Kripto Para Eğitimleri

Bitcoin Ne Tür Bir Varlıktır?

Gözle görülemeyen bir varlığa 60.000 Dolar Kim verebilir? Bu bir yatırım mı yoksa, Çılgınlık mı?

Bitcoin varlık yelpazesinde nereye düşüyor? Bitcoin Ne Tür Bir Varlıktır? Konu sıcak bir tartışma konusu oldu; şimdiye kadar, devlet kurumları bu konuda çok az netlik sağladı. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu dijital para birimini emtia olarak sınıflandırırken, Alman Maliye Bakanlığı bitcoin’in bir “hesap birimi” olduğuna karar verdi.

Bitcoin Ne Tür Bir Varlıktır?

Piyasa gözlemcileri, bitcoin’in bir para birimi mi yoksa bir emtia mı olduğu konusunda ileri geri gidip gelse de, yatırım yöneticisi PlanB tarafından oluşturulan bir teknik inceleme, bitcoin’in kendi başına bir varlık sınıfında olduğu sonucuna varıyor. Bitcoin hakkında yapılan ilk ciddi inceleme raporları aşağıdaki gibidir.

  • 1) İlk özellik, likidite ve yatırımcıların söz konusu varlığı alıp satma kolaylığı içeren yatırım yapılabilirliktir. Raporda belirtildiği gibi, bitcoin işlem hacmi tutarlı bir şekilde arttı ve günlük ortalama işlem hacmi 2016’da 1,5 milyar doları aştı.

2016 yılını örnek alırsak, 01 ocak tarihinde 1 bitcoin 434 dolar iken; 30 aralık tarihinde 960 dolar seviyesinden alıcı bulmuştur. Hacim aynı yıl başında, 46.9 K iken, yıl sonunda 70.84 K’ya ulaşmıştır.

  • 2) Yazarlar tarafından tanımlanan ikinci özellik olan politik-ekonomik özellikler; Bir varlığın kullanım durumunu, değerinin temelini ve yönetimini içeren biraz daha karmaşıktır. Bitcoin, itibari para birimleriyle (yani nakit) aynı kullanım durumuna sahiptir. Bu dijital para birimine sahipseniz, mal ve hizmetlerle takas edebilirsiniz.

Teknik incelemeye göre, bitcoin’in değeri, önemli potansiyelinden türetilmiştir. Birçok piyasa gözlemcisi, dijital para biriminin geleceğin yolu olduğunu ve bitcoin’in ölçeklenen ilk dijital para birimi olduğunu iddia ediyor. Yönetişime gelince, bitcoin var. Çünkü bir madenci ağı, işlemleri doğrulayarak madeni paralar yaratıyor.

  • 3) Üçüncü özellik, getirilerin korelasyonu, en açıklayıcı olabilmektedir. Bu özellik, birlikte hareket edip etmediklerini görmek için farklı varlıkların fiyat hareketlerine bakar.

Hisse senetleri, tahviller, gayrimenkul, gelişen piyasa para birimleri, petrol ve altına bakan teknik inceleme için yapılan analiz, bitcoin’in fiyat hareketlerinin diğer varlık sınıflarından farklı olduğunu ortaya koydu. Bitcoin, incelenen diğer varlıklarla tutarlı bir şekilde düşük bir korelasyon göstermeyi başaran tek varlıktı.

  • 4) Dördüncü özellik olan risk-ödül profili, varlıkları fiyat oynaklığına ve beklenen getirisine göre basitçe değerlendirir. Değerlendirilen tüm varlık sınıfları arasında, bitcoin hem en yüksek oynaklığa hem de en güçlü getiriye sahiptir.

Bitcoin Teknik Analizi Nedir

Neden Bitcoin Yatırımı?

Teknik incelemenin yazarları, yukarıda belirtilen özellikleri kullanarak bitcoini değerlendirdikten sonra, dijital para biriminin benzersiz bir varlık olduğu sonucuna vardı. Bununla birlikte, teknik inceleme 2011 ve 2021 arasındaki verilere dayanıyordu. Sonuç olarak, Ekonomistler, bitcoin topluluğunun diğer varlık sınıflarına göre dijital para birimine göz kulak olmasının önemli olacağını vurguladılar.

Birçok yatırımcının değerlendirmesi sonucu aşağıdaki açıklamayı yapmamız oldukça uygundur.

“Bitcoin bir para biriminden daha fazlasıdır. Fiat para biriminden çok daha fazlasını yapabilen bir teknolojidir. Bitcoin, şu anda bildiğimiz şekliyle paradan daha fazlasıdır. Bu nedenle, yenilik yapması ve yeni bir tür varlık sınıfı olarak hak ettiği yere gelmesi için ihtiyaç duyduğu alan verilmelidir.”

Türkiye’de ilk ciddi bitcoin yatırımları 2018 yılında gerçekleşmiştir. 2021 Yılında Kripto para birimlerinde dünyada en çok yatırım yapan dördüncü ülke olarak yer almaktayız. Ekonomimiz ve enflasyon oranları o kadar kötü bir hale gelmişken oldukça şaşırtıcı bir veri.

Bitcoin Güvenli Mi?

Bitcon Neden Önemli

Bitcoin’in en büyük faydalarından biri, portföyünüzü çeşitlendirmenize yardımcı olma yeteneğidir. Eşsiz doğası nedeniyle dijital para birimi, portföy oynaklığını azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Dolayısıyla daha istikrarlı getiriler sağlayabilmektedir. Daha tutarlı getirilere sahip olmak başlı başına bir nimettir. Ancak, uzun vadeli finansal planlamayı çok daha kolay hale getirme avantajına sahiptirler.

Bitcoin başlı başına bir sınıf olsa da; Internal Revenue Service (IRS) dijital para birimini federal vergi amaçları için mülk olarak değerlendirmektedir. Bu nedenle vergilerinize yatırım yaparak elde ettiğiniz kazanç veya kayıpları bildirmeniz gerekir. Vergilerle ilgili kurallar karmaşık olabilmektedir. Bu nedenle bir muhasebeci veya nitelikli vergi danışmanıyla konuştuğunuzdan emin olun.

Bitcoin satın almaya karar verirseniz, sigorta sağlayıcılarının bireysel yatırımcıların dijital para birimini kapsamadığını unutmayın. Bununla birlikte, bitcoin ile ilgili işletmeler için teklif kapsamı sunarlar.

Bu nedenle, bazı borsalar müşterilerinin madeni paraları için bir miktar sigorta kapsamı elde etti. Örneğin Birçok kripto borsası cüzdanlarda tuttuğu tüm paraları tamamen sigortalar. Başka bir borsa olan Binance, bilgisayar dolandırıcılığı, çalışan hırsızlığı ve fon transferi dolandırıcılığı gibi potansiyel risklere karşı teminat sağlayan bir sadakat bonosu şeklinde sigortaya sahiptir.

Sonuç olarak, Bitcoin bir finansal üründür. Finansal ürün yatırımları oldukça risk teşkil etmektedir. Kısa vadede yapacağınız yatırımlar sizlere ciddi zararlar verebilmektedir. Bitcoin yatırımı için yeterli donanım ve teknik bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu