Kripto Para Stratejileri

Bitcoin Ne Zaman Hareketlenecek?

Uzun Vadeli Yatırımcılar Satışa Başladı. Bitcoin Dalgalanmaya Hazır Önümüzdeki Günlerde Neler Yaşanabilir?

Bitcoin Ne Zaman Hareketlenecek? Her kripto para yatırımcının beklediği boğa sezonu henüz başlamadı. Bu yıl kripto para piyasalarında başta bitcoin olmak üzere birçok AltCoin ATH yaptı. Bu analizdeki en önemli 3 etken aşağıdaki gibidir.

  • Uzun Vadeli Yatırımcılar Net Pozisyon Değişimi, BTC fiyatı için bir yükseliş sinyali veriyor.
  • Kısa Vadeli Sahiplerin Elinde Bulunan Toplam Arz, şu anda tipik uzun vadeli dip seviyelerinde.
  • Dolaşımdaki likit olmayan Bitcoin miktarı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin Ne Zaman Hareketlenecek?

Coin Bloğu bugünkü analizi, uzun ve kısa vadeli Bitcoin sahiplerinin davranışlarının göstergelerine, ellerinde bulundurdukları arz miktarına ve dolaşımdaki BTC miktarına bakıyor. Zincir üstü veriler, pazarın, tarihsel olarak Bitcoin fiyatındaki artışların izlediği birikim aşamasının sonunda olduğunu gösteriyor.

Uzun Vadeli Yatırımcılar Satışa Başladı

Uzun Vadeli Yatırımcılar Net Pozisyon Değişikliği göstergesi; elinde kalan Bitcoin arzındaki değişikliği ölçer. Bunlar, BTC’yi en az 155 gün (yaklaşık 5 ay) tutan adreslerdir.

Tarihsel olarak, BTC fiyatı ile LTH pozisyon değişikliği göstergesi arasında çoğunlukla negatif bir korelasyon gözlemliyoruz. Yatırımcılar BTC satın alıyorsa, fiyat genellikle düşer. Satırlarsa, fiyat genellikle yükselir. Bunun nedeni, LTH’lerin Bitcoin’i kısa vadeli sahiplere (STH’ler) satmasıdır. İkincisi genellikle yukarı yönde satın alır ve aşağı yönde satar. LTH’ler bunun tersini yapar.

Kasım ayının ilk yarısında, Uzun Vadeli Yatırımcı Net Pozisyon Değişimi göstergesinin Nisan 2021’den bu yana ilk negatif çubuklarını oluşturduğu ortaya çıktı (sağda mavi daire). O zaman, Bitcoin tarihi ATH’ye olan rallisini 64.800 dolardan tamamlıyordu. Bunu, Temmuz ayında fiyatı 29.000$ seviyesine çıkaran %55’ten fazla bir düzeltme izledi. O zaman yeşil LTH’lerin konum çubukları zirveye ulaştı. Yatırımcılar kesinlikle düşüşleri satın alıyordu.

Bitcoin Ne Olur

Şu anda durum tersine dönüyor. Daha fazla LTH satmaya başlıyor. Yeşil çubuklardan kırmızı çubuklara geçiş en son Ekim 2020’nin ortalarında gerçekleşti (soldaki mavi daire). Bu nedenle, Bitcoin 12.500 dolarlık direnci kırdı ve ilk üstel boğa piyasası aşamasını başlattı. Sadece 6 ayda %417 artış sağladı.

Dünyaca ünlü analist, @WClementeIII, Twitter’da olayla ilgili olarak şu yorumu yaptı:

“6 aydan fazla bir süredir LTH net pozisyon değişikliğine ilişkin ilk kırmızı baskılarımızı aldık ve boğa piyasası dağılımının başladığını gösterdik.”

STH ve LTH Aşırı Değerleri

Uzun Vadeli Yatırımcı Net Pozisyon Değişikliği göstergesi içinde devam eden trend değişikliğinin önemi, STH’lerin veya LTH’lerin elindeki tedarikle ilgili zincir üstü verilerle izdihamda kalır. Görünüşe göre, bir boğa piyasasından önce gelen ayı piyasası sonlarının tipik uç noktalarına şu anda ulaşıyorlar.

Glassnode’un en son haftalık zincir içi raporunda yer alan son grafik, Kısa Vadeli Sahiplerin Tuttuğu Toplam Arz göstergesini göstermektedir. STH’lerin elindeki arzın, büyük boğa piyasalarından (yeşil bölgeler) önceki son satın alma fırsatları olan ayı piyasası bölgelerine ulaştığı ortaya çıktı.

3 milyon BTC’nin altındaki değerler, dolaşımdaki Bitcoin’in çoğunluğu LTH’nin eline geçtiği için bir birikim dönemini gösterir. Bitcoin bir ralli için hazırlanıyor. 4,5 milyon BTC’nin üzerindeki değerler, LTH’lerin çoğu STH’lere satıldığından, dağıtım için bir sinyaldir. Bitcoin yükseliş trendini sonlandırıyor ve düşüşe hazırlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu