Bitcoin Haberleri

Bitcoin Güvenli Mi?

Yeni bir kripto yatırımcısının aklında yer alan bir konuya değineceğiz. Bitcoin Güvenli Mi? birçok yatırımcı için eşsiz bir yatırım aracı, kimi için ise hala bir kara kutu olarak görülmektedir.

Bitcoin Güvenli Mi? Yenilikçi teknolojisi ve sağlam getirileri ile yatırımcılardan büyük ilgi gördü. Dijital para birimi kurulduğu günden bugüne kadar ciddi değer kazandı. Ünlü ekonomistler ve analistler bitcoinin daha da çok değer kazanacağına inanmaktadır.

Bununla birlikte, bitcoin, diğer birçok varlığın değeri düştüğünde yatırımcı fonlarını koruma yeteneği ile potansiyel olarak altına rakip olarak güvenli bir liman gibi davranabilmektedir.

Dijital para biriminin yüksek fiyat oynaklığı bazılarının onu spekülatif bir varlık olarak tanımlamasına neden olduğundan, bu bazılarına mantıksız görünebilmektedir.

Bitcoin Güvenli Mi?

Bu fiyat dalgalanmaları, bitcoin’in getirilerini tahmin etmeyi biraz zorlaştırırken, dijital para birimi, makroekonomik çalkantı zamanlarında sıklıkla kayda değer kazanımlar elde etti.

Bu güvenli liman durumu nedeniyle, bitcoin’i potansiyel olarak şunları yapmak için kullanabilirsiniz:

  • Daha geniş pazar çöküşlerinden kar.
  • Diğer varlıkların değerinin düşmesi durumunda anaparanızı koruyun.
  • Portföyünüzü çeşitlendirin ve portföy riskini azaltın.

Piyasa Çöküşleri Üzerine Spekülasyon Yapın

Piyasa çöküşleri birçok yatırımcı için hoş olmasa da; bunları bitcoin’e yatırım yaparak kâr etmek için kullanabilirsiniz. Dijital para biriminin fiyatı, makroekonomik koşullar hakkında önemli belirsizliğin artmasına yardımcı olan çeşitli olaylar sırasında yükseldi.

Haziran 2015’te, Yunanistan ülke ekonomisinde istikrarı korumak amacıyla bankalarını kapattığı için piyasa katılımcıları bitcoin’e akın etti. Benzer bir durum; İngiltere Brexit oylarını saydığında ve teklifin onay için yeterli desteği bulduğunu bulduğunda gerçekleşti.

Pratik Yapmak Mükemmelleştirir

Bitcoin, hisse senetleri ve petrol gibi riskli varlıklar düştüğünde getiri elde etmek için harika bir yol sağlarken, makroekonomik kargaşanın bitcoin fiyatlarının ne zaman yükselmesine neden olacağını belirlemenin çok zor olabileceğini unutmayın.

Beklenen piyasa çöküşlerinden önce bitcoin satın alarak ve fiyatı yükseldiğinde dijital para birimini satarak kar elde etmek istiyorsanız, küçük miktarlarda para birimi ile başlamak isteyebilirsiniz. Bu yaklaşımı kullanarak biraz pratik yaptıktan sonra, daha büyük miktarlarla çalışmaya karar verebilirsiniz.

Sermayenizi Koruyun

Bitcoin’in güvenli liman statüsünden yararlanmanın bir başka yolu da; ana paranızı daha geniş pazarlardaki keskin düşüşlerden korumaktır. Dijital para borsası Binance tarafından hazırlanan bir teknik incelemede belirtildiği gibi; Bitcoin başlı başına bir varlık sınıfıdır.

Benzersiz bir varlık olarak doğası gereği, bitcoin’in fiyat hareketleri; farklı varlık sınıflarının fiyat dalgalanmalarını takip etmez veya bunlarla ilişkili değildir. Örneğin, hisse senedi fiyatları keskin düşüşler yaşarsa, bitcoin değeri daha da yükselebilir.

Piyasa Dalgalanmaları

Yatırımcılar, örneğin piyasa beklentilerinin altında kalan hükümet rakamları gibi kötü ekonomik haberlere yanıt verdiğinde, hisse senetleri sıklıkla değer kaybeder. Ancak bu gelişmeler tam da yatırımcıları güvenli liman varlıklarına akın etmeye sevk eden türden bilgiler.

Anaparanızı korumak için bitcoin kullanacaksanız, bunu uzun vadede gerçekleştirmenin harika bir yolunun çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturmak olduğunu unutmayın.

Bitcoin Güvenli Mi?

Tek Bir Varlığa Odaklanmayın

Bitcoin, portföyünüzü vahşi piyasa dalgalanmalarına karşı daha az duyarlı hale getirerek çeşitlendirmenize yardımcı olabilmektedir. İdeal olarak, çeşitlendirme, bir bileşenin değerindeki düşüşün diğerindeki kazanımlarla çakışması ve daha fazla istikrar sağlaması anlamına gelir.

Bitcoin başlı başına bir varlık sınıfında olduğundan, fiyat hareketleri diğer menkul kıymetlerdeki dalgalanmaları dengeleyebilmektedir. Dolayısıyla potansiyel olarak portföy istikrarının korunmasına yardımcı olabilmektedir.

Herkesin farklı olduğunu ve portföyünüzün yatırım hedeflerinizi yansıtması gerektiğini unutmayın. Örneğin, güçlü getiri elde etme umuduyla yüksek derecede risk almaya istekliyseniz; ağırlıklı olarak hisse senetlerinden oluşan bir portföyü düşünebilirsiniz.

Bol Güvenli Limanlar

Eğer ana paranızı korumakla daha çok ilgileniyorsanız, emrinizde birçok güvenli liman varlığı vardır. Altın mükemmel bir örnektir.

Birkaç piyasa gözlemcisi, yenilikçi dijital para birimini ve değerli metali karşılaştırmış olsa da; ikisinin çok farklı özellikleri var. Altın somut olsa da, bitcoin gibi günün 24 saati alınıp satılamaz.

Bunu geçtikten sonra, hiç kimse tam olarak ne kadar altının var olduğunu bilmiyor. Bitcoin ise mevcut kurallar çerçevesinde 21 milyon adet ile sınırlandırılmıştır.

Canlı Para

Nakit, diğer menkul kıymetlerin değer kaybetmesi durumunda değeri çok az değişecek olan başka bir güvenli varlıktır. Ancak nakit tutmak, sağlam getiriler sağlamaz. Tasarruf hesapları çok az getiri sağlar. Dolayısıyla nakit tutmak, satın alma gücünüz azaldıkça para kaybetmenize neden olabilmektedir.

Özetle Bitcoin Güvenli Mi?

Bitcoin’i güvenli liman varlığı olarak kullanarak, potansiyel olarak piyasa çöküşlerinden kâr edebilmektedir. Ana paranızı koruyup ve portföyünüzü çeşitlendirebilirsiniz. Dijital para birimi kendine ait varlık sınıfında olduğu için çeşitlendirme için eşsiz bir fırsat sunabilmektedir.

Bununla birlikte, mevcut birçok güvenli liman varlığı olduğunu ve bunların çoğunun Bitcoin’den daha uzun süredir var olduğunu unutmayın. Sonuç olarak, ileriye dönük fiyat hareketlerini tahmin etmeyi kolaylaştırabilecek çok daha fazla pazar geçmişine sahiptir.

Her halükarda, pratik mükemmelleştirir. Yeni stratejiler denerken az miktarda bitcoin kullanmak hem planınızdaki sapmaları belirlemenize yardımcı olabilmektedir. Hem de daha büyük yatırımlar yapmadan önce size daha fazla güven verebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu