Kripto Para Eğitimleri

Bitcoin Balinası Nedir?

Kripto para haberlerini takip eden yatırımcıların sıkça karşılarına çıkacağı bir terimdir. Nedir bu bitcoin balinaları, detayları ile makalemizde değerlendireğiz.

Bitcoin Balinası Nedir? Çoğu kripto yatırımcısı için hayal ürünü gibi görülse de, gerçek kişi ve kurumlar tarafından yönetilmektedir. Bir Bitcoin balinası, kapsamlı Bitcoin varlıklarına sahip bir varlık veya bireydir. Bu ilk kripto para biriminin büyük miktarlarını elinde tutan bir kişi, kuruluş veya şirkettir. Balinalar, bu sanal para biriminin değerlemesini manipüle etmek için yeterince büyük miktarda bitcoine sahiptir.

Amerikalıların yaklaşık %14’ü kripto para sahibidir ve bazı insanlar diğerlerinden daha fazla bitcoine sahiptir. 2017 itibariyle, küresel olarak mevcut bitcoinlerin yaklaşık %40’ı yalnızca yaklaşık 1.000 varlığa aitti.

Ancak madenciler daha fazla token ürettikçe ve yeni Bitcoin sahipleri ortaya çıktıkça bu durum son yıllarda değişmiş olabilir. Bununla birlikte, bazı insanlar hala birkaç işlemle tüm piyasayı etkilemek için yeterli bitcoine sahipler.

Bitcoin Balinası Nedir?

Büyük miktarda Bitcoin tutan bir varlık bir balinadır. Çünkü küçük balıkların yüzdüğü suyu birkaç hareketle etkileyebilir. Pareto İlkesi veya 80-20 kuralına göre, Bitcoin sahiplerinin %20’si Bitcoin değerinin %80’inden fazlasına sahiptir.

2021 yılının ilk çeyreğine kadar, yalnızca üç Bitcoin cüzdanı dolaşımdaki toplam tokenlerin %7,18’ine sahipti. Bu miktarın değeri 74 milyar dolar civarındaydı. Aynı zamanda, ilk 100 cüzdan, 342 milyar dolar değerinde dolaşımdaki toplam Bitcoin’in neredeyse üçte birine sahipti.

Balinaların servet konsantrasyonu, özellikle de hareketsiz hesaplardaysa, Bitcoin için sorunlu olabilmektedir. Ve bu nedenle likiditeyi düşürebilmektedir. Bu da Bitcoin’in fiyat oynaklığını artırabilmektedir. Oynaklık daha da yükseldiğinde, balinaların aynı anda büyük Bitcoin miktarlarını hareket ettirmesini sağlar. Birisi yerel para birimi için Bitcoin satmaya çalıştığında, daha büyük işlem boyutu ve düşük likidite, Bitcoin fiyatı üzerindeki aşağı yönlü baskıyı artırır. Diğer Bitcoin piyasası katılımcıları işlemi fark eder ve jetonlarını elden çıkarır, böylece yangın satışını yaratır.

Ayrıca balinalar, sahip olduklarına dikkat çekmemelerini sağlamak için daha uzun bir süre boyunca küçük miktarlarda Bitcoin satmaya çalışabilirler.

Bu olduğunda, Bitcoin fiyatlarını beklenmedik bir şekilde aşağı veya yukarı gönderebilecek piyasa bozulmalarına neden olurlar. Balinalar, küçük balıklar için spekülasyon koşulları yaratır ve temel ilkelere bağlı olmayan değerlerle kısır bir döngüye yol açar.

Bitcoin Balina Nedir?

Dünyanın En İyi Bitcoin Balinaları

Bazı insanlar, Bitcoin Era Resmi web sitesi gibi kripto borsalarında Bitcoin fiyatını etkileyen ana faktörlerin arz ve talebin olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, bu sanal para biriminin bu platformlardaki değeri, balinaların hareketleri dahil olmak üzere diğer faktörlere bağlıdır.

Yaklaşık 100 Bitcoin cüzdanı toplam coinlerin yaklaşık %32’sine sahip olduğundan, insanlar bu balinaları çabucak tanıyabilmektedir.

Ancak takma adlı olmak, bu Bitcoin hesap sahiplerinin adlarının görünmeyebileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, Bitcoin defteri tüm işlemleri ve adresleri gösterir. Böylece insanlar Bitcoin balinaları hakkında kesin olarak spekülasyon yapabilirler.

İşte bugünün en iyi Bitcoin balinalarından bazıları.

Satoshi Nakamoto

Şimdiye kadar kimse Satoshi Nakamoto’nun gizemini çözemedi. Craig Wright gibi insanlar Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ettiler. Bu Avustralyalı işadamı, Dave Kleiman’ın yardımıyla Bitcoin’i icat ettiğini iddia etti.

Ancak Kleiman’ın mülkü, bildirdiği 1,1 milyon bitcoinin yarısı için 2019’da Wright’a dava açtı. Bu dava, öncelikle Nakamoto ve Wright’ın gizli doğası nedeniyle karmaşık ayrıntılara sahiptir. Bununla birlikte, Wright’ın 1 milyon bitcoin’i varsa, şüphesiz en iyi Bitcoin balinalarından biridir.

Winklevoss İkizleri

Şu anda çoğu insan Winklevoss kardeşleri, Facebook’un yaratılmasıyla ilgili Mark Zuckerberg ile olan davaları için tanıyor. Ancak, Bitcoin büyümeye devam ederse bu değişebilmektedir.

2012 yılında bu ikizler bu sanal para biriminin potansiyelini gördü ve ona yatırım yaptı. Sonunda, yatırımları onları daha fazla kripto projesine girdikçe Bitcoin milyarderi yaptı.
.
Diğer potansiyel Bitcoin balinaları şunları içerir:

  • Matthew Roszak
  • Tim Draper
  • Michael Saylor
  • Barry Silbert

Bitcoin balinalarının bu listesi, daha fazla birey ve işletme bu sanal para birimine yatırım yaptıkça değişebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu