Kripto Para Stratejileri

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Yeni bir kripto para yatırımcısı için en kârlı şekilde alım stratejilerini inceleyebilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır? Bitcoin’e yatırım yapmak oldukça kolay ve pratiktir. Dünya’nın en çok dördüncü kripto para yatırımcısı olan Türkiye’de bu işlemlerin nasıl gerçekleştiğine bir göz atalım. Dünya genelinde çoğu insan bitcoini üç yoldan biriyle satın alır:

Bitcoin Borsaları: Bitcoin satın almanın en popüler yolu, genellikle kimliğinizin kanıtlanmasını gerektiren ve küçük bir işlem ücreti talep eden çevrimiçi borsalardır.
Bitcoin ATM’leri; Bunlar, bitcoin ile nakit alışverişi yapmanıza izin veren ve bazen de tam tersi olan fiziksel vezne makineleridir. Kimlik kanıtı isteyebilirler ve genellikle daha büyük bir işlem ücreti talep edebilirler. Türkiye’de bitcoin ATM’si bulunmamaktadır. Türkiye’de Kapalı çarşı ve çeşitli merkezlerde kripto para alabileceğiniz veya transferini sağlayıp nakit alabileceğiniz ofisler bulunmaktadır.
Doğrudan Bitcoin İşlemi: Tıpkı nakit gibi, diğer bitcoin yatırımcılarıyla yüz yüze bitcoin alış verişi yapabilirsiniz.

Bitcoin alırken, uygulayabileceğiniz çeşitli stratejileri inceleyebiliriz.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bazı yönlerden, bitcoin’i nakit gibi düşünebilirsiniz. Cüzdanınızı yüzlerce dolarla kaybederseniz, kimse size geri ödeme yapmaz. Cüzdanınızı arabanızın kontrol panelinde bırakırsanız, çalınma riskiniz vardır. Nakit güvende, ama dikkatli olmalısın.

Bitcoin’de de durum aynı. Bitcoin üzerinde devlet denetimi, sağlayıcılar için sigorta zorunluluğu, kaybolan veya çalınan fonları değiştirmek için yasal bir zorunluluk yoktur. Nakit gibi, bitcoininizin güvenliği de nihayetinde size bağlıdır. (Ayrıca nakit gibi, onu güvende tutmak zor değil.)

Her yeni yatırımda olduğu gibi, araştırma anahtardır. Bitcoin’e yatırım yapmadan önce gereken özeni gösterin. Şimdi, başlayalım!

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin anahtarları, cüzdan adı verilen kişisel bir veritabanı uygulamasında saklanır. Bunu fiziksel bir cüzdan ile çevrimiçi bir banka hesabı arasında bir geçiş gibi düşünün:

  • Fiziksel bir cüzdan gibi, parayı bitcoin biçiminde depolar: bitcoin koyabilir ve bitcoin çıkarabilirsiniz.
  • Çevrimiçi bir banka hesabı gibi, aslında fiziksel parayı görmezsiniz, yalnızca bakiyenizi temsil eden bir sayı görürsünüz.

Bitcoin cüzdanı QR cüzdanının bir adresi vardır. 1BvBMSEYstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2 gibi uzun bir alfasayısal dize. Bunu ezberlemek zor olduğu için, birçok uygulama, aşağıdaki resimde olduğu gibi, bunun yerine QR kodlarını kullanılmaktadır. Bir transfer veya satın alma işlemi yaptığınızda, cüzdanınızın adresini verirsiniz (veya QR kodunu tararsınız), ardından bitcoin miktarını girersiniz.

Bitcoin QR KODU

Günlük harcamalara erişim sağlayan kullanışlı cüzdanlardan askeri kalitede şifrelemeye sahip yatırım sınıfı cüzdanlara kadar farklı cüzdan türleri vardır.

Bitcoin Cüzdan Çeşitleri Nedir?

Bitcoin cüzdan hesabınızı 3 farklı şekilde oluşturmanız mümkündür.

Genellikle cep telefonunuzda, bilgisayarınızın sabit sürücüsünde, çıkarılabilmektedir. Bir flash sürücüde veya özel bir donanım parçasında depolanan çevrimdışı bir cüzdandır. Bu cüzdanlar, onları kuracak ve yapılandıracak olan siz olduğunuz için en teknik beceriyi gerektirir. Bunlar aynı zamanda en güvenli olanlardır. Çünkü internet bağlantısı kesilebilmektedir. Dolayısıyla paranızı bir kasada saklamak gibidir. Bununla birlikte, cüzdanı tutan sürücü bozulursa veya parolayı kaybederseniz, cüzdandaki bitcoin sonsuza kadar kaybolur (tıpkı kasanızın şifresini kaybetmek gibi).

Bitcoin anahtarlarınızı takip eden çevrimiçi bir cüzdan. Bu, cüzdanınıza birden fazla cihazdan erişmenize izin vermektedir. Dolayısıyla size bitcoin’inizi çevrimdışı bir cüzdana erişmeye gerek kalmadan her yerde kullanma yeteneği verir. Daha büyük çevrimiçi cüzdan sağlayıcılarından bazıları Blockchain Cüzdan, Coinbase ve Binance’dir. Çevrimiçi bir cüzdan kullanmak, kaybetmeniz durumunda cüzdanın şifresini kurtarmanıza da olanak tanır. Bu, bitcoin anahtarlarınızı üçüncü bir tarafın ellerine emanet etmek anlamına gelir. (Bitcoin’in En İyisi özelliğimizdeki en iyi cüzdanlar listemize bakın.)

Bitcoinlerinizi emanet benzeri bir hesapta saklayan üçüncü bir tarafa emanet eden bir “kasa” veya çoklu imza hesabı. İşlemler birden fazla imza gerektirir: birini kontrol edersiniz ve cüzdan sağlayıcı birini kontrol eder. Bitcoin anahtarlarınıza sahip olursunuz, ancak bir işlem yaptığınızda, sağlayıcıların işlemin tamamlanması için anahtarlarını kullanmaları gerekir (birden fazla anahtar gerektiren bir emanet kasası gibi). Alıcı, işlemin kötüye gitmesi durumunda sağlayıcıdan anahtarlarının transferini durdurmasını isteyebileceğinden, bu bir düzeyde “alıcı koruması” sunmaktadır.

Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Bitcoin’inizi nerede saklayacağınıza karar verdiğinizde, satın alma zamanı gelmiştir. Kredi kartı, banka kartı veya çevrimiçi para transferleri (Papara, Skrill vb.) gibi bir banka cihazı aracılığıyla ödeme yapmayı düşünüyorsanız, en iyi seçeneğiniz takastır.

Bir bitcoin hesabı oluşturmak, tamamlanması bir hafta veya daha uzun sürebilen uzun bir hesap oluşturma sürecinde kimlik kanıtı ve kapsamlı iletişim bilgilerinin yüklenmesini gerektirir. Genellikle ehliyetinizi veya istilacı hissedebileceğiniz kişisel bir fotoğraf sağlamanız gerekir. Bunu iyi bir şey olarak görün. Herhangi bir saygın finans şirketinin, iddia ettiğiniz kişi olduğunuzu kanıtlamanızı gerektiren; “müşterinizi tanıyın” (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) yasalarına uyması gerekir. Yalnızca bir takas kimliğinizi kanıtlamanızı gerektirmiyorsa gergin olmanız gerekir.

Kredi Kartı ile Bitcoin Alınır Mı?

Hesabınız oluşturulduktan sonra, kredi kartıyla bitcoin satın almak, kredi kartlarını kabul eden bir borsa bulmak, istediğiniz bitcoin miktarını girmek, cüzdan adresinizi ve kredi kartı bilgilerinizi eklemek ve “gönder” düğmesine basmak kadar kolaydır.

Kolayca Bitcoin AL

Bitcoin satın alma işlemleri için kredi kartı kullanımı; anında kredi kartı satın alımına izin verilen alanlarla sınırlıdır. İnternet bankacılığı kullanıyor iseniz, banka sanal kartları ile bitcoin alabilirsiniz. Her borsanın kendi işlem ücretleri vardır. Bu nedenle döviz kurlarına dikkat edin ve karşılaştırmalı alışveriş yapmayı unutmayın.

Banka Kartı ile Bitcoin Alınır Mı?

Büyük miktarda bitcoin satın alıyorsanız, banka kartı/banka havalesi kullanmak daha iyi bir seçenek olabilir. Banka kartıyla bitcoin satın almak, kredi kartıyla satın almaya benzer. Kart, önemli bir kredi kartı işlemcisi (Visa/Mastercard/American Express) aracılığıyla imzalanmışsa, kredi kartıyla aynı şekilde işlenebilir.

Önemli bir işlemci işareti olmayan banka kartları; satın alma işlemleri için doğrudan kullanılamaz, ancak bir seçenek olarak banka havalesi yapılabilmektedir.

Sonuçta Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin ve altcoinlerin kabulü artmaya devam ettikçe, bitcoin satın alma kolaylığı da gelişecektir. Bununla birlikte, şimdi bile, çeşitli şekillerde bitcoin satın almak mümkündür. Tek gereken, bitcoin satın alma stratejiniz için en iyi seçeneğin hangisi olduğuna karar vermenizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu