Kripto Para Eğitimleri

Bitcoin ETF Nedir?

EFT İngilizce anlamı Exchange Traded Funds kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe kelime anlamı ise, Borsa Yatırım Fonları olarak geçmektedir. ETF hakkında bilmeniz gereken temel bilgileri bu makale içerisinde inceleyebilirsiniz.

Bitcoin ETF Nedir? Muhtemelen son birkaç yılda birçok kez tartışılan Bitcoin ETF terimini duymuşsunuzdur. Kripto borsalarında işlem gören fonlar (ETF), yatırımcılara geleneksel yatırımlardan daha fazla esneklik, koruma ve güvenlik sağlar. ETF, bir varlığın veya varlık grubunun performansını izleyen bir fondur. Bu nedenle, ETF’ler karları artırmanın ve riskleri azaltmanın harika bir yolu olabilmektedir.

Bitcoin ETF Nedir?

Bir ETF, bir menkul kıymet sepeti içeren bir yatırım aracıdır. ETF’ler piyasada çok popülerdir. Şu anda, sayısız farklı yatırım stratejisi için kullanılmaktadırlar. Bu stratejiler, gelir yaratma, spekülasyon, fiyat artışları ve bir yatırımcının portföyündeki riski dengelemeyi içerir.

Daha da önemlisi, bir ETF her türlü yatırımı içerebilmektedir. Çeşitli hisse senetleri, emtialar veya tahviller sunan bir ETF’yi görmek yaygındır. Bu şekilde, ETF’ler yatırım fonlarına çok benzer. Çoğu durumda, bir ETF, bankacılık veya savunma sanayi gibi belirli bir sektörle ilgili çeşitli şirketlerin hisse senetlerini içerecektir.

EFT Grafiği

Ayrıca, çok daha kapsayıcı olan ETF’ler var. Bu yatırımlar, çeşitli endüstrilerde yüzlerce veya binlerce hisse senedi içerebilir. Ek olarak, ETF özelliklerine bağlı olarak hem ABD hem de uluslararası şirketleri içerebilirler. Sonuç olarak, ETF’ler dünya çapında oldukça popülerdir.

Yatırım fonlarının aksine, ETF’ler günlük olarak işlem görür. Bu nedenle isimleri “Borsa Yatırım Fonları”. Bu nedenle, bu yatırımlar kompozisyonlarına ve piyasa faaliyetlerine bağlı olarak fiyat dalgalanmaları yaşarlar. Fon, içerdiği tüm yatırımların ortalaması olduğu için fiyat dalgalanmaları daha ince olabilir.

Bir ETF’nin ana avantajlarından biri, yatırımcıların komisyoncu ücretleri ve gider oranlarında büyük zaman kazanmalarına izin vermesidir. Ek olarak, ortalama ETF’niz, piyasadaki yatırım fonlarından veya diğer yatırım araçlarından çok daha likittir. Bu ilave likidite, bu fonlardaki yatırımcılar için daha fazla seçeneğe eşittir.

ETF Türleri Nelerdir?

Tahvil ETF’si
Sanayi ETF’si
emtia ETF’si
Döviz ETF’si
Ters ETF

Bitcoin ETF Mantığı Nedir?

Bitcoin ETF konsepti sektörde uzun zamandır bekleniyor. Özellikle, birden fazla firma geçen yıl SEC’e talepte bulundu. Ne yazık ki, hiçbiri henüz onay almadı. Bugüne kadar SEC, kripto para birimlerine odaklanan bir ETF’nin ortaya çıkmasına izin vermekte tereddüt ediyor. En son, WisdomTree, uzun bir SEC dosyalama dizisindeki en son bilgileri açıkladı

Bir Bitcoin ETF, piyasada uzun zamandır ilginç bir olasılık olmuştur ve bunun iyi bir nedeni vardır. Bitcoin fiyatına bağlanan bir Bitcoin ETF, yatırımcıların doğrudan kripto piyasasına maruz kalmadan Bitcoin oynaklığından kar elde etmelerini sağlar. Bu şekilde, büyük yatırımcılar, kripto para birimi yatırımıyla ilgili hala gelişmekte olan yasal çerçeveden kaçınabilirler.

Bitcoin ETF Nasıl Yapılır?

Bitcoin ETF Güvenli Mi?

En önemlisi, bir Bitcoin ETF, yatırımcıların yeni ortaya çıkan kripto ticaret platformlarına karşı geleneksel borsalardan alım ve satım yapmalarına olanak tanır. Bu yetenek, mevcut düzenlenmemiş statüsünde piyasaya katılamayan büyük finansal kurumlar için büyük bir avantajdır. Sonuç olarak, birçoğu bir SEC onayının kripto marketlerin değerini ileriye taşıyacağına inanmaktadır.

Ek olarak, bir Bitcoin ETF, yatırımcılara daha fazla seçenek sunacaktır. Şu anda yatırımcılar, fiyatın düşeceğine inandıklarında Bitcoin’i açığa çıkaramıyorlar. Bu yeni finansal aracın piyasaya sürülmesi, yatırımcılara alıştıkları tüm geleneksel ETF işlevlerini sağlıyor.

Son olarak, ETF’ler bir süredir buralarda. Oysa Bitcoin çoğu insan için hala nispeten yeni bir kavramdır. Bu anlayış ve şeffaflık eksikliği, kripto para birimlerine doğrudan yatırım yapmayı bazıları için daha yüksek bir risk haline getiriyor. Aksine, ETF’ler onlarca yıldır var ve çoğu yatırımcı onların yeteneklerine ve süreçlerine aşina.

Bitcoin ETF’lerine SEC Muhalefeti

Bir Bitcoin ETF’nin piyasaya sunulmasından elde edilen tüm avantajlar göz önüne alındığında, birden fazla firmanın böyle bir eylemde bulunması şaşırtıcı değil. Bu yeni çağın finansal ürününü piyasaya sürmeye yönelik ilk girişim, sektördeki iki devden Cameron ve Tyler Winklevoss’tan geldi.

Winklevoss ikizleri yeniliklere yabancı değiller. Bu Harvard mezunları, Facebook konseptini onlardan çaldığını iddia ettikleri Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’e karşı açtıkları dava ile tanınırlar. Son zamanlarda, çift Bitcoin yanlısı duruşlarıyla tanınıyor. Kardeşler, dünyadaki ilk Bitcoin milyarderlerinden biriydi ve şu anda oldukça popüler Gemini borsasını işletiyorlar.

2017 yılında Winklevoss ikizleri, Winklevoss Bitcoin Trust için SEC’e bir başvuruda bulundu. Ancak, SEC başvuruyu hızla reddetti. SEC, Bitcoin’in düzenlenmemiş durumuyla ilgili endişeleri dile getirdi. Bununla birlikte, sektördeki birçok kişi, düzenlemelere girmeyen sektörler için halihazırda birden fazla ETF olduğuna dikkat çekti.

Bir Bitcoin ETF Bitcoin’i Nasıl Etkileyebilir?

Analistler uzun zamandır bir Bitcoin ETF’sinin onaylanmasının Bitcoin’in piyasa değerini yükselteceğine inanıyorlardı. Bu inanç, olası ETF başvuru onayları zamanlarında Bitcoin’in fiyat hareketini incelediğinizde belirgindir. Umarım, önümüzdeki aylarda düzenleyiciler kripto piyasasına daha açık ve adil bir yaklaşım benimser. Şimdilik, tüm blockchain topluluğu sabırla bir Bitcoin ETF onayını bekliyor.

Bitcoin ETF Yatırımı Nasıl Yapılır?

Dünyanın en büyük kripto borsaları bitcoin ETF işlemlerini desteklemektedir. Bu borsalarda hızlı bir şekilde üyelik oluşturmanız için referanslı linklerin aktarımını sağlayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu