Kripto Para Eğitimleri

Bitcoin Fork Nedir?

Bitcoin Fork, blok zinciri ve kripto para birimi endüstrisinde yaygın olarak görülen olaylardır. Bununla birlikte, çoğu zaman etkili bir şekilde anlaşılmamakta veya açıklanmamaktadır.

Bitcoin Fork Nedir? Belirli bir dijital para biriminin ikiye bölündüğü bir örnektir. Para biriminin yazılımının geliştiricileri arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle forklar oluşabilmektedir. Bu olduğunda, geliştirme ekibinin bir kısmı, projenin kendi versiyonunu uygulayarak birden fazla kripto para birimi türü yaratacaktır. Örneğin, Kasım 2018’de meydana gelen Bitcoin Cash Forku

Fork kelimesi İngilizce bir kelimedir. Kripto para gelişmelerinde ‘Çatallanma’ olarak adlandırılabilmesi mümkündür.

Bitcoin Cash Ekibi, orijinal Bitcoin’i ve yazılımını destekleyenler tarafından olumlu görülmeyen değişiklikler uyguluyordu. Bu, bazı orijinal ekip üyelerinin yazılım sürümlerini yeni kurallar ve özelliklerle uygulamalarına yol açtı. Başka bir örnek, Ethereum platformunun üzerine inşa edilen merkezi olmayan özerk bir organizasyon olan DAO’nun tartışmalı bir şekilde hacklenmesinden sonra Ethereum Classic’in Ethereum’dan nasıl ayrıldığıdır.
Bu makale çatallanmayı ve bunun kullanıcılar üzerindeki etkilerini açıklayacaktır. Ayrıca, kullanıcıların hangi projeyi veya madeni parayı destekleyeceğini belirlemek için neden bir forku diğerine tercih ettiğini de açıklayacaktır. Ama önce bitcoin fork nedir?

Bitcoin Fork Nedir?

İki madenci aynı anda bir blok bulduğunda bir çatal oluşmaktadır. Dolayısıyla bunlardan birinin geçersiz blok olarak atılmasına neden olur. Ağdaki işlemleri yöneten protokolü (örneğin, Bitcoin Cash) yükseltme veya değiştirme konusunda bir anlaşmazlık varsa da olabilmektedir. Bu, farklı işlem geçmişlerine sahip iki farklı şubenin oluşturulmasına neden olabilmektedir.

Bir şube bitcoin çekirdek yazılımından devralır ve başka bir şube bitcoin nakit yazılımından devralır. Orijinal blok zinciri kesintisiz olarak devam edecek ve her yeni dal, bir çatal oluşturarak kendi dallarına ayrılan kendi blok setine sahip olacak. Ayrıca iki tür fork vardır. Bunlar yumuşak ve sert.

Bitcoin Fork Nedir

Yumuşak Fork Sert Forka Karşıdır

Hard fork, protokolde yapılan ve zincirlerden birinde geçerli olan işlemleri de geçersiz kılacak şekilde farklılık gösteren kalıcı bir değişikliktir. Bir işlemin her iki fork dahil edilebilmesi için her iki dalın protokollerini takip etmesi gerekir. Geriye dönük uyumlu çatal olarak da bilinen yumuşak fork; bir dalın işlemlerinin diğer dalda geçersiz olmasına neden olmayacağı için sert çataldan farklıdır.

Sert forklar daha iyi güvenlik sunmaktadır. Çoğu kullanıcı için tercih edilen seçenek olarak görülmektedir. Bunun nedeni, hard fork’ların ağ etkilerini nasıl artırdığı ve söz konusu kripto para birimi için istikrar yaratmasıdır. Ayrıca, geliştiricilerden gelen gücü madencilerin ellerine aktararak daha fazla ademi merkeziyetçiliğe yol açabilmektedir.

Yumuşak çatalın bir örneği Segwit’tir. Segwit (Segregated Witness), işlem kapasitesini artırmak için uygulanan Bitcoin Core yazılımının işlem biçimini değiştirir. Segwit, Ağustos 2017’de etkinleştirilmiştir. Ancak Bitcoin ağında çalışan tüm aktif düğümlerin, segwit olmayan blokları ve işlemleri reddederek onu zorlamaya başlaması Şubat 2018’e kadar değildi.

Fork, portföyümü bozar gibi geliyor. Ne yapabilirim?

Fork Gerçekleşmesinde Yatırımıma Ne Olur?

Her iki zincirde de aynı sayıda madeni paraya sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu durumda, hangi şubeyi istediğinize karar vermeniz gerekir. Tabii ki, her çatalın sonucu farklı şekillerde değişebilmektedir. Ancak bu tamamen kişisel tercihlerinize bağlı olacaktır. Bu nedenle, hangi grubu veya madeni parayı destekleyeceğiniz konusunda tereddüt ediyorsanız; bir karar vermeden önce her birini kapsamlı bir şekilde araştırmak en iyisidir. Ama bir forku iyi yapan nedir?

Hangi Forkun Daha İyi Olduğunu Ne Belirler?

Her projenin veya kripto para biriminin sonucunu belirleyebilen birkaç faktör vardır. İki çatal arasında seçim yaparken göz önünde bulundurulması gereken bir ana faktör; madenciler veya yatırımcılardan hangisinin daha fazla desteğe sahip olduğudur. Bunu hard fork gerçekleşmeden önce belirlemek zor olabilmektedir. Ancak seçiminizi yapmadan önce bunu akılda tutmanız çok önemlidir. İki kripto para projesinden hangisinin daha uzun süredir var olduğunu ve uzun bir süre boyunca değerini kanıtladığını düşünmek de akıllıca olabilmektedir.

Bunun mükemmel bir örneğini Bitcoin Cash ve Ethereum Classic ile bulabiliriz. 1 Ağustos 2017’deki hard fork’tan sonra Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) olmak üzere iki ayrı kripto para birimine ayrıldı. Bölünme, DAO’daki yaklaşık 3,6 milyon Ether’in bir bilgisayar korsanı tarafından çalınmasına yol açan sorunlardan kaynaklandı. Bu fonların geri ödenmesi gerekiyordu. Ancak topluluk içinde çok fazla tartışmanın ardından hiçbir işlem yapmadılar ve daha sonra fonlar kaybedildi. Eski zinciri hala destekleyenler ile Ethereum ile yepyeni bir proje olarak ilerleyenler arasında bir sürtüşmeye yol açtı.

Bu bölünme, topluluk içinde bir kargaşaya neden oldu. Birçok kullanıcının ve madencinin ETH, ETC ile taraf olmasına neden oldu. ETH’yi seçenler, yeni ERC20 tokenları için işleme devam ettiler. Projeye, her alanda muazzam bir şekilde büyümesine yardımcı olan muazzam bir İlk Para Teklifi (ICO) yatırımı artışı sağladı. Öte yandan, ETC’ye bağlı kalmayı seçenler; blok zinciri teknolojisindeki ideolojik değişmezlik ve dürüstlük kavramıyla daha fazla ilgilendiler. Ethereum üzerinde doğası gereği dürüst olmayan bir eylem olarak gördükleri bir şeyi onaylamak istemediler.

Bu anlaşmazlık onların çatışmasındaki ana faktördü. Teoride iyi bir fikir olsa da sonunda her iki projenin de çöküşüne yol açtı. Ancak zaman geçtikçe, hard fork sırasında ETH’den ayrılmadan bile ETC ile benzer ideolojileri temsil eden daha birçok kripto para birimi ortaya çıkmaya başladı.

Özetle Bitcoin Fork Nedir?

Yaklaşan kripto para birimi forkları hakkında güncel kalmak istiyorsanız; en iyi yol forumlara veya sosyal medyaya katılmaktır. Yeni bir fork duyurulduğunda, sosyal medya toplulukların üyeleri, fork hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi sağlayacak ve forklanmakta olan herhangi bir coin’iniz varsa, nerede bulabileceğinizi paylaşacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu