Kripto Para Analizleri

Bitcoin Latinum Nedir?

Son günlerde birçok kripto borsasında listelenen Bitcoin Latinum (LTNM) hakkında temel bilgileri değerlendirdik.

Bitcoin Latinum Nedir? 2008’de Satoshi Nakamoto, Bitcoin için teknik incelemesini yayınladı. Bitcoin’in yaratılması, kripto para birimi endüstrisinin temeliydi. 2009’dan beri sayısız projenin başarılı olduğunu ancak başarısız olduğunu da gördük.

Kripto para piyasasının varlığının tamamı boyunca, Bitcoin piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olmuştur. Buna rağmen, çoğu kişi Bitcoin’in işlem hızı, enerji kullanımı vb. ile ilgili sorunlarına işaret ediyor. Birçoğu, Bitcoin’i en üst noktasından devirmek için tipik olarak bu sorunlara işaret eden Bitcoin hard fork’ları yarattı.

Şimdiye kadar yapılan her girişim başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Hiçbir Bitcoin hard fork’u piyasa değerine göre ilk 15’te değil, birçoğu ilk 100’de bile değil. Bitcoin Latinum, Bitcoin kodunu alıp daha iyi hale getirmeye çalışan en son girişimdir. Peki, Bitcoin Latinum başarısızlığa mahkum başka bir Bitcoin kod tabanlı kripto para birimi mi? Yoksa LTNM’nin kripto para dünyasının devleri arasında yeri var mı?

Bitcoin Latinum Nedir?

Bitcoin başlangıçta eşler arası (P2P) bir para sistemi olarak tasarlandı. Bununla birlikte, Bitcoin’in evrimi, kazanılan “dijital altın” unvanıyla enflasyona karşı bir korunmaya dönüştüğünü gördü. Yavaş işlem hızları ve yüksek işlem maliyetleri nedeniyle, Bitcoin ağı küçük ve orta ölçekli ödemeler için kullanılamaz.

Bitcoin Latinum, Bitcoin’i bir PoW konsensüs algoritmasından bir MPoS algoritmasına etkili bir şekilde kaydırır. Teorik olarak bu, Bitcoin Latinum’u (LTNM) hızlı, kullanımı ucuz ve yeşil yapar. Bu nedenle, bu, orijinal Bitcoin kodunun, bir P2P para birimi olarak, başlangıçta kullanılması amaçlandığı şekilde kullanılmasına izin verir. Bu, yeni hisse kanıtı teknolojisinin uygulanmasıyla sağlanır.

LTNM Neden Farklıdır?

Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldı. Yaratıcısı anonim kaldığı için Satoshi’nin gerçek kimliği tartışılmaya devam ediyor.

LTNM, Monsoon blockchain işbirliği tarafından inşa edilmiştir. Organizasyon, geliştirme ve danışmanlık hizmetleri sağlayarak blok zinciri teknolojisinin geliştirilmesinde uzmanlaşmıştır. Bitcoin’den farklı olarak LTNM, kripto para birimi kurucularını sunarak proje geliştirmede şeffaftır.

Bu kişisel kimlik şeffaflığının faydalı olup olmadığı kişisel görüşe bağlıdır. Satoshi Nakamoto’nun anonimliği, Bitcoin’in başarısına önemli ölçüde katkıda bulunmuş olabilir ve bu nedenle faydalıdır.

Bitcoin Özellikleri

  • Para Transferi Güvenliği; Bitcoin’in birincil özelliği, merkezi olmayan bir ağ aracılığıyla, aracılar ve merkezi bir otorite olmaksızın parasal değeri transfer etme yeteneğidir. Bu özellik artık kripto para birimlerinde nispeten yaygındır. Örneğin, aynı başarı Ethereum, Litecoin, Dogecoin, Monero vb. İle elde edilebilir. Ancak Bitcoin’i farklı bir parasal değer transferi yapan şey, beraberinde getirdiği benzersiz güvenliktir.
  • Bitcoin NFT Pazar Yeri; LNTM’nin işlem maliyetlerinin azalmasının yanı sıra artan işlem hızlarına sahip olmasıyla Bitcoin Latinum, ilk Bitcoin NFT’lerini sağlamak için UNICO ile birlikte çalıştı. Ancak bu, LTNM’nin bir özelliği değil, Bitcoin Latinum ekibinin geliştirdiği ve LTNM’nin bir ödeme seçeneği olarak kullandığı bir şey.

Bitcoin Latinum Özellikleri

  • Düşük İşlem Hızları / Maliyetleri; Düşük işlem hızlarına ve maliyetlere sahiptir. Bu, bir PoS konsensüs algoritmasının kullanılmasıyla sağlanır. PoS konsensüs algoritması, kripto para birimi alanında yaygındır. Solana, Cardano, Algorand ve Tezos gibi birçok L1 bir PoS algoritması kullanır. PoS kullanımı iddialarına rağmen, şu anda LTNM ile staking yapılamaz.
  • Düşük İşlem Hızları ve Düşük Maliyetler Bir Öngörüdür; Bitcoin Latinum ağı henüz dağıtılmadı. Bu nedenle LTNM staking şu anda kullanılamıyor. Bitcoin Latinum, LTNM’nin 2021’in sonunda x>6,000 TPS’ye sahip olacağını iddia ediyor. Bununla birlikte, mevcut Bitcoin Latinum ağ durumu hakkında bu kadar az veri mevcutken, diğer PoS kripto para birimleriyle karşılaştırmalı analiz anlamsızdır.

Bitcoin Riskleri

  • Bitcoin Lightning Ağı; Birçoğu, Bitcoin’in işlem hızlarının ve maliyetlerinin yavaş olduğunu belirtti. Bu kesinlikle zincir üstü para transferleri için geçerlidir. Bununla birlikte, Bitcoin Lightning ağı, Bitcoin mikro ödemelerine izin veren iki katmanlı bir ödeme protokolüdür. Lightning ağının başarısı, daha sonra Litecoin’i piyasa değeri ile ilk on kripto para biriminin dışına itti. Ek olarak, Bitcoin Lightning ağının kullanıcı dostu olması, El Salvador’da Bitcoin’in benimsenmesinde birincil etken oldu.
  • Wrap Bitcoin; Kripto kullanıcıları artık Wrapped Bitcoin’e de erişebilir. Bu, bir Rezerv Kanıtı sistemi aracılığıyla şeffaf bir şekilde doğrulanabilen alternatif bir L1 üzerinde bir Bitcoin tokenı oluşturulduğu zamandır. Sarılmış Bitcoin, Solana veya Ethereum gibi birden fazla L1 blok zincirinde mevcuttur. WBTC yaklaşımı, kullanıcıların söz konusu L1’in ücretleri ve hızı ile DeFi protokollerinde BTC’den yararlanmalarına olanak tanır. Ayrıca, bu sarma işlemi, BTC’nin çeşitli pazarlarda NFT’ler için bir ödeme olarak kullanılmasına izin verecektir.
  • Bitcoin Daha Yeşil Oluyor; Bu yılın başlarında, Bitcoin çevre dostu olmadığı düşünülüyordu. Madencilik operasyonlarının çoğu, elektriğin %60’ından fazlasının en kirli fosil yakıt olan kömürden üretildiği Çin’de gerçekleşti. Bununla birlikte, Çin madencilik operasyonlarının ülkeden eşi benzeri görülmemiş çıkışı üzerine, BTC madencileri, kirliliğin azalmasıyla birlikte elektrik kaynaklarının kullanımının arttığı diğer ülkelere akın etti. Bitcoin’in sürdürülebilirlik eksikliği, Bitcoin Latinums’un birincil USP’lerinden biri olduğundan, bu artık proje için daha az satış noktasıdır.

Bitcoin Latinum Riskleri

Bitcoin Lightning ağı ve wBTC, LTNM için büyük tehditlerdir. Dolayısıyla kripto para birimini bir şekilde anlamsız hale getirir. LTNM’ye olan bu ihtiyaç eksikliği, başlangıcından bu yana LTNM’nin düşük fiyat hareketi ile kanıtlanmıştır.

Bitcoin Latinum Fiyat Geçmişi; LTNM, çok küçük bir fiyat hareketi veri setine sahip yeni bir kripto para birimidir. Bitcoin Latinum’un şu anki tüm zamanların en yüksek seviyesi 3713 USD ve tüm zamanların en düşük seviyesi 31 USD.

Bitcoin Latinum Fiyatı

Özetle Bitcoin Latinum Nedir?

Bu analize dayanarak, LTNM’nin şu anda sert bir gerçekle karşı karşıya olduğu; Latinum mevcut kripto para birimi dünyasında çok az amaca hizmet ettiği sonucuna varılabilmektedir. Bitcoin Lightning ağının son derece iyi performans göstermesi veya yüksek performanslı L1’lerde Wrapped Bitcoin’in mümkün olmasıyla, fikir başlangıcından bu yana LTNM pazarı görünüşte buharlaştı. LTNM’nin piyasa değeri ile ilk 250 kripto para birimine girmesi pek olası değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu