Kripto Para Eğitimleri

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Her kripto yatırımcısının çeşitli cüzdan hesapları bulunmaktadır. Bu nedenle doğru bir şekilde cüzdan hesabınızı yönetmeniz oldukça önemlidir.

Bitcoin Cüzdanı Nedir? Bitcoin’inizi saklamak için bir bitcoin cüzdanına ihtiyacınız var. Bu cüzdan gerçek bir cüzdan gibi benimsenmelidir. Oluşturulan bu hesap ile kripto para yatırma veya gönderme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Günümüzde birçok yatırımcı, işlem yaptığı kripto para borsalarında cüzdan hesabı oluşturmaktadır. Cüzdan hesabı oluşturmanız için hiç bir kripto para borsası sizden herhangi bir ücret talep etmez.

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Dünyanın dört bir yanındaki Bitcoin uzmanları, bitcoin’i uzun vadeli bir yatırım olarak satın almak ve tutmak istiyorsanız, dijital paralarınızı çevrimdışı olarak bir donanım cüzdanında veya kağıt cüzdanda saklamanız gerektiği konusunda hemfikirdir, çünkü bunlar en güvenli seçeneklerdir. Bunu geleneksel parayı bir kasada saklamak gibi düşünün.

Ancak aynı zamanda bitcoininizi de harcamak istiyorsanız; para harcamak için kullanmak istediğiniz coinleri mobil cüzdana koymak doğru bir harekettir. Bunu, fiziksel bir cüzdanda kağıt para depolamak gibi düşünün, böylece harcamak için ona kolayca erişebilirsiniz.

Bitcoin Cüzdan

Aşağıda bu kategorilerin her biri için en iyi seçimlerimizi inceleyeceğiz.

Mobil Cüzdanlar

Muhtemelen en popüler bitcoin cüzdan türü mobil cüzdanlardır. Mobil cüzdanlar, akıllı telefonunuz için bitcoin depolamanıza, göndermenize veya almanıza izin veren basit uygulamalardır. Düzenli olarak bitcoin harcayan ve bu nedenle jetonlarına hızlı ve kolay erişim isteyen kullanıcılar için mükemmeldirler. En popüler bitcoin cüzdanlarından ikisi Binance ve BitBu’dur.

Coinbase, piyasadaki en güvenli mobil bitcoin cüzdanlarından biridir. Bu cüzdan 2015 yılında BitPay tarafından piyasaya sürüldü. Ve iOS, Android veya Windows telefonlarında çalışıyor.

BitBu, Ethereum’un etheri veya litecoin gibi diğer dijital para birimlerini akıllı telefonunuzda saklamanıza izin veren bir mobil bitcoin cüzdanı olarak öne çıkıyor.

Çevrimiçi Cüzdanlar

Çevrimiçi bitcoin cüzdanları, web tarayıcınız aracılığıyla erişilebilen cüzdanlardır. Online alışveriş için düzenli olarak bitcoin kullanıyorsanız ve bitcoin varlıklarınızın değerini düzenli olarak kontrol etmek istiyorsanız kullanışlıdırlar.

Mobil ve Çevrimiçi Cüzdanlar

Hem bir web tarayıcısı hem de bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla erişilebilen cüzdanlar da vardır. En popüler bitcoin cüzdanlarından ikisi olan Coinbase ve Blockchain bu hizmeti sunar.

Coinbase, yalnızca bitcoinlerinizi saklamanıza değil, aynı zamanda doğrudan akıllı telefon uygulaması veya web tabanlı platform üzerinden bitcoin satın almanıza da olanak tanıyan mobil ve masaüstü hibrit bir bitcoin cüzdanıdır. Blockchain Cüzdanı, 13 milyondan fazla oluşturulmuş cüzdan ile piyasadaki en popüler bitcoin cüzdanıdır. Her iki hibrit cüzdan, kullanımı kolay bir mobil ve masaüstü cüzdanı sağlar. Dolayısıyla bu da onları yeni başlayanlar için mükemmel bitcoin cüzdanları yapar.

Masaüstü Cüzdanları

2009 yılında piyasaya sürülen orijinal bitcoin cüzdanı, masaüstünüz için bir yazılım uygulaması olan Bitcoin Core cüzdanıydı (eski adıyla Bitcoin-Qt). Bitcoin çekirdekli masaüstü cüzdan, kullanıcıların bilgisayarınızda önemli miktarda yer kaplayan tüm blok zincirini indirmelerini gerektirse de, madeni paralarınızı bilgisayarınızda depoladığı için hala piyasadaki en güvenli bitcoin cüzdanlarından biridir. Bilgisayar arızası nedeniyle madeni paralarınızı kaybetme riskini azaltmak için bitcoin cüzdanınızı bir USB çubuğuna yedekleyebilirsiniz. Diğer popüler masaüstü cüzdanları arasında Armory ve MultiBit bulunmaktadır. Lakin Türk kripto para yatırımcıları bu yöntemi kullanmamaktadır.

Donanım Cüzdanları

Donanım cüzdanları, bitcoinlerinizi çevrimdışı olarak saklamanıza olanak tanımaktadır. Bu yöntem, bitcoin varlıklarınızı tutmanın en güvenli yoludur. Çünkü bunu yapmak olası siber hırsızlık riskini azaltır. Bitcoin donanım cüzdanları, USB belleklere benzer şekilde çalışan fiziksel depolama birimleridir. Donanım cüzdanının yazılım uygulaması aracılığıyla, donanım cüzdanınıza bitcoin gönderip ve alabilirsiniz.

Donanım cüzdanı bilgisayardan çıkarıldığında, bitcoin tutma işleminiz “soğuk depolama” olarak adlandırılan yerde güvenli bir şekilde çevrimdışı tutulur. En popüler donanım cüzdanları Trezor ve Ledger Nano S’dir. Diğer tüm bitcoin cüzdan türleri ücretsiz olsa da, donanım cüzdan fiyatları 65$ ile 200$ arasında değişmektedir.

Donanım Cüzdanları

Kağıt Cüzdanlar

Bitcoinlerinizi bilgisayar korsanlarından korumak için çevrimdışı olarak saklamak istiyorsanız, kağıt cüzdanları da tercih edebilirsiniz. Kağıt cüzdanlar, iki QR kodu içeren çıktılardır. Biri cüzdanınıza bitcoin göndermek için kullanabileceğiniz genel anahtar, diğeri ise cüzdanınızdan bitcoin göndermek için kullandığınız özel anahtarınızdır.

Bitcoin Cüzdan Kodu Nedir?

Bitcoin adresleri 26-35 karakter uzunluğundadır. Alfabetik ve sayısal karakterlerden oluşur ve “1”, “3” veya “bc1” ile başlar.

Şu anda kullanımda olan üç Bitcoin adres formatı vardır:

1. P2PKH (adres “1” ile başlar)

Örnek:

1BvBMSEYstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2

2. P2SH (adres “3” ile başlar)

Örnek:

3J98t1WpEZ73CNmQviGfsnyiWrnqRhWNLy

3. Bech32 (adres “bc1” ile başlar)

Örnek:

bc1qar0srrr7xfkvy5l643lefsw9re59gtzzwf5mdq

Bitcoin yeni ve heyecan verici, ancak aynı zamanda nispeten belirsiz, bu yüzden genel halkı kutuplaştırıyor. Küresel bir para birimi olarak potansiyeli bazı insanları heyecanlandırıyor, ancak diğerlerini korkutuyor.

Bitcoin şüphecileri, kripto para biriminin küresel bir para birimi haline gelecek kadar güvenli olduğundan şüphe ediyor, ancak Bitcoin cüzdanlarının, özellikle donanım cüzdanlarının kırılması giderek zorlaşıyor ve Bitcoin adreslerinin tek seferlik kullanımı, işlemlerinizi neredeyse izlenemez hale getiriyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu