Coin Rehberi

Bitcoin

Birçok insan için son zamanların en mükemmel yatırım aracı olarak tanımlanmaktadır. Peki Bitcoini bu kadar popüler kılan etkenler nelerdir? Fiyat hareketliliği geçmişten bu güne nasıl şekillendi? Tüm yönleri ile ele alalım.

Bitcoin gözle görülmese bile, günümüzdeki değeri kesinlikle tartışılamaz bir etkendir. Tamamen dijital bir para birimi nasıl bir ons altından daha değerli olabilmektedir? Bitcoin’e neden bu kadar ilgi var? Bu yazıda Bitcoin, gelişimi, blockchain ve madencilik hakkında bilinmesi gereken her şeyi açıklamak istiyoruz.

Bitcoin Fiyatı

Geçmişe yolculuk etmeyi düşünen birçok kripto para yatırımcısı Ağustos 2010 yılına gitmeyi isterdi. Bitcoin’in o zamanki değeri sadece 10 centti. Düşünün 100 Dolar bir yatırım ile 1.000 adet Bitcoin aldığınızı, Türkiye’de sayılı zenginler arasına girebilmeniz mümkündü. Neden mi? 1.000 tane Bitcoin şuan 600.000.000 TL değerinde.

Bitcoin’in geçmişten bugüne fiyat analizini yapacak olursak, aşağıdaki tabloda yer alan değerlere göz atabiliriz. Değerler her yılın son ayına göre fiyatlandırılmıştır.

[wpdatatable id=4]

Bitcoin dip fiyatı 10 cent olarak bilinmektedir. ATH fiyatı (en yüksek işlem gördüğü fiyatı) Kasım 2021 tarihinde 69.000 Dolardır.

Son 1 yıl içerisindeki bitcoin fiyat hareketini incelemeniz için aşağıdaki grafiği kullanabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Yaklaşık 5 yıl önce bitcoin satın almak oldukça zordu. Aldığınız Bitcoin’i nakitte çevirdiğinizde ciddi komisyon oranları alınmaktaydı. Bu konu ile ilgili en önemli adımı Binance Kripto Borsası gerçekleştirdi. Bununla birlikte Gate.io ve FTX Borsaları kripto piyasalarının gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

Aşağıdaki kripto borsalarına referanslı üyelik sistemi ile hızlı bir şekilde üye olabilirsiniz.

  • Binance; Dünyanın en büyük kripto borsasında hızlı üyelik için referans linkimizle üye olmanız oldukça basittir.
  • Gate.io; Kripto para yatırımcılarının tercih ettiği, gelişime açık yeni alt coinlerin listelendiği kripto para borsasıdır.
  • FTX; Dünyanın en eski ve yenilikçi kripto para borsaları arasında yer almaktadır.

Bitcoin Neden İcat Edildi?

Gerçek dünyada, insanların sırları olması normaldir. Bununla birlikte, dijital devrim ve İnternet’in atılımından bu yana, insan hayatı sürekli olarak dijital alana kaymıştır. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve internet günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Ancak büyük bir sorun var. Gerçek hayatın aksine, İnternet hiçbir sır bilmez. NSA skandalı ve Edward Snowden’in ifşaatlarından bu yana, dünyanın dört bir yanındaki istihbarat teşkilatlarının potansiyel olarak internet üzerinden elektronik iletişimden gelen herhangi bir bilgiyi sakladığı ve araştırdığı açıktı.

Bir hareket, Cypherpunks, 1990’ların başında bu gelişmeyi önceden tahmin etmişti. Dijital çağda herhangi bir hükümet tarafından verilen hiçbir sözün kitlesel gözetimin olmayacağını garantileyemeyeceğini anladılar. Cypherpunk hareketinin ilk destekçilerinden Eric Hughes, 1992’de insanları kendi mahremiyetleri için savaşmaya çağıran ünlü Cypherpunk Manifesto’yu yazdı. Ancak, mücadele gerçek dünyada gösteriler üzerinde gerçekleşmedi. Bunun yerine, Cypherpunk’lar kendilerini anonim sistemleri programlamaya adadılar.

Böylece Cypherpunk’lar sadece tartışmakla kalmadılar, aynı zamanda vizyonları için savaştılar. Her bireyin gizliliğini geri yüklemek için anonim posta sistemleri, dijital imzalar ve elektronik para oluşturmak için kriptografi kullandılar. Bitcoin’in gizemli mucidinin kim olduğu ve Satoshi Nakamoto takma adının arkasında kimlerin olduğu bilinmese de Satoshi’nin en azından Cypherpunk hareketinin destekçisi olduğu, siyasi görüşleri paylaştığı ve Bitcoin’i bu motivasyondan yola çıkarak icat ettiği varsayılıyor.

Bitcoin Al Sat Taktikleri

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Ancak dikkat çekici bir şekilde, Satoshi dijital para birimini icat eden ilk kişi değildi. Cypherpunk hareketi için anonim ve dijital para, parasal mahremiyet ve bireysel özgürlük mücadelesinde merkezi bir unsurdu. Satoshi Nakamoto’dan önce bile B-parası ile Wei Dai vardı. David Chaum, sonunda 1998’de başarısız olan DigiCash’i icat etti. Bitcoin’in tüm öncülleri, merkezi bir örnek olmadan yapamadıkları veya çift harcama sorununu (bir dijital paranın iki kez basılmasını engelleyen sorun) çözemedikleri için başarısız oldu.

1 Kasım 2018’de Satoshi Nakamoto, Kriptografi posta listesinde ilk kez BTC Teknik İncelemesini ve böylece tüm dijital para birimlerinin başarısızlığına yol açan tüm sorunların çözümünü sundu.

İki ay sonra, 09 Ocak 2009’da Satoshi, Bitcoin 0.1 sürümünü yayınladı, ancak ilk ilgi sınırlıydı. Henüz bir devrim belirtisi yoktu. “Pizza Günü” olarak adlandırılan ilk BTC işlemi hala çok uzaktaydı ve ancak 22 Mayıs 2010’da, Laszlo Hanyec 10.000 BTC karşılığında iki pizza satın aldığında gerçekleşti.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin (kısaca: BTC) dünyanın ilk kripto para birimi olmuştur. Sonraki tüm kripto para birimlerine Altcoins (alternatif paralar) denir. Bitcoin hem bir para birimi hem de bir ödeme aracıdır. Fiat parasının aksine, ör. euro ya da ABD doları, parayı basan ve nakit akışını düzenleyen bir merkez bankası yok.

İlk bakışta, maddi olmayan bir şeyin, dijital para biriminin bir değeri olması saçma görünüyor. Ancak Bitcoin’in değerini nasıl elde ettiğinin mantıklı bir cevabı var. Bunu anlamak için euro veya ABD dolarının değerini nasıl koruduğunu anlamak gerekiyor. Her iki para birimi de bir madeni para veya banknotun 1, 2 ve hatta 50 (Euro veya USD) değerine sahip olduğu yanılsamasına, zihinsel bir yapıya dayanmaktadır. Modern Para Teorisine göre, bu değer yalnızca bir hükümetin bu değerleri belirlemesine ve hükümetin alacağını (örneğin vergiler ve diğer harçlar) bu para biriminde hesaplamasına dayanır.

Tarihte kağıt para, altına bağlanana kadar gerçek bir değer kazanmadı. Ancak ABD dolarını dünyanın rezerv para birimi haline getiren ve ABD’yi bir ons saf altını 35 dolar karşılığında tutmak zorunda bırakan Bretton Woods anlaşması, 1971’de ABD Başkanı Nixon tarafından iptal edildi. hükümetler. Para, ekonomi politikasının bir aracı haline geldi. Döviz kurları serbest, değer göreli hale geldi. Hükümetler ve merkez bankaları, krizleri finanse etmek için akıl almaz miktarlarda para basmaya başladılar.

1971’den beri altın fiyatı 1.000 USD’nin üzerine çıktı. Böylece kağıt para, altına kıyasla değerinin neredeyse yüzde 97’sini kaybetmiştir. Liberal ekonomistler, bu nedenle, Fiat para birimlerinin, paranın temel bir işlevini, bir değer saklama (ve bir değişim aracı) işlevini yerine getirebileceğinden şüphe duyuyorlar. Bitcoin’in devreye girdiği yer burasıdır. Bitcoin, altına benzer şekilde çıkarılmaktadır. Ancak Bitoin sayısı 21 milyon BTC ile sınırlı olduğundan enflasyon söz konusu olamaz. Bitcoin bu nedenle mükemmel bir değer belleğidir.

Bitcoin Nereden Alınır

Bitcoin Bir Yatırım Aracı Mı?

Bununla birlikte, nihayetinde, Bitcoin’in değeri yalnızca BTC’nin yarın eşdeğer bir değere sahip olmaya devam edeceğine olan güvene dayanmaktadır. Bununla birlikte, örneğin bankaların işlem yapması gerekmediği için Bitcoin’in üçüncü taraflara güvenmesine gerek yoktur.

Bunun temeli, Bitcoin ağının dağıtılan bir eşler arası sistem (P2P) olmasıdır. P2P sistemlerinin merkezi sistemlere göre avantajı, taraflar arasında doğrudan etkileşimin gerçekleşebilmesi ve anahtarlama örneğine gerek olmamasıdır. Fiat para birimlerinin aksine, BTC bu nedenle hükümetlerin saldırılarına karşı dirençlidir.

Bitcoin Blockchain, BTC ile gerçekleştirilen her işlemi kaydeder, işlemleri doğrular, dolayısıyla ağın bütünlüğünü sağlar. Bitcoin’ler ondalık basamaklarla işlem yapar. Bitcoin’in en küçük birimi bir Satoshi’dir. Bir Bitcoin, 0.00000001 Satoshi’ye karşılık gelir.

Bitcoin Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain, BTC ve Satoshi Nakamoto tarafından icat edilen diğer kripto para birimlerinin arkasındaki devrim niteliğindeki teknolojidir. Bitcoin blok zinciri, kriptografik süreçlerle birbirine bağlanan bir blok zinciridir. BTC ağı üzerinden yapılan tüm işlemler blok zincirinde saklanır. İşlemler, Bitcoin blok zincirinde (bir blokta) depolanırsa onaylanmış olarak kabul edilmektedir.

Genel olarak dijital para birimleri ve sanal nesneler için büyük bir sorun, çift harcama sorunudur. Yalnızca bir kez çıkarılabilen fiziksel nesnelerin aksine, dijital ürünler iki farklı yerde (aynı anda) birkaç kez kullanılabilmektedir. B-money ve DigiCash gibi daha önceki dijital para türlerinin bu soruna uygulanabilir bir çözüm sağlayamadığını öğrendik. Satoshi Nakamoto bunun için bir çözüm buldu. Blok zinciri teknolojisi, ağın her bir üyesinin (“Tam Düğümler”) her işlemi kontrol etmesini gerektirerek bu sorunu durdurur.

Sadece katılımcıların çoğunluğu bloktaki işlemlerin benzersiz olduğunu onaylarsa blok zincirine eklenirler. Her yeni blok, bir kabul edilen işlem geçmişleri zincirini sağlamak için önceki bloğa bağlanır.

Bitcoin Mining Zor Mu?

Blok ortadan bölünmüş için zaman aralığını karşılamak amacıyla, Bitcoin ağı amaçları yeni kapatacağım her on dakikada bir doğrulamak için. Bitcoin ağı artar madencilerin sayısı Yani birisi kısa sürede kriptografik bulmacayı çözmek olacağını daha iyi bir şans var demek olduğunu hesaplama gücü, yaptığı gibi. Bu nedenle, Bitcoin madenciliği zorluk yoktur.

Bitcoin Hard Fork Nedir?

Bitcoin Nakit, BTC en çok ilk ve en tartışmalı sert çatal, Bitcoin blockchain ölçek nasıl konusundaki anlaşmazlıkları 2017 yılında ortaya çıktı. Yani: BTC milyonlarca insan tarafından, geniş bir kitle tarafından kullanıldığını nasıl mümkün olabilir? tartışmanın merkezinde bir blok dahil edilebilir işlemlerin sayısını sınırlayan 1 MB, tartışmalı blok boyutu oldu. Dikkat çekici, Bitcoin başında hiçbir boyut sınırı vardı. Sadece Eylül 2010’da Satoshi 1 MB kod değiştirdi.

Zaten 2013 yılında tartışma blok boyutuna artırmak için geldi. Bir yandan, mümkün ve ölçek olarak “off-zinciri” aydınlatma ağı da değişmeden orijinal Bitcoin protokolünü ayrılmak istediğini hizip oluştu. Öte yandan, kısa sürede Bitcoin ölçekli blok boyutunu artırarak lehine hizip oluştu.

01 Ağustos 2017 tarihinde, iki yıldan fazla süren “Blok Savaşı”, dönüş-off BTC Nakit (BKE) ait olan sonuçlandı. Basitçe söylemek gerekirse, Bitcoin Nakit “kopyalanmış” orijinal blockchain ve 8 MB yeni blocksize sınırına sert çatal hemen sonra kod değişti.

Bu olay Bitcoin yatırımcılar için şans felç olduğunu kanıtladı. anlık sırasında Bitcoin (BTC) ait olanlar Bitcoin Nakit (BKE) aynı miktarda aldı. 2017 boyunca, çok sayıda başka Bitcoin Sert Çatallar izledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu