Kripto Para Eğitimleri

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Birçok kripto para yatırımcısı çeşitli yatırım stratejilerine göre bitcoin alıp satar. Tam anlamı ile bir bitcoini nasıl kullanabilirsiniz? Detayları ile açıklamaya çalışacağız.

Bitcoin Nasıl Kullanılır? Yaklaşık son 3 yıldır Türkiye’de tüm medya kanalları bitcoin ile meşgul. Bugüne kadar 144 kez ölü ilan edilen ve artmaya devam eden bitcoin, kendi kendini tanımlayan uzmanların bile çözmeyi zor bulduğu bir gizem olmaya devam ediyor. Ancak bu, yatırımcıların modern yatırım tarihinin en büyük spekülatif balonu olarak ortaya çıkan şeye katılmasını engellemedi.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Yatırımcılardan herhangi birine bitcoin’in gerçekte ne için kullanıldığını sorarsanız, kafanız karışıp ve kaşlarınız kalkabilir. Örneğin altın madeni para yapımında, mücevheratta, hassas elektronikler için elektrik iletkeni olarak ve biyomedikal implant malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bitcoin kullanımlarını saptamak o kadar basit değil. Bitcoin gerçek bir emtia olacaksa, sadece bir yatırım aracının ötesinde bir değere sahip olmalıdır. Peki, bitcoin ne için kullanılıyor?

Alternatif Para Birimi Olarak

Online olarak önemli bir zaman harcarsanız, bitcoin’i bir para birimi biçimi olarak kullanan bir dizi işletme fark edebilirsiniz. Yakın zamanda birçok yabancı işletme kripto para birimleri ile alış verişi uygun hale getirdi.

Bunun biraz bildirilen yanı, yalnızca bitcoin kabul eden işletmelerin olmasıdır. Niye ya? Bazen bu işletmeler, bir VPN, bir Usenet endeksi, bir esrar işletmesi veya yetişkinlere yönelik video endüstrisi ile meşgul olmak gibi geleneksel ödeme işlemcilerinin karşı çıktığı ticaretle uğraşmaktadır. Bitcoin eşler arası olduğu için dış baskılarla kapatılamaz.

Bu işletmelerden satın almak isteyenler bitcoin kullanmalıdır. Bitcoin ayrıca daha genel amaçlar için de kullanılabilmektedir. Dünya çapında 30.000.000’dan fazla yatırımcı ve perakendeci; Kuyumcular da dahil olmak üzere bitcoin’i ödeme olarak kabul ediyor. Yatırımcılar ödeme işlemcisi ücreti ödemek zorunda kalmadan bitcoin kullanabildikleri için bu sayı her geçen gün artıyor.

Daha önce yayınlamış olduğumuz bir makale olan, Akıllı Sözleşmeler Nedir? Bitcoin işlem mantığına ayrı bir ivme katacaktır.

Bitcoin Nasıl Kullanılır

Gerçek Dünyada Bir Banka Kartı Gibi

Bankalara karşı olanlar için bitcoin, bir çek hesabı oluşturmaya gerek kalmadan banka benzeri seçenekler sunmaya yardımcı olabilir. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, cüzdanınızdan doğrudan para çekebileceğiniz bitcoin ATM’lerine veya bitcoin kartlarına erişiminiz olabilmektedir. Bu kartlar, fiziksel bir banka kartına benzer şekilde günlük harcamalara izin verir. Fiziksel bitcoin paraları bile var. Ancak bunlar pratik cihazlardan daha çok yenilik olarak görülmektedir.

Bitcoin ATM’leri şuan için Türkiye’de kullanılmasa da, Amerika’da şuan için 8.000 den fazla ATM bulunmaktadır. Yakın bir zaman diliminde Türkiye’de belli lokasyonlara bu Atm’lerin geleceği iddia edilmektedir.

Kalıcı İşlem Kaydı Olarak

Satoshi Nakamoto, Ocak 2009’da genesis bloğunu yazdığında, bloğa bir zaman damgası olarak dahil etti. “Bu Tarih 03/Ocak/2009 mali düzeni, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde.”

Mevcut bankacılık sistemi hakkındaki bu yorum, bitcoin’in önemli bir bileşenini yansıtıyor. Blok zinciri, madeni paralarını içeren herhangi bir işlemi kalıcı olarak kaydedebilmektedir. Daha da önemlisi, işlem kaydına alakasız veriler de eklenebildiğinden, blok zinciri, bitcoin olmayan değerleri ve bilgileri iletmek için kullanılabilmektedir. Bu, Ethereum gibi bu işlev için tasarlanan altcoinler tarafından daha iyi gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle bitcoin bu fikrin kavram kanıtıydı.

Fiat Para Birimini Devre Dışı Bırakma Olarak

Merkez bankalarına olan inancını kaybetmiş olanlar, ekonominin devalüasyon politikalarına tabi olduğu bölgelerde yaşayanlar veya geçerli bir itibari paraya sahip olmayan bölgelerde yaşayanlar gibi itibari para kullanmayacak veya kullanamayacak olanlar için. Para birimi, bitcoin hazır bir seçenektir. Son derece volatil olmasına rağmen; bitcoin genellikle son iki yılda aşırı derecede yükselişe geçti ve büyüme eğrisinin eğimi zamanla daha dik büyüyor. Bu, bitcoin’i şimdilik nispeten istikrarlı bir finansal değer sahibi ve sağlıklı bir alternatif para birimi yapar.

Tabii ki, hiç kimse bitcoin’in geleceğinin tam olarak ne olabileceğini bilmiyor. Bununla birlikte, yukarıda belirtilen kullanım örneklerinin tümü şu anda geçerlidir. Dolayısıyla bir süre daha geçerli kalmaları muhtemel görünmektedir.

Özetle Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Şuan için Türkiye’de sadece yatırım aracı gibi görülen bu varlık; ilerleyen zaman dilimi içerisinde bir ödeme yöntemi olarak kullanılacağını tahmin edebiliriz. Dolayısıyla dünyada da bu mekanizma daha etkin bir şekilde kullanılacğaı aşikardır. Yeni dünya düzeninde stratejilerinizi doğru yapmanız oldukça önemlidir. Küresel mali krizler ve ülke ekonomileri ciddi bir şekilde zarar gördükçe; kripto para birimlerinin değeri artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu