Bitcoin Haberleri

Bitcoin Boğa Sezonu

Kripto para birimlerine ilgi duyan her yatırımcının kârlı işlemler gerçekleştirme odaklı bir işlem sezonu olarak adlandırmamız mümkündür.

Bitcoin Boğa Sezonu, Aralık 2017’deki önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini paramparça eden bir boğa koşusunun ortasında. Kripto para birimi Kasım sonunda 20.000 dolarlık engeli aştı. Aralık ayı boyunca ve sonunda Yeni Yıl’da yükselmeye devam etti. 8 Ocak’ta 41.500 dolarla zirveye ulaştı.

Bununla birlikte, kripto para biriminin doğal oynaklığının bir hatırlatıcısı, atılmaya hazırdı. Bitcoin, bir miktar destek bulmadan ve 36.500 doların üzerine çıkmadan önce 11 Ocak’ta 29.000 dolara’a düşerek hemen değerinin yaklaşık %25’ini kaybetti. Sonrasında toparlanarak 10 kasım tarihinde yeni bir ATH yaparak 69.000 dolar’a kadar yükselmiştir.

Bitcoin Boğa Sezonu

Kripto uzmanları, belki de 30.000 doları Bitcoin’in yeni tabanı olarak görerek; para biriminin sağlıklı toparlanmasında teselli bulacaklar, ki bu tabii ki görülmeye devam ediyor.

Her halükarda, kripto boğa koşusunu neyin yönlendirdiği, ne kadar ileri gidebileceği ve kazanımların üç yıl öncesine göre daha sürdürülebilir olup olmadığı konusunda sorular bol.

Arz ve Talep

Bitcoin’in geçen yıl Mart ayından bu yana %800’ü aşan değer artışı, iki geniş faktöre bağlanabilir. Birincisi, Covid’in daha geniş ekonomik koşulları, karantinalar, ticari faaliyetler üzerindeki kısıtlamalar ve şirketleri desteklemeye ve insanları istihdam etmeye yardımcı olmak için benzeri görülmemiş düzeyde merkez bankası finansal teşvikleri.

Bunun para birimi üzerindeki etkileri, tasarruf sahiplerini ve yatırımcıların enflasyonist riskten korunma olarak güvenli limanlar aradığını görecektir. Genellikle ‘dijital altın’ olarak tanımlanan Bitcoin, ana akım finansal piyasalardan ve fiat para birimlerinden ayrılması nedeniyle birçok kişi tarafından yatırım portföylerinde doğal bir çeşitlendirme aracı olarak görülmektedir.

Araştırma, Bitcoin’i altın gibi, herhangi bir hükümete veya merkez bankasına ait olmayan ve bu şekilde manipüle edilemeyen bir “dış para” biçimi olarak tanımlıyor.

İkinci faktör, Bitcoin’in geçen yıl 11 Mayıs’ta gerçekleşen en son yarılanmasıdır. Bu, blok zincirine yeni işlemler eklemenin ödülünün 12,5 bitcoin’den 6,25’e düştüğünü gördü.

Bitcoin’in Temmuz 2016’daki önceki yarılanmasını, kısa bir süre sonra, 12 aylık bir süre içinde değerinin 900 dolardan sadece 20.000 dolara yükseldiğini gören kriptonun tarihi boğa koşusu izledi.

Arz ve talep sayesinde, ne kadar az kripto para üretilirse; var olan her biri o kadar değerli olur.

Bir Kez Isırıldı Mı?

Bununla birlikte, 2017 ile yapılan karşılaştırmalar; önümüzdeki yıl yaşananlar göz önüne alındığında Bitcoin yatırımcıları için bir miktar rahatsızlığa neden olabilmektedir. Kripto, 2018’de değerinin %70’inden fazlasını kaybetti ve o yılın 6 Aralık’ında 3.400 dolara kadar düştü.

Yorumcular, böyle bir senaryonun tekrarlanma olasılığını tahmin etmek için bugün kripto piyasası arasında o zamana kıyasla hangi karşılaştırmaların yapılması gerektiğini görecekler.

Kripto piyasası için kutsal kâse kurumsal yatırımdır. Büyük bankaların ve fon, varlık ve servet yöneticilerinin derin cepleri alana akarsa; para birimi daha az işlem görecek ve bu da fiyat oynaklığını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Bu, daha fazla perakendecinin kriptoyu bir ödeme aracı olarak kabul etmesi, daha fazla tüketicinin kripto para satın alması, daha fazla kurumu alım satım, aracılık veya saklama hizmetleri sunmaya çekmesi ve dolayısıyla talebi ve düzenleyici çerçeveler için gereklilik, dolayısıyla yatırımı daha da ileriye taşır.

Şu anda, kurumsal yatırımın oldukça yeni olmaya devam ettiği görülüyor.

Goldman Sachs’ın küresel emtia araştırması başkanı Jeff Currie’ye göre; şu anda bitcoin’e yatırılan 700 milyar doların sadece %1’i kurumsal paradır.

Bankacılık devlerinden, varsa, kripto borsaları; alım satım veya saklama hizmetleri için ne tür planlarına sahip olduklarına ilişkin yanıtlar, belirsizliğini koruyor.

Bitcoin Ne Kadar Düşer?

Olası bir kötü senaryoda bitcoin ne kadar düşebilir? Sonuç itibari ile gözle görülemeyen bir varlık, Sadece Amerika borsalarında satışı gerçekleştirilmektedir. ATM olarak yine Amerika’da 8.000 adet ile hizmet vermektedir. Birçok banka bitcoin’e yatırım yaptığını göz önünde bulundurursak, düşeceği maksimum seviyeler 16.000 dolar olarak düşünmekteyim. Bu benim tamamen şahsi görüşümdür. Sonuçta finansal piyasalar risk teşkil etmektedir. Riski tehlike veya zarar olarak algılamak oldukça yanlış bir kavramdır. Risk ne kadar kâr oranı belirlersen, bir o kadarda zarar oranı belirlemen gerekmektedir. Finansal piyasalarda hep bu şekilde hareket edilmektedir.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin Boğa Sezonu Değerlendirmesi

Görünüşe göre kripto para, bu tür kurumlar için finansın Vahşi Batı’sı olmaya devam ediyor. Yüz milyonlarca dolarlık Bitcoin’in çöplükte kaybolması veya sahibinin şifresini hatırlayamadığı için tamamen ortadan kaybolması haberlerine yardımcı olmadı.

İlk hamle avantajı elde etmek isteyen büyük finans şirketlerinin hayati önem taşıyabileceği yer burasıdır.

“Gördüğümüz kazanımlardan sonra doğal olan bir oynaklık olacak. Ancak uzun vadeli eğilim açık. Kripto ana akım haline geliyor. Dolayısıyla giderek daha fazla yatırımcı risk ekliyor ”diyor.

“Bu olumlu ivmeyle Bitcoin’in 2022 Mart-Nisana kadar 70.000-90.000$ fiyat hedefime ulaşma yolunda olduğuna inanıyorum.”

Bu sadece benim öngörümdür. Hiç bir yatırım tavsiyesi taşımamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu