Bitcoin Haberleri

Bitcoin Para Birimi Olacak Mı?

Son yıllarda oldukça konuşulan bitcoin gelecekte yasal bir para birimi olarak dünyada kabul görecek mi?

Bitcoin Para Birimi Olacak Mı? Birçok yatırımcı için bir para birimi olarak kabul görmektedir. Bu nedenle bazı ülkelerde yasal düzenlemelerle kripto para birimlerine oldukça sıcak bakmaktadır. Amerika’da bitcoin atm sayısı 8.000 rakamlarına ulaşmıştır. Henüz Türkiye’de hiçbir bitcoin atm’si bulunmamaktadır.

Türkiye’de bitcoin işlemleri çeşitli kripto para borsalarından veya kapalı çarşıda bulunan çeşitli kripto para ofislerinden yapılmaktadır. Bu nedenle teknik alt yapının olduğu sistemin geleceği de oldukça merak edilmektedir.

Bir kripto para birimi (veya “kripto”), mal ve hizmet satın almak için kullanılabilen, ancak çevrimiçi işlemleri güvence altına almak için güçlü kriptografiye sahip bir çevrimiçi defter kullanan dijital bir para birimidir. Bu düzenlenmemiş para birimlerine olan ilginin çoğu; spekülatörlerin zaman zaman fiyatları havaya uçurmasıyla kâr için işlem yapmaktır.

Bitcoin Para Birimi Olacak Mı?

En popüler kripto para birimi Bitcoin, bu yıl volatil fiyat hareketleri yaşadı. Ve Mayıs ayında değerinin neredeyse yarısını kaybetmeden önce Nisan ayında yaklaşık 65.000 dolara ulaştı. Ekim ortasına kadar, fiyat tekrar hızla yükseldi: hafifçe düşmeden önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 67.000 doların üzerine çıktı.

Kripto Para Birimi Nedir?

Kripto paralar mal ve hizmetler için çevrimiçi olarak değiştirilebilen bir ödeme şeklidir. Birçok şirket, genellikle token olarak adlandırılan kendi para birimlerini yayınladı. Bunlar, özellikle şirketin sağladığı mal veya hizmet için alınıp satılabilmektedir. Mal veya hizmete erişmek için kripto para birimi için gerçek para birimini değiştirmeniz gerekecektir.

Kripto para birimleri, blockchain adı verilen bir teknoloji kullanarak çalışır. Blockchain, işlemleri yöneten ve kaydeden birçok bilgisayara yayılan merkezi olmayan bir teknolojidir. Bu teknolojinin çekiciliğinin bir kısmı da güvenliğidir.

Kripto Para Birimi

Kripto Para Birimlerinin Değeri Nasıl Belirlenir?

Bir pazar araştırması web sitesi olan CoinMarketCap.com’a göre; 13.000’den fazla farklı kripto para birimi halka açık olarak işlem görmektedir. Ve kripto para birimleri, ilk madeni para teklifleri veya ICO’lar yoluyla para toplayarak çoğalmaya devam ediyor. 22 Ekim 2021’deki tüm kripto para birimlerinin toplam değeri, bir gün önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,6 trilyon doların üzerine düşerek 2,5 trilyon dolardan fazlaydı. En popüler dijital para birimi olan tüm bitcoinlerin toplam değeri yaklaşık 1,2 trilyon dolar olarak belirlenmiştir.

Kripto Para Birimleri Neden Bu Kadar Popüler?

Kripto para birimleri, çeşitli nedenlerle destekçilerine hitap ediyor. İşte en popüler olanlardan bazıları:

Destekleyenler, Bitcoin gibi kripto para birimlerini geleceğin para birimi olarak görüyor. Muhtemelen daha değerli hale gelmeden önce onları şimdi satın almak için yarışıyorlar.

Bazı destekçiler, kripto para biriminin merkez bankalarını para arzını yönetmekten uzaklaştırmasını sever. Çünkü zamanla bu bankalar enflasyon yoluyla paranın değerini düşürme eğilimindedir.

Diğer destekçiler, merkezi olmayan bir işleme ve kayıt sistemi olduğu ve geleneksel ödeme sistemlerinden daha güvenli olabileceği için kripto para birimlerinin arkasındaki teknoloji olan blok zinciri gibi

Bazı spekülatörler, kripto para birimlerini severler. Çünkü değerleri artıyor ve para birimlerinin uzun vadeli bir para taşıma yolu olarak kabul edilmesiyle ilgilenmiyorlar.

Kripto Paralar Yasal Mı?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olduklarına dair hiçbir soru yok. Ancak Çin esasen kullanımlarını yasakladı. Nihayetinde yasal olup olmadıkları her bir ülkeye bağlı. Ayrıca, kripto para birimlerini yatırımcıları kandırmak için bir fırsat olarak gören dolandırıcılardan kendinizi nasıl koruyacağınızı da düşünün. Her zaman olduğu gibi, alıcı dikkatli olun.

ABD’de birçok bitcoin ATM’si bulunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde 200 adet daha bitcoin atm’si aktif hale getirilerek toplamda 8.000 adet olmuştur. Bu nedenle çeşitli tartışmalarında odak konusu olmuştur.

Yasal olmayan bir para biriminin Amerika’da dolar olarak işlem görmesi oldukça olumlu yorumlanmaktadır. Amerika dışında birkaç farklı ülke kripto para birimlerini resmi olarak tanımıştır. Lakin Çin gibi yasaklayan ülkelerde mevcuttur.

Şuan için kripto para birimleri yasal olarak kabul görmemektedir. Dolayısıyla birçok ülke bu konu ile ilgili çeşitli düzenlemeler yapmaktadır. İlerleyen günlerde yeni gelişmelerin yaşanacağını düşünmekteyim.

Sonuçta, Bitcoin resmi bir para birimi değildir. Geçmişten beri tüm olumsuz haberlere karşı yukarı yönlü hareketliliğini sürdürmektedir. Bu nedenle ne şekilde neler yaşanabileceğini hiç kimse tahmin edemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu