Kripto Para Analizleri

Bitcoin Ne Zaman Çıkar?

Kripto para piyasalarında yaşanan oynaklık ne zaman stabil düzene geçecek? Son günlerde yaşanan Rusya - Ukrayna krizi piyasaları ne yönlü etkiledi? Ayrıntılar makalemizde.

Bitcoin Ne Zaman Çıkar? Kripto para birimlerinde yaşanan oynaklık, bu yıl tüm yatırımcıları ters köşede bıraktı. Boğa piyasasının tamamen gerçekleşmesi durumunda, Bitcoinin 100.000 Doları aşacağını birçok analist dile getirmiştir. Dolayısıyla bu açıklamalar birçok yatırımcının iştahını kabartarak ciddi bir likidite oluşmasını sağlamıştır.

Kripto para birimlerine yatırım artık gerçek anlamlı finansal yatırımlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle son 2 yıl içerisinde Türkiye ve Dünya genelinde kripto para işlemleri ciddi bir şekilde artmıştır.

Herkes gibi benimde aklıma takılan bir soru? Bitcoin ne zaman çıkar? Buna net bir cevap vermek mümkün değildir. Bu nedenle kimin ne dediğinin aslında pek bir önemi yoktur. Dünya piyasalarını domino eden bir sistem mevcuttur. Bu sistem A.B.D’de yer alan FED olarak bilinmektedir. Buradan çıkan kararlar Dünya piyasalarını oldukça etkilemektedir. Uzman analistlerin yorumları ile Bitcoin ne zaman çıkar? makalemizde inceleyebilirsiniz.

Bitcoin Ne Zaman Çıkar?

Bitcoin genellikle dijital altın olarak adlandırılsa da geçmişte altından çok daha değişken olduğu kanıtlanmıştır. Yine de daha yakından incelendiğinde, en eski kriptonun oynaklığının aslında geçtiğimiz yıllarda olduğundan çok daha düşük olduğu ortaya çıkıyor.

Bitcoin ve oynaklık genellikle el ele giden iki kelimedir. Kripto para biriminin genellikle iyi bir nedenle oldukça değişken olduğu belirtilmektedir. Yatırımcılar, hızlı bir şekilde zengin olma umuduyla dijital para birimine yatırım yapma konusunda uyarılmaktadır. Oynaklık, bir varlığın fiyatının artabileceği anlamına gelse de, düşmesi de aynı derecede olasıdır.

Bitcoin için, son iki yılın en yüksek seviyelerinden sonra, son birkaç ay zorlu geçti. Dünyanın en eski ve en büyük kripto para birimi, yıl başından bu yana yüzde 15,41 ve yıldan yıla fiyatlara kıyasla yüzde 21,75 oranında ekside.

Bitcoin Dolar Fiyat Grafiği

Son bir yıl içerisindeki Bitcoin Dolar hareketliliğini inceleyebilirsiniz.

Bitcoin Mi Yoksa Altın Yatırımı Mı?

Bitcoin’in fiyat düşüşü, ABD’deki rekor yüksek enflasyon seviyeleri karşısında Federal Rezerv’in şahin duruşundan etkilendi ve bu durum yatırımcıları zaten daha riskli varlıklardan para çekmeye itti. Birçok yatırımcı için kripto para birimleri riskin vücut bulmuş halidir.

Rusya-Ukrayna sınırında olası bir çatışma korkusu, korkuları daha da körükledi ve fiyatları aşağı çekti. Bitcoin haftanın başlarında 45.000 doların üzerine çıkarken, kaynayan gerilimler ve olası tırmanış bir kez daha tüm kazanımları aşındırdı.

Not: Ukrayna, Rusya ile yaşanan gerilimler nedeniyle kripto para birimlerini yasallaştırıyor.

Bitcoin’in fiyat hareketi, segmentteki bazı göze çarpan performansa rağmen, çoğunlukla oldukça değişken aşamalara sahip olan diğer ABD hisse senetlerini takip etti. İlişkili teknoloji stokları fiyatlarda da istikrar kazandığında kripto para biriminin daha az oynak olacağı varsayılabilmektedir.

Not; ABD hisse senetleri satışlara tanık oluyor: Yatırımcılar küresel teknoloji fonlarına nasıl yaklaşmalı? Uzmanlar tartışıyor. Uzmanlar ne diyor?

Bitcoine Rusya’nın Etkisi Nedir?

Bitcoine aslında Rusya’nın hiç bir şekilde olumsuz etkisi olmamıştır. Kriz, kripto para birimlerine bir destek görevi sağlamasında önemli rol oynamıştır. Bu nedenle diğer ülkelerde ciddi gelişmeleri takip etmekte fayda vardır. Özellikle Hindistan ve Çin yakın takibe alınması gerekmektedir.

“Fed politikası, enflasyon ve jeopolitik gerilimler gibi küresel belirsizlikler nedeniyle kısa vadede oynaklık devam edebilmektedir. Yatırımcılar, oynaklığı bir düşman olarak değil, bir dost olarak görmelidir. Hindistan önümüzdeki 3-5 yıl için yapısal bir dönüşüm yaşıyor. Neredeyse 7-8 yıl sonra üç ana döngü olumluya döndü. Kurumsal kazançlar, önümüzdeki 3-5 yıl içinde yüzde 15’lik CAGR’de büyümelidir. Bankacılık aktif kalitesi döngüsü de neredeyse altı yıl sonra iyileşmekte ve hatta gayrimenkul bile neredeyse 7-8 yıl sonra yukarıya dönmüştür. Bu nedenle, Hindistan güçlü bir dönüşüm sürecindeyken, yatırımcılar volatiliteyi kademeli olarak hisse senedi satın almak için kullanmalıdır” diye ekledi. CIO ve Kurucu TejiMandi Vaibhav Agrawal farklı bir bakış açısı sunmuştur.

Not; Warren Buffett’s Berkshire, kripto dostu Nubank’a 1 milyar dolar yatırım yapıyor
Bitcoin’in oynaklığını haritalamak

Bitcoin’in son 30 günlük oynaklık endeksi yüzde 3,87 ve son 60 günlük oynaklık yüzde 3,21. Bu, genellikle yüzde 1-1.5 civarında olan altının oynaklık endeksinden kesinlikle çok daha yüksek olsa da, oynaklık aslında Bitcoin’in geçmiş yıllardaki ortalama oynaklığından çok daha düşüktür.

Not; JP Morgan, uzun vadeli Bitcoin fiyatının 150.000 dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Birçok analist, Bitcoin Volatilite Endeksi verilerine göre, yalnızca 2016’da Bitcoin’in ortalama 30 günlük oynaklığı yüzde 2.49 olan iki rakamdan daha düşüktü. 2021 yılının ortalama Bitcoin oynaklığı yüzde 4,56 idi ve kripto paranın geçen yıl gördüğü iki büyük yükseliş rallisini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu