Kripto Para Stratejileri

Bitcoin Güvenli Bir Yatırım Mı?

Bitcoin işlemi yapmayı düşünen, her yeni yatırımcının aklına takılacak bir sorudur. Aklınıza gelebilecek temel soruları değerlendirdik

Son yıllarda en popüler yatırım araçlarından birisi olarak gösterilen bitcoin güvenli bir yarıtım mı? Birçok yatırımcı için sermayenin korunması, sermayenin değer kazanması kadar önemlidir. Riskten kaçınan bu yatırımcılardan biriyseniz ve bitcoin’e yatırım yapmayı düşünüyorsanız, hazırladığımız bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Dünyada bitcoin başta olmak üzere; kripto para birimlerine en çok yatırım yapan ülkeler arasında Türkiye 4.cü sıradadır. 2009 yılında piyasaya sürülüp, bu kadar değer kazanan başka bir yatırım modeli yoktur.

Dünyada kripto para birimlerini savunan ülkelerde mevcut, bu modele karşı çıkan ülkelerde var. Önümüzdeki zaman diliminde ne olur, kimse bilemez lakin, birçok insan neden bitcoine yatırım yapıyor? hazırsanız anlamaya çalışalım.

Bitcoin Güvenli Bir Yatırım Mı?

“Bitcoin güvenli bir yatırım mı?” Sorusunun cevabı. oldukça basit bir şekilde “Hayır”dır.

Güvenli olduğu düşünülen yatırımlar, Altın, gümüş veya devlet tahvilleri gibi menkul kıymetlerdir. Bitcoin ise yüksek riskli bir varlık sınıfıdır. Çünkü bitcoin yatırımcılarının dijital para birimini bir yatırım olarak tutarken karşılaştıkları çeşitli potansiyel riskler vardır.

Düzenleyici Risk

Şu anda, bitcoin Türkiye ve dünyanın diğer birçok yerinde büyük ölçüde düzenlenmemiştir. Bu, kaybedilen fonlar için mevduat sigortası olmadığı, işlemler ters gittiğinde sizi koruyacak hiçbir kurum olmadığı ve şirketlerin ve bireylerin bitcoin işlemlerini nasıl ele alması gerektiği konusunda net rehberlik sağlayan hiçbir düzenleyici kurum olmadığı anlamına gelir. Bu aynı zamanda bitcoin satın almanın, elde tutmanın ve işlem yapmanın ne yasal ne de yasa dışı olduğu anlamına gelir. Basitçe düzensizdir.

Bu da, dijital para biriminde çoğunlukla tarafsız olan düzenleyicilerin artık fikirlerini değiştirmesi ve bitcoin üzerinde ağır düzenlemeler uygulamaya başlaması için potansiyel bir risk oluşturuyor. Alternatif olarak, düzenleyiciler, geçmişte suç faaliyetleri için kullanılmasına izin veren sahte anonim özelliği nedeniyle dijital para birimini tamamen yasaklamaya karar verebilirler.

Çoğu düzenleyici şu anda bitcoin ve dijital para birimi inovasyonuna açık olsa da, bu olumlu duygu ABD, Çin, İngiltere, Avustralya ve Japonya gibi büyük bitcoin ekonomilerinde olumsuza dönerse, bitcoin fiyatı küresel bitcoin kabulü nedeniyle büyük olasılıkla zarar görebilir. yavaşlayabilir.

Bitcoin Güvenli Mi?

Teknolojik Risk

İki temel teknolojik risk vardır. İlk olarak, bitcoin’in mevcut ölçeklenebilirlik zorluklarının üstesinden gelinmeme riski vardır; ikincisi, bitcoin blok zincirine yüzde 51 olarak adlandırılan bir saldırı için küçük bir olasılık var.

Bitcoin ağı o kadar kısa bir süre içinde o kadar hızlı büyüdü ki; bitcoin blok zincirinin gerçekleşen işlemlerin hacmi nedeniyle işlemleri işlemesi normalden daha uzun sürüyor. Bu iyi bir haber çünkü bitcoin kullanımının arttığını göstermektedir. Ancak aynı zamanda kullanıcıların işlemlerinin zamanında yapılması için daha yüksek ücretler ödemeleri gerektiği anlamına geliyor. Şu anda, bitcoin ağının çok sayıda katılımcısı bu sorunu çözmek için çözümler tartışıyor. Bununla birlikte, bitcoin blok zincirinin ölçeklenebilirlik sorunları çözülmezse, yüksek ücretler onu harcama para birimi olarak daha az kullanışlı hale getirebileceğinden, dijital para birimi piyasa değerinde kaybedebilir.

Bitcoin yatırımcılarının bilmesi gereken diğer teknik risk, bitcoin blok zincirinin madencilik gücünün yüzde 50’sinden fazlasını kazanan bir bitcoin madenciliği operasyonunu ifade eden yüzde 51 saldırısıdır. Dolayısıyla bitcoin madenciliği operasyonu blok zinciri üzerinde kontrol sahibi olabilmektedir. Ve işlemleri tersine çevirebilir ve çifte harcama yapabilmektedir. Bu çok korkutucu bir senaryo gibi görünse de, bitcoin madenciliği operasyonlarının merkezi olmayan doğası, bunun olmasını önlemek için tasarlanmıştır ve böyle bir olayın gerçekleşmesi pek olası değildir.

Siber Hırsızlık Riski

Bitcoin sahiplerini etkileyebilecek talihsiz siber hırsızlık riski de vardır. Çok sayıda bitcoin cüzdanı ve borsasının saldırıya uğradığı ve kullanıcı fonlarının çalındığı vakalar oldu. Bu, bitcoin ile uğraşmanın talihsiz bir gerçeği, çünkü para birimi tamamen internette var. Bu nedenle siber suçlular için popüler bir hedef haline geldi.

Neyse ki bitcoin yatırımcıları için bu risk, bitcoin varlıklarınızı bir donanım cüzdanında, bir kağıt cüzdanda veya bitcoin ile işlem yapmak istediğiniz zamanlar dışında her zaman çevrimdışı olan bir bilgisayarda çevrimdışı olarak depolayarak aslında tamamen hafifletilebilmektedir.

Market riski

Diğer dijital para birimlerinin önde gelen küresel dijital para birimi olarak bitcoin’i geçme ve yerini alma riski de vardır. Bitcoin ilk hamle avantajına ve güçlü bir marka adına sahip olsa da; daha fazla ödeme gizliliği ve daha hızlı işlem süreleri sunan farklı dijital para birimi vardır. Bu para birimleri sonunda en çok kullanılan çevrimiçi para birimi olarak bitcoin’i geçebilmektedir. Bitcoin bir numaralı statüsünü kaybettiğinde, özellikle yatırımcılar ve online alışveriş yapanlar arasında “daha ​​iyi” başka bir dijital para birimi daha popüler hale gelirse, bitcoin fiyatındaki olası düşüşün üstesinden gelmek zor olabilmektedir.

Bitcoin, Yüksek Riskli veya Yüksek Getirili Bir Varlıktır

Yatırım dünyasında, beklenen getiri ne kadar yüksekse; bir varlık veya menkul kıymetin beklenen riski de o kadar yüksek olur. Bu aynı zamanda bir bitcoin yatırımı için de geçerlidir. Bitcoin, başlangıcından bu yana tüm büyük varlık sınıflarından daha iyi performans gösterdi. Piyasa fiyatı, 2009’da bitcoin başına 0,01 doların altındayken; 2021 yılının ilk çeyreğinde yaklaşık 64.000 dolara yükseldi. Dolayısıyla ralliye, gün içi %20’ye varan düşüşler dahil olmak üzere önemli oynaklık da eşlik etti. Bitcoin bir varlık sınıfı olarak olgunlaştıkça oynaklığı azalıyor. Dolayısıyla + veya – yönde yüzde beş ila on gün içerisinde fiyat değişikliği olabilmektedir. Bitcoin için durum böyle olmaya devam edecek.

Güvenli oynamak ve sermayenizi güvenli, düşük riskli bir yatırımda saklamak istiyorsanız, bitcoin sizin için değil. Bununla birlikte, genel yatırım portföyünüzün küçük bir kısmı için daha yüksek bir risk seviyesi barındırabiliyorsanız; dijital para birimi bitcoin’e küçük bir yatırım yapmak sizin için doğru seçim olabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu