Kripto Para Eğitimleri

Bitcoin Kimin?

Giderek daha fazla yatırımcı Bitcoin'e yatırım yapıyor. Ancak büyük sorular cevapsız kalıyor: Bitcoin'in en büyük sahipleri kimler? Ve kripto para birimi nasıl kullanılıyor?

Herkesin orijinal kripto para birimi olan Bitcoin hakkında bir fikri var gibi görünmektedir. Bitcoin Kimin? Bazıları bunun finansal erişimde devrim yarattığını söylüyor. Diğerleri, hız treni fiyatları ve yasadışı davranışlara atıfta bulunarak bunu finansal istikrar için tehdit olarak nitelendiriyor. Ancak Bitcoin hakkında ne düşünürseniz düşünün, ona olan ilgi her zamankinden daha fazladır.

“Bitcoin ilk kripto para birimiydi ve bugün hala en yüksek piyasa değeri, neredeyse bir trilyon dolar ile en büyüğü. Temelde sonraki en büyük 10 kripto para biriminden daha büyük” dedi.

Bitcoin Kimin?

10 yıldan fazla bir süredir var olmasına rağmen, Bitcoin’i çevreleyen, en büyük yatırımcılarının kimliğinden ve Bitcoin madencilerinin konumundan, kripto para biriminin temelini oluşturan blok zinciri ekosisteminin yapısına kadar – hala birçok açık soru var.

“Bitcoin ağının ve katılımcılarının daha iyi anlaşılması, bu yeni kripto para birimlerinin geleneksel finansal sisteme nasıl entegre edileceğine dair herhangi bir kararın temeli olmalıdır.” Diye yazıyor ikili, yeni çalışma kağıtları “Bitcoin Pazarının Blockchain Analizi”nde yazıyor.

  • Ortalama bir haftada Bitcoin hacminin %80’i borsalarda izlenebilmektedir.
  • Yasadışı faaliyet, Bitcoin blok zincirinde gerçekte olup bitenlerin küçük bir kısmıdır (%3).
  • Çin’in Bitcoin madenciliği ve ticaretini çökerttiği Mayıs 2021’den önce; Btc madencileri büyük ölçüde yoğunlaşmıştı ve yaklaşık %60 – %70’i Çin’de bulunuyordu.

BTC Kimin?

Bitcoin Ağını Analiz Etme

Bitcoin veya diğer kripto para birimleri, geleneksel hükümet denetiminin dışında; merkezi olmayan bir ödeme sistemi ve değer deposu sunar.

Bitcoin’in temelini oluşturan blok zinciri teknolojisi, bankalar veya kredi kartı ağları gibi birkaç merkezi kayıt tutucuya olan güveni, çok sayıda merkezi olmayan ve anonim aracıyla değiştirir.

Tipik bir bitcoin işlemi, takma adlı adreslerle temsil edilen göndericilerin ve alıcıların bir listesini; gönderilen ve alınan bitcoin sayısını ve işlemin bir zaman damgasını içerir.

Schoar ve Makarov, 2015’ten 2021’e kadar Bitcoin pazarının gelişimini belgeleyen bir veritabanı oluşturmak için Bitcoin adreslerini gerçek varlıklara bağlamak için halka açık ve özel kaynakları kullandılar. Açık kaynak yazılımı Bitcoin Core’u kullanarak blok zinciri verilerini indirdiler. Ayrıştırmak için BlockSci analiz aracını kullandılar. Ham veriler bireysel işlemlere dönüştürülür.

Araştırmacılar daha sonra Bitcoin’in piyasa katılımcılarının davranışları hakkında bilgi elde etmek için Bitcoin blok zincirinin yarı kamusal yapısını kullanan algoritmalar geliştirdiler. Bunu yapmak onların şunları yapmasına izin verdi:

  • Bitcoin blok zincirindeki ana katılımcıların işlem hacmini veya ağ yapısını analiz edin.
  • Madencilerin yoğunluğunu veya bölgesel bileşimini belgeleyin. Btc işlemlerinin meşruiyetini doğrulayan kişiler.
  • En büyük Bitcoin sahiplerinin sahiplik konsantrasyonunu analiz edin.
    Araştırmanın kendisi Btc’ye özgü olsa da, yazarların bulduklarından bazıları diğer kripto para birimleri için geçerlidir. İşte öğrendikleri:

Yasa Dışı Bitcoin İşlemleri

Bitcoin blok zinciri halka açık bir defter olduğundan, adresler arasında akan tüm ödemeler gözlemlenebilmektedir. Bununla birlikte, bazı Btc kullanıcıları, fonlarını birden fazla adresten oluşan uzun zincirler üzerinde hareket ettirerek ve ödemeleri bölerek izlemeyi engellemek için stratejiler benimser. Yazarlar, Bitcoin ağındaki gerçek varlıklar arasındaki ekonomik olarak anlamlı ödemeleri izleyebilmek için bu sahte hacmi filtrelemek için algoritmalar geliştirdiler.

Bunu yaparken, yazarlar ortalama bir haftada Btc hacminin yaklaşık %80’inin borsalara (örneğin; Binance’den BitBu’ya) veya çevrimiçi cüzdanlar, tezgah üstü işlem masaları gibi borsa benzeri varlıklara kadar izlenebileceğini buldular.

Birçoğu Btc fiyatının yasadışı işlemler tarafından desteklendiğinden endişe duysa da; Schoar, yasadışı faaliyetlerin Bitcoin blok zincirinde gerçekte olup bitenlerin sadece küçük bir kısmı (araştırmacıların tahminine göre %3) olduğunu söyledi.

“Bu, yasa dışı faaliyetlerin sorunlu olmadığı anlamına gelmez” dedi. “Sadece yasadışı faaliyet talebinin Btc fiyatını destekleyemeyeceğini söylüyor. Çünkü bu, blok zincirinde gerçekte olanın çok küçük bir kısmı.”

Bitcoin Zenginler Arasında Yoğunlaşmıştır

Bitcoin’e katılımın seçkinlere doğru çarpık olduğunu buldu. Araştırmaları, 2020’nin sonunda 2 milyon bitcoin’i kontrol eden 1.000 “küme” olduğunu gösterdi.

Herhangi bir işlemde btc gönderen tüm adreslerin aynı varlığa ait sayılması için adresleri kümeledi. Bunun genellikle yalnızca fonların kaynağını gizlemek amacıyla gerçekleştiğini söyledi. Ek olarak, ilk 10.000 küme, 4 milyondan fazla bitcoine sahipti. Tüm olağanüstü btc’lerin yaklaşık dörtte biri. Bunun piyasa istikrarı için önemli etkileri vardır.

Blok Zincirinin Birbirine Bağlı Olması, Yasa Dışı Faaliyetleri Engellemeyi Zorlaştırır.

Yazarlar, Rusya’nın yasadışı Hydra pazarındaki Btc işlemlerini takip ettiler. Paranın karanlık ağ pazarından Coinbase veya Gemini gibi yerlere (fonlar oradan kaynaklanmasa bile yasal olarak kabul edilebileceği) doğru yol aldığını buldular.

Bitcoin’in anonim doğası, bazı yerler genellikle bir finans kurumu tarafından bir müşterinin kimliğinin doğrulanmasını gerektiren KYC (“müşterinizi tanıyın”) kurallarıyla engellemeye çalışsa bile, suçluların izini sürmeyi zorlaştırır. Schoar, bunun sadece Btc ile değil, endüstri genelinde bir sorun olduğunu söyledi.

Schoar, “Kişisel kurumlara sadece KYC normlarını dayatmak; düzenleyicilerin veya halkın bu yasa dışı işlemlerin ‘beyaz ekonomiye’ geri dönmesini engellemesine yardımcı olmaz” dedi. “Bu devasa bir küresel ağ, o kadar birbirine bağlı ki sadece küçük bir parçasını izleyemezsiniz.”

Madenciler Son Derece Konsantre

Çin’in bu yılın başlarındaki çöküşüne kadar, madenciler; Btc işlemlerini işleyen ve doğrulayan veya bunları blok zinciri defterine ekleyen kişiler büyük ölçüde konsantreydi. Dolaysıyla yaklaşık %60 – %70’i Çin’de bulunuyordu.

Madenciler çalışmaları için yeni oluşturulan Bitcoin’lerle ödüllendirilmektedir. Yazarlar, en büyük 16 madencilik havuzundan madencilik ödüllerinin kendileri için çalışan madencilere dağılımını izleyerek bireysel madencileri tanımlayabildiler.

Madencilerin belirli bir ülkede yoğunlaşması kolayca volatilite yaratabilmektedir.

Schoar, Çin’in kararında olduğu gibi, “Belirli bir ülke artık madenciliğe izin vermek istemediğine karar verirse; Bitcoin ekosisteminde çok fazla karışıklığa yol açabilmektedir” dedi. Uygun düzenleme olmadan burası birçok perakende yatırımcı için çok tehlikeli bir yer olacak” dedi.

Yazarlar ayrıca, Btc fiyatı düştüğünde madencilerin konsantrasyonunun gerçekten arttığını buldular. Çünkü “bazı madenciler oyundan tamamen çıkmış gibi görünmektedir. Çünkü belki de zaman ayırmaya değmez veya artık ilgilenmiyorlar ve sonra kapasite artıyor.

Sermaye Kazançları Vergisi Talep Etmek Şeffaflığı Artırabilir.

Schoar, ABD düzenleyicilerinin Bitcoin’in vergi etkilerini düşünmesi gerektiğini söyledi.

“Şu anda, Bitcoin çok opak olduğu için, sermaye kazancınızın takdirini gizleyebilmektedir. Dolayısıyla kendinize çok fazla sermaye kazancı vergisinden tasarruf edebilirsiniz” dedi. Böylece “kripto para birimleri için büyük bir sübvansiyon” olarak nitelendirdi.

Örneğin, kripto para biriminizi bir hesaptan diğerine göndermeye hazır olana kadar opak bir hesapta tutabilmektedir. Böylece ona üç yıl boyunca sahip olduğunuz gerçeğini gizleyebilirsiniz.

Daha güçlü düzenlemeler, insanları sermaye kazancı vergisi ödeyen son sahibine kadar sermaye kazancı vergisi ödemeye zorlayabilmektedir. Kişiler Bitcoin’i nereden aldıklarını gösteremezlerse, bu üç yıllık sürenin tamamından sorumlu tutulacaklar. İnsanları paranın bulunduğu yerden sorumlu kılmak sadece bir borsaya geldiğinde değil yatırımcılara varlıklarını daha dürüst bir şekilde beyan etmeleri için baskı yapar.

Schoar, “Bence bu gerçekten önemli olurdu. Çünkü aksi takdirde kripto para birimlerine bu büyük vergi boşluğunu veriyorsunuz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu