Bitcoin Haberleri

Bitcoin İle Tesla Satın Alma

Dünyaca ünlü iş adamı Elon MUSK'ın sahip olduğu Tesla otomotiv şirketi tekrar bitcoin ile ödeme alabileceğini bildirdi.

Bitcoin ile tesla satın alma. Şirket tarafından Eylül 2021’de sona eren çeyrek için yayınlanan bir kazanç raporunda; ürünleri ve hizmetleri için kripto para birimleri kabul etme uygulamasını yeniden başlatabileceğini söyledi.

Elektrikli otomobil şirketi Tesla, düzenleyici bir dosyalamada, gelecekte Bitcoin’i kabul etmeye devam edebileceğini söyledi.

Bitcoin İle Tesla Satın Alma

Şirket tarafından Eylül ayında sona eren çeyrek için yayınlanan bir kazanç raporunda, ürünleri veya hizmetleri için kripto para birimlerini kabul etme uygulamasını yeniden başlatabileceğini söyledi. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dosyasında; “Gelecekte, ürünlerimiz veya hizmetlerimiz için kripto para birimlerinde (“dijital varlıklar”) işlem yapma uygulamasını yeniden başlatabiliriz” dedi.

Mart ayında Tesla şefi Elon Musk; şirketin ABD’deki alıcılardan elektrikli arabaları için Bitcoin ile ödeme kabul edeceğini ve kripto para biriminin olduğu gibi tutulacağını veya fiat paraya dönüştürülmeyeceğini söyledi.

Musk daha önce Tesla’nın 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını tweetledi. Tesla bir dosyalamada, rezervlerinin yaklaşık yüzde 8’ini bitcoin’e taşıma kararının, altın tutmak da dahil olmak üzere nakit getirilerini çeşitlendirmeyi ve maksimize etmeyi amaçlayan bir şirket olarak geniş yatırım politikasının bir parçası olduğunu söyledi.

Ancak, duyurudan yaklaşık iki ay sonra şirket; çevresel kaygılar nedeniyle araçlarını satın almak için bitcoin kullanımını askıya aldı. Musk, Tesla’nın herhangi bir bitcoin satmayacağını ve madencilik daha sürdürülebilir enerjiye geçer geçmez işlemler için bitcoin kullanmayı planladığını söyledi.

Elon MUSK

Tesla İçin Bitcoin Neden Önemli?

Dijital para birimi, güçlü bilgisayarlar karmaşık matematiksel bulmacaları çözmek için diğer makinelerle rekabet ettiğinde yaratılmaktadır; Şu anda çoğunlukla fosil yakıtlarla, özellikle de kömürle üretilen elektriğe dayanan enerji yoğun bir süreçtir.

Cambridge Üniversitesi ve Uluslararası Enerji Ajansı’ndan elde edilen en son verilere göre, mevcut oranlarda; bu tür bitcoin “madencilik”, Hollanda’nın 2019’da yaptığı gibi her yıl aynı miktarda enerji tüketiyor.

“Dijital varlıkların hem yatırım hem de nakde likit bir alternatif olarak uzun vadeli potansiyeline inanıyoruz. Herhangi bir yatırımda olduğu gibi ve itibari paraya dayalı nakit ve nakit eşdeğeri hesapları yönetme şeklimizle tutarlı olarak, işletmenin ihtiyaçlarına ve piyasa ve çevresel koşullara ilişkin görüşümüze bağlı olarak dijital varlıklarımızı herhangi bir zamanda artırabilir veya azaltabiliriz.”

Elon Musk, son yıllarda finans piyasası ile uğraşan birçok yatırımcının yakın takibindedir. Özellikle birkaç altcoinde yaptığı yatırımlarla ciddi bir potansiyel yakaladığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle her attığı bir twit, yüz binlerce insanı anlık etkileyebilmektedir.

Özellikle Doge ve SHIBA altcoinlerde ciddi bir hareketliliğin yaşanmasına neden olan Elon MUSK; ilerleyen günlerde yapacağı hamleleri merakla takip edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu