Coin Haberleri

Bitcoin Madenciliği Hakkında Yanlış Bilinenler

Yeni teknolojilerde bilgi kirliliği oldukça fazladır. Mining hakkında doğru bildiğimiz yanlışları değerlendireceğiz.

Bitcoin Madenciliği Hakkında Yanlış Bilinenler hakkında hiç bir makale okudunuz mu? Okumadıysanız oldukça şanslısınız. Bu makalede Bitcoin madenciliği hakkında bilmeniz gereken yanlışları değerlendirelim.

Kripto para birimi söz konusu olduğunda, günümüzde çoğu insan onu finansal yatırımlar, ticaret ve platform ölçeğinde büyük borsalarla ilişkilendiriyor. Ancak kripto para birimi nereden geliyor? Nasıl darp edilmektedir? Bu, en azından Bitcoin gibi bazı fikir birliği yöntemlerinde madencilik eylemiyle yapılmaktadır.

Madencilik tartışmalarının kriptonun ilk günlerine kıyasla bir niş haline geldiği göz önüne alındığında, insanlar kripto para madenciliği konusunda neyi yanlış yapıyorlar?

Bitcoin Madenciliği Hakkında Yanlış Bilinenler

Kripto para madenciliği, bir bilgisayar işlemcisi ve elektrik gücü kullanarak işlemleri doğrulama eylemidir. Her blok zinciri ağının madencilik için kendi yöntemleri ve ödülleri vardır. Bitcoin, koduna programlanan ve Satoshi Nakamoto’nun kendisi tarafından belirlenen bir blok ödül programı denilen şeye sahiptir. Bitcoin ağında, madencilik için ilk ödül 50 BTC idi. Ancak bir ödül programını takip ettiğinden; daha fazla blok tamamlandıkça ağ, “halving” olarak adlandırılan blok başına kazanılan BTC miktarını azaltır. Şu anda, bir BTC bloğunu kazmanın ödülü 6.25 BTC’dir.

Kripto para madenciliği, belirli bir blok zinciri ağındaki işlemleri doğrulayan işlemciler tarafından yapılır. Bu doğrulamayı yapmak için işlemci, “hash” adı verilen karmaşık matematik problemlerini çözer. Bunun ne kadar hızlı yapıldığına “hash oranı” denir. Ağ üzerinde birinin işlem gücünü kullanmasını teşvik etmek için; madencilere bilgi işlem gücünü paraya dönüştürmek için potansiyel olarak kazançlı bir fırsat sunar. İdeal koşullar altında, maliyetleri azaltmak ve böylece madencilikten elde edilen para birimlerinin karlarını artırmak için madencilik, enerji fiyatının ucuz olduğu bir yerde yapılır.

Madenciliğin ne olduğunu artık bildiğimize göre, insanlar bu konuda neyi yanlış anlıyor?

Tüm Enerjiyi Tüketecek

Kripto para enerji kullanımının doğası hakkında kıyamet gününe ilham veren bazı teorilerin aksine; Madencilik gezegendeki tüm enerjiyi tüketmeyecek. Kripto para birimlerinin, özellikle iş kanıtı (PoW) modelini kullanan para birimlerinin enerji kullanımı konusunda endişeler olsa da, gezegendeki tüm enerjiyi emmeyecekler.

Bitcoin PoW modeline bağlı kalırken; o kadar fazla enerji tüketmeyen başka fikir birliği yöntemleri de var. Ethereum, ağında madenciliğe son veren bir hisse kanıtı modeline geçecek. Bu, enerji tüketimini azaltırken, bunu ağın madencilik tarafını kökten değiştirerek yapar.

ETH madencilerinin ETH 2.0’a geçişte hayatta kalıp kalmayacağı veya ETH 1.0 çatalında kalıp kalmayacağı güncel bir tartışma konusu. Sadece geçişten sonra kesin olarak bileceğiz.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır

Madencilik Sadece Büyük Kuruluşlar Tarafından Yapılmaktadır

Şu anda, en büyük madencilik kuruluşlarından bazıları, büyük miktarlarda kripto madenciliği yapan bilgisayar işlemcileriyle dolu depolar şeklinde geliyor. Bu güçlü bir madencilik yöntemi olsa da tek yol bu değil. Kripto para biriminin ilk günlerinde ve bugün hala geçerli, küçük zaman madenciliği oldukça yaygındı. Bu madenciler, video oyunları oynamak için tasarlanan grafik kartlarıyla madencilik yapmakla ünlüydü. Ancak aynı zamanda bitcoin madenciliğinde de faydalıydı. Küçük çaplı BTC madencilerinin yükselişi aslında bilgisayar parçaları pazarını değiştirdi.

Bu iki madencilik yöntemine ek olarak; satın alması çok kolay olan tüketici düzeyinde kripto para madencileri var. Yukarıdaki bağlantılı videoda, yalnızca kripto para madenciliği eylemine adanmışlar. LinusTechTips, bir avuç madenciyi kullanarak 2018’deki güç maliyetinden sonra günde 32.46 dolar kazandığını bildirdi.

İster DIY GPU madenciliği yapıyor olun, ister kurumsal bir depo veya teknolojiye bireysel bir yatırım yapıyor olun, herhangi bir seviyede kripto para madenciliği yapmak çok mümkündür.

Madenciliği Kendiniz Yapmalısınız

Bulut madenciliğinin avantajı, bir madenci satın almanın ve kurmanın başlangıç ​​maliyetinden kaçınmanızdır. Bunun yerine, yaygın olan şey, kullanıcıların gereken bilgi işlem gücü için ödeme yapmasıdır. Bu, bazı günlerde bilgi işlem gücü diğerlerinden daha değerli olduğu için kripto para piyasalarındaki oynaklığın dezavantajıyla birlikte gelir. Diğer bir avantaj ise, kesinti süresinin yönetilmesi sizin sorumluluğunuzda değil, bulut madenciliği hizmetlerini satın aldığınız şirkette olmasıdır. Son olarak, benimkini ne kadar süreyle bulutlamak istediğinizi de seçersiniz. Tipik olarak bu, belirli bir süre için bir sözleşme imzalamayı içermektedir. Ancak bu süreden sonra madenciliğe devam etmemeyi seçebilirsiniz. Bu, hizmet alıcısını elektronik atık bertaraf maliyetini karşılamaktan veya çok derine inerlerse batık maliyet yanılgısına düşmekten kurtarır.

Dezavantajlar yukarıda belirtildiği gibi oynaklıkla başlar. Bu gelişmekte olan bir hizmet olduğundan, madencilik şirketlerinin kim olduğu konusunda güvenilirlik henüz net değil. Madencilerini nereden aldıkları, enerji alımının güvenilirliği ve potansiyel yatırımcıların para yatırmadan önce bilmek isteyebilecekleri diğer kritik bilgiler. Ayrıca, madencilik hizmeti bu ve kendi tesisleri üzerinde kontrolü elinde tuttuğu için, madenciliğin yapıldığı şey veya madencilik yönteminin kendisi üzerinde çok fazla kontrolünüz yok. Bu nedenle, madenciliği kendiniz yapmanız gerekmese de; araştırmayı önceden yapmadığınız sürece bulut madenciliğine dalmaya değmeyebilmektedir.

Özetle: Bitcoin Madenciliği Hakkında Yanlış Bilinenler
  • Madencilik Kriptosunda Hala Fırsatlar Var

Sonuç olarak, madencilik, ister GPU madencisi olun, ister bir depoda çok sayıda madenci inşa etmeyi düşünüyorsanız, birden fazla ölçekteki kullanıcılar tarafından gerçekleştirilebilecek karmaşık bir işlemdir. Kripto madenciliği hala uygulanabilmektedir.

Sansasyonel manşetlerin aksine, gezegendeki tüm enerjiyi tüketmeyecek. Kripto para birimlerinin dünya genelinde sürdürülebilirlik planlarının bir parçası olmasını sağlamak için yenilenebilir enerji yatırımlarından, PoW sistemleri olmayan alternatif fikir birliği yöntemlerine ve atık enerjiyi verimli bir şekilde kullanmaya kadar çeşitli çabalar sarf edilmektedir. Son olarak, bulut madenciliği hizmetlerinin geliştirilmesi sayesinde madenciliği kendiniz yapmanıza bile gerek yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu