi edindikçe Bitcoin’in kullanımı ve değeri fırladı. Ek olarak, dijital “altına hücum”a katılmaya hevesli bir dizi yeni yatırımcı piyasaya girdi. Bu faktörler Bitcoin ağını maksimum kapasiteye itti.

Basitçe söylemek gerekirse, Bitcoin kullanımdaki artışı kaldıramadı. Programlama ve darknet topluluklarına hitap etmek bir şeydir. Dolayısıyla genel halkın taleplerini karşılamak tamamen farklı bir hikaye.

Daha Fazla Veri = Daha Fazla İşlem

Bitcoin Cash, artan blok boyutuyla bu endişeleri ortadan kaldırıyor. Bu daha büyük bloklar, blok başına daha fazla işlem sığdırabilir. Bu strateji, bir bütün olarak ağın saniye başına işlem (tps) oranını artırır. Amaç, Bitcoin Cash’in Satoshi Nakamoto’nun Teknik İncelemesine göre Bitcoin’in orijinal amacı olduğu gibi günlük işlemler için bir araç olarak işlev görmesine izin vermekti.

Daha Büyük Bloklar

Çoğu blok zincirinde blok boyutunu artırmak önemli bir sorun olmasa da, Bitcoinistler için kripto para çekirdek protokolünü değiştirmek hayır. Bitcoin Core olarak bilinen bu kişiler için 1MB blok boyutu, tartıştıkları ağda hayati bir işleve hizmet ediyor.

Öncelikle, bilgisayarı ne olursa olsun herkesin ağa katılmasına izin verir. Bununla birlikte, ASIC madencilik teçhizatlarının ortaya çıkmasıyla, bu argüman bugün hala tartışmaya açıktır. Ek olarak, ağın spam verilerinde tıkanmasını önler.

Bitcoin Cash Alınır Mı

Daha Büyük Daha İyi

Bitcoin Cash taraftarları, günlük Bitcoin kullanıcılarına ihtiyaç duydukları hizmetleri sağlamanın en iyi yolunun blok boyutunu 8 MB ile 32 MB arasında artırmanın olduğuna inanıyorlardı. Bu daha büyük bloklar, blok başına daha fazla işlemin işlenmesine izin verir. Buna karşılık, Bitcoin kullanıcıları ücretlerden ve gecikmelerden kaçınabilir.

İşlem hacmindeki bu artış, Bitcoin Cash’in Ayrılmış Tanık (SegWit) protokolünü birleştirme ihtiyacını ortadan kaldırmasına izin verdi. SegWit, her işlem için gönderilen veri miktarını azaltır. Bugün Bitcoin’in temel kodlamasının bir parçası.

BCH (Bitcoin Cash) Özellikleri

Bitcoin Cash’in daha büyük blok boyutu görevini yerine getirdi. Bitcoin Cash, geleneksel Bitcoin’den çok daha hızlıdır. İlginç bir şekilde, Eylül 2018’de gerçekleştirilen bir stres testi sırasında platform blok başına 25.000 işlem kaydetti. Karşılaştırıldığında, Bitcoin için blok başına ortalama işlem sayısı 1.000 ile 1.500 arasındadır.

Ayrıca, Bitcoin Cash kullanmak çok daha ucuz. BCH kullanıcıları, ağı kullanarak işlem başına yalnızca yaklaşık 0,20 ABD doları öder. Bu ücretler, Bitcoin’in blok zincirini kullanırken çok daha yüksektir. Ek olarak, bazı yeni protokollerin entegrasyonu sayesinde Bitcoin Cash’in madenciliği öncekinden daha kolaydır.

Bitcoin Cash, piyasadaki en vokaller arasında yer alan sağlıklı bir topluluğa sahiptir. Her ne kadar, son zamanlarda, kripto para güncellemelerle ilgili bazı bölünmelere sahip olsa da.

BCH (Bitcoin Cash) Geçmişi

Bitcoin Cash’in tarihi, Bitcoin’in ölçeklenebilirlik endişelerinin nasıl ele alınacağına dair felsefi bir tartışma ile başlar. Bu sorunlar her zaman Bitcoin geliştiricileri için bir sorun olmuştur. 2017 yılına gelindiğinde endişeler bir şeyler yapılması gereken noktadaydı. Bitcoin’in ağı teknik yeteneklerini aşmıştı.

Örneğin, 2010’da Bitcoin’in blok zincirindeki bir bloğun ortalama boyutu 100 KB’den azdı. 2015 yılının Ocak ayına kadar, ortalama blok boyutu yaklaşık 600k’ya yükseldi. Bu doğrulanmamış işlemlerin birikmesi ağda hasara yol açtı. Spesifik olarak, hem piyasa işlem süreleri hem de ücretler tavan yaptı.

2017 yılına kadar, gönderilen gerçek Bitcoin’den daha yüksek olan çok sayıda ücret vakası vardı. Bu tıkanıklık sırasında işlem süreleri günler alabilir. Etkili bir şekilde Bitcoin, bu durumda Satoshi’nin öngördüğü elektronik nakit sistemi olarak işlev görecek şekilde ölçeklenemedi.

BCH (Bitcoin Cash) Fiyatı

Bitcoin Cash, fiyat grafiği analizi yapmanız için son 1 yıl içerisindeki hareketliliğini aşağıdaki grafikten inceleyebilirsiniz.

BCH (Bitcoin Cash) Nasıl Büyüdü?

Sonunda fikir birliğine varılamadı ve topluluk bölündü. Sonuç olarak, Bitcoin Cash Temmuz 2017’de piyasaya sürüldü. Yeni kripto para, orijinal kripto para biriminin blok zincirine yapılan sert bir çatalın sonucuydu. Bu hard fork resmi olarak bir ay sonra Ağustos 2017’de meydana geldi.

Sert Çatallar Nelerdir?

Sert ve yumuşak çatallar olmak üzere iki tür blok zinciri güncellemesi vardır. İkisi arasındaki fark, hard fork’ların madencilerin ağ ile iletişim kurmak için düğümlerini güncellemelerini gerektirmesidir. Bazen madencilerin tümü yeni kripto paranın protokolüne geçmek istemez. Bu durum ortaya çıktığında bir hard fork meydana gelir ve yeni bir coin doğar.

Kripto Para Dağıtımı

Bitcoin sahipleri, lansman sırasında eşdeğer miktarda Bitcoin Cash aldı. Kullanıcılar, katılan borsalarda BCH’lerini talep edebilirler. Akıllıca, toplam Bitcoin Cash miktarı, Bitcoin’in 21 milyon coini yansıtır.

Bitcoin Cash Madenciliği

Bitcoin Cash madenciliği Bitcoin madenciliği kadar kolaydır. Neyse ki, kripto para, dünyanın en büyük kripto para madenciliği olan Bitmain’in hizmetlerini paylaşıyor. Ek olarak, kripto para son zamanlarda EDA algoritmasını revize etti. Bu manevra, madencilerin BCH üretmesini kolaylaştırdı. BCH madenciliği yapmak da daha ucuz.

BCH Nasıl Satın Alınır?

İlk başta, kripto para borsaları, platformlarında Bitcoin Cash girişini reddetti. Bu kripto parayı küresel olarak neredeyse her büyük borsada alan destekçilerin çığlığıydı. Bugün Bitcoin Cash, dünyanın ilk on kripto para biriminden biri olmaya devam ediyor.

  • Binance – Dünyanın en büyük kripto para borsasıdır. Düşük komisyon oranları ve kripto para çeşitliliği sayesinde birçok yatırımcının tercih ettiği borsadır.
  • Gate.io – Bu borsa 2013 yılında kuruldu ve BCH satın almak için daha saygın borsalardan biri.
  • FTX – Bu, kullanımı kolay bir platformla Bitcoin Cash (BCH) satın almanın en kolay yoludur.

BCH (Bitcoin Cash) Nasıl Saklanır?

BCH’nizi güvenli bir şekilde saklamanın birçok yolu vardır. En kolay ve en uygun yöntem mobil cüzdan kullanmaktır. Mobil cüzdanlar ücretsizdir ve ihtiyacınız olduğunda BCH’nize erişmenizi sağlar. Kullanımı kolaydır ve saniyeler içinde BCH göndermenize ve almanıza izin verir.

Ciddi yatırımcılar, bazı donanım cüzdan seçeneklerinin de mevcut olduğunu öğrenmekten memnun olacaklardır. Ledger Nano S veya daha gelişmiş Ledger Nano X, Bitcoin Cash’i (BCH) destekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu