Kripto Para Eğitimleri

Bitcoin Short Nedir?

Kripto para yatırımcılarının aldığı işlem pozisyonlarından birisi de, Short'tur. Doğru stratejiler ile kullanıldığında ciddi kârlar elde etmeniz mümkündür.

Bitcoin Short Nedir? Profesyonel bir kripto yatırımcısı olmayı planlıyorsanız öğrenmek için önemli bir beceridir. Özellikle, kısa devre, yüksek düzeyde risk içeren gelişmiş bir yatırım stratejisidir. Bununla birlikte, beceride ustalaşırsanız, piyasa değerinin düştüğü zamanlarda büyük getiriler elde etme yeteneği kazanırsınız.

Short İngilizce kökenlik bir kelimedir. Bu kelimenin Türkçe karşılığı açığa satıştır.

Bitcoin Short Nedir?

Bitcoin Short, belirli bir varlığın fiyatındaki düşüşlerden yararlanmanızı sağlayan bir yatırım yöntemidir. Bir yatırımcı, Bitcoin, hisse senetleri veya diğer menkul kıymet fiyatları gibi alım satımı yapılabilen bir varlığın düşüşü hakkında spekülasyon yaptığında, kısa vadeli kâr elde edebilir. Bitcoin short stratejisinde, söz konusu varlığın fiyatına karşı bahis oynarsınız.

Neden Bitcoin’i Short İşlemi Yapılmaktadır?

Uzun vadede Bitcoin’in fiyat artışı görmeye devam ettiğini görmek kolay olsa da, bu kripto para birimini açığa çıkarmak için sonsuz neden var. Piyasa değişkendir. Bu nedenle piyasa değerinin düştüğü zamanlarda varlıklarınızın oturmasına izin vermek yerine, varlıklarınızı şort kullanarak artırabilirsiniz.

Bitcoin Short Grafiği

Bitcoin Shorting Nasıl Çalışır?

Short’u anlamak için önce bu yöntemi yaratan sektöre, hisse senetlerine bakalım. Borsada açığa satış, popüler bir yatırım stratejisidir. Kısa vadeli bir başarı elde etmek için, bir yatırımcı, değerinin düşeceğine inandığı hisse senedinin belirli bir miktarını ödünç alır. Yatırımcı bu hisseleri alır almaz cari piyasa değerinden satar. Varlıkların fiyatı düştüğünde, yatırımcı hisse senetlerini geri alabilir ve borç verene iade edebilir.

Bitcoin Short Mantığı

Varlık farklı olsa da, Bitcoin’i kısaltmak aynı şekilde çalışır. Bir kripto yatırımcısı, öngörülen bir piyasa düşüşünden önce Bitcoin ödünç alacaktır. Yatırımcı Bitcoin’ini alır almaz varlıklar satılır. Bitcoin’in değeri düşüşünü tamamladıktan sonra, yatırımcı Bitcoin’i orijinal satış fonlarıyla geri satın alır.

Bitcoin’in fiyatı, ödünç aldığınız zamana göre daha ucuz olduğu için, kredinizi geri ödeyebilmektedir. Dolayısıyla geri ödeme ve toplam ticaret işlemlerinizdeki farkı koruyabilirsiniz. İşte kısa devre yapmanın özel bir örneği.

Bitcoin Short Örneği

Fatih GÜL, her biri 12.000$’dan 5 Bitcoin ödünç alıyor. Bu madeni paraları hemen 600,000,00 dolara satıyor. Birkaç gün geçer. Üçüncü gün Fatih GÜL’ün önsezisi doğru çıktı. Bitcoin fiyatı 10.000,00 dolara büyük bir düzeltme yaptı.

Fatih GÜL, daha sonra varlıklarının ilk satışından elde ettiği 60.000 doları kullanarak Bitcoin’leri geri satın alır. Bitcoin’in fiyatı 2.000 $ düştüğünden, Fatih GÜL satın alımı için altı Bitcoin alıyor. Daha sonra beş Bitcoin’i borç verene iade eder. Son Bitcoin onun kârıdır.

Fatih GÜL bu Bitcoin’i satabilir ve 10.000 doları elinde tutabilir veya kazancını başka yatırımlar yapmak için kullanabilir. Piyasayı açığa almamış olsaydı, sadece portföyünde zarar gösterecekti. Varlıklarını sabit madeni paralara çevirmiş olsa bile, yalnızca orijinal varlıklarından fiyat farkı ve değer düşüşü yaratacaktı. Bunun yerine, bu gelişmiş ticaret yöntemini kullanarak yatırım getirisini 5 katına çıkardı.

Bitcoin Nasıl Short Edilir?

Bitcoin’i kısaltmak bugün her zamankinden daha kolay. İlk adım, kaldıraçlı ticarete izin veren güvenilir bir platform bulmaktır. Bu platformlar, yüksek riskli kısa vadeli yatırım kredilerinde uzmanlaşmıştır.

Daha da önemlisi, aldığınız tüm kredileri artı ücretleri geri ödemeniz gerekecek. On Bitcoin ödünç alırsanız, kredinizi geri ödeme zamanı geldiğinde bu paraları geri almanız gerekir. Sözünüzü yerine getirdiğinizden emin olmak için bu platformlar, kullanıcıların bir depozito veya marj koymasını gerektirir.

Marj gereksinimleriniz bir tür teminat veya teminat görevi görür. Bu holdingler, hisselerin kararlaştırılan gelecekteki tarihte geri ödenmesini sağlamak amacıyla pozisyonunuzu geri alır. Short’unuz ters gitmeye başlarsa, borç vereniniz marjınızı talep edebilir veya büyük olasılıkla bunu yapacaktır. Çoğu platformun bunu yapmanız için yalnızca size hızlı bir bildirim sağlaması gerekir. Bu nedenlerden dolayı, Bitcoin kısa anlaşmanızın tüm ince ayrıntılarını okumanız zorunludur.

Short Yöntemleri Nedir?

Bugün, Bitcoin’i açığa çıkarmanın çeşitli yöntemleri var. Bu tekniklerin her biri kendi avantaj veya dezavantajlarını sağlar. Hangi stratejinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna karar vermeden önce tüm durumu göz önünde bulundurmalısınız.

Shorting – Fark Sözleşmesi (CFD)

Bitcoin’i short etmenin en popüler yollarından biri CFD’lerin kullanılmasıdır. CFD’ler, doğrudan herhangi bir coin satın almadan Bitcoin’i açığa çıkarmanıza olanak tanır. Bunun yerine, bir CFD imzalarsınız ve yalnızca varlığın krediniz sırasındaki fiyatı ile sözleşme oranınız arasındaki farkı ödemeyi kabul edersiniz. CFD’ler popülerdir. Çünkü daha kullanışlıdırlar ve daha uygun maliyetlidirler çünkü ek alım yapmaya gerek yoktur.

Short CFD Nasıl Yapılır?

CFD alım satım hizmetleri sunan, tavsiye edilen CFD firmanızdan birini kullanın. Başlamak için bir hesap oluşturmanız gerekecek. Neyse ki, süreç basittir. Özellikle, platformu kullanmadan önce kimliğinizi ve hesabınızı bir e-posta yoluyla doğrulamanız gerekir.

Bir kez ayarlandıktan sonra, kısa devre yapmak basittir. Tek yapmanız gereken BTC/USD enstrümanında bir işlem açmak. Ardından, seçeneklerden “Sat” seçeneğini seçmeniz gerekir. CFD’nizin tüm ayrıntılarını ayarlamanıza izin verecek bir ekrana getirileceksiniz. Bundan daha kolay olmaz. Hepsinden iyisi, çoğu CFD brokerinde gezinmesi kolay gelişmiş bir arayüz bulunur. Buradan, piyasadaki tüm gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Değişim Short Devresi

Bugün piyasada kısa devre hizmetleri sunan birçok borsa var. Bu platformların çoğu, kısa devre stratejinizden yararlanmanıza izin verir. Kaldıraçlı açığa satış, satıştan önce elinizde tuttuğunuzdan daha fazla Bitcoin ödünç alma eylemidir.

Bitcoin Short Nasıl Çalışır

Kaldıraçlı işlem, piyasadaki en riskli stratejilerden biridir. Piyasa koşulları ve yatırımınız hakkında sağlam bir anlayış gerektirir. Ek olarak, bu stratejide başarılı olmak için gerçekten kusursuz bir zamanlamaya ihtiyacınız var. Borsa, yatırımlarınız bozulacakmış gibi hissederse, işleminizi erken kapatır, marjınızı korur ve kredinizi geri ödemenizi sağlar.

Ne Zaman Short Olacağını Anlamak

Bitcoin’i kısaltmanın diğerlerinden daha karmaşık olduğu belirli zamanlar vardır. Örneğin, Bitcoin’i uzun vadeli yükseliş trendlerine karşı kısaltmak, en hafif tabirle zor olabilir. Bitcoin’in yavaş yavaş değer kazanmanın bir yolu var. Tersine, bu dijital varlık dakikalar içinde piyasa değerinden binlerce dolar kaybedebilir. Bu senaryolar, yeni yatırımcıların başarıyla tamamlamasının neden kısa devre yapmasının zor olabileceğini ortaya koyuyor.

Piyasanın Zihniyetini Anlamak

Piyasadaki diğer yatırımcıların zihniyetini de dikkate almak önemlidir. Bitcoin’i açığa alırsanız ve aniden fiyat hızla yükselmeye başlarsa, varlıklarınızı geri almak için acele etmeniz gerekir. Ne yazık ki, aynı kararı veren diğer her yatırımcı aynı görevi yerine getirmeye çalışacaktır.

Bitcoin’i yeniden satın almaya yönelik bu ani hamle, piyasa değerini keskin bir şekilde yükseltiyor. Bu senaryo gerçekleştiğinde, kısa sıkma olarak bilinen şey budur. Kısa sıkışmalar bu pozisyonda kayıplarınıza katkıda bulunur. Bu senaryodan kaçınmak için piyasa değerlendirmelerinizde dikkatli olmalısınız.

Geçmiş Bitcoin Satışları

Bitcoin piyasasının şimdi onu destekleyecek dokuz yıllık ticaret verisi var. Bitcoin’in geçmişine hızlı bir bakış ve büyük satışları başlatan senaryoları kolayca görebilirsiniz. Bu senaryoları ne kadar çok anlarsanız, piyasadaki bir sonraki büyük satışları belirlemek o kadar kolay olacaktır. İşte Bitcoin fiyatlarının geçmişte kekelenmesinin ana nedenlerinden bazıları.

Bitcoin Short Nasıl Yapılır

Düzenleyici Endişeler

Kripto piyasası hala erken aşamalarında olduğundan, bu endüstriyi çevreleyen çok fazla düzenleyici belirsizlik var. Büyük bir ülkenin bazı Bitcoin karşıtı duruşları yasaklaması veya yürürlüğe koyması durumunda, piyasa buna göre ayarlanacaktır.

Sert Çatallar

Hard forklar, bir kripto projesinin arkasındaki topluluk belirli bir yükseltmede bölündüğünde meydana gelir. Sert bir çatalda, bazı madenciler yeni protokole geçmeyi reddediyor. Bu, çatalın ilerlediği andan itibaren iki ayrı blok zinciri oluşturur. Sonuç olarak, sert çatallar aynı zamanda bir madeni para destek topluluğunda bir çatlak yaratır.

Topluluk, işlem blok boyutlarına bölündüğünde Bitcoin fiyatları bir düşüş gördü. Satır sonunda Bitcoin Cash’in yaratılmasına yol açtı. Bugün, her iki kripto paranın da piyasada güçlü bir takipçisi var.

Gecikmeli Güncellemeler

Dijital bir varlığın fiyatını düşürebilecek güncellemeyle ilgili başka bir senaryo daha var. Önemli yükseltmeler önemli gecikmeler gördüğünde, yatırımcıların inancını kaybetmesine neden olabilmektedir. Bu inanç kaybı, olumsuz fiyat hareketlerinde kendini göstermektedir.

Geliştiriciler SegWit güncellemesini ertelediğinde Bitcoin bazı önemli fiyat dezavantajları gördü. SegWit, Bitcoin’in blok zincirindeki piyasa tıkanıklığıyla mücadele etmek amacıyla işlemlerin boyutunu azalttı. O zaman, ağın tıkanıklığı dayanılmazdı. Sonuç olarak, her gecikme olumsuz fiyat hareketleriyle karşılandı.

Projeden Çıkan Geliştiriciler

Bir kripto paranın fiyatına zarar verebilecek bir diğer önemli gelişme, kilit bir üyenin platformdan çıkmasıdır. Blockchain geliştiricileri yüksek talep görüyor. En iyi programcılara tüm endüstride saygı duyulur. Bir projeden ayrıldığında, bir madeni para için sonun başlangıcını sembolize edebilmektedir. Ayrıca, madalyonun birincil işlevselliğinde ileriye dönük bir değişimi temsil edebilmektedir. Her iki durumda da, yatırımcılar bu adamların gittiğini görmek istemiyor.

Gelecek Risk Senaryoları

Bitcoin’in fiyatını olumsuz yönde etkileyebilecek gelecek senaryoları da var. Örneğin, Bitcoin’in kriptografik hash algoritması bozulursa, madeni para teminatsız hale gelir ve piyasa değeri düşer. Aynı düşünce doğrultusunda, büyük kodlama istismarları da yatırımcıların bu kripto para birimine olan inancını kaybetmesine neden olabilmektedir.

Gelecek Düzenlemeler

Piyasadaki düzenleyici değişiklikler belki de Bitcoin fiyatlarına yönelik en büyük tehdittir. Geçmişte, Çin gibi büyük ülkeler pazara ağır baskı uyguladılar. 2017’de Çin, ülkedeki tüm borsaları ve ICO’ları yasakladı. Bu eylemler, haberleri takiben Bitcoin’in fiyatını keskin bir şekilde düşürdü.

Satoshi’nin Sırtı

Bitcoin’in anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto, son birkaç yıldır gölgede kaldı. Bitcoin’in ilk günlerinde Nakamoto bir milyonun üzerinde madeni para çıkardı. Bu paralar ilk günden beri cüzdanlarında duruyor. Bu madeni paralar piyasaya girecek olsaydı, Bitcoin fiyatı, eklenen arzı yansıtmak için büyük bir düzeltme görecekti.

Bitcoin Short Riskleri Nedir?

Açığa satışlar riskli bir ticaret stratejisi olarak kabul edilmektedir. Çünkü kayıpları büyütseler bile kazançları sınırlarlar. Borç veren, fiyatların düşme şansı olmadan önce varlıkları çağırırsa, açığa satış özellikle risklidir. Süreci basitleştirmek için kullanabileceğiniz bazı teknikler vardır, ancak hiçbiri tam kanıt değildir.

Aynı örneği 10.000 dolara düşen 12.000 dolarlık Bitcoin’i kullanmadan önce inceleyelim. İlk senaryoda, açığa plana göre tamamlandı, Bitcoin’in fiyatı düştü ve yatırımcı borçlarını borç verene geri ödedi. Şimdi bakalım Bitcoin fiyatı düşmeseydi ne olacaktı.

Maksimum Riske Maruz Kalma

Diyelim ki Bitcoin fiyatı düşmek yerine 13.000 dolara fırladı. Bu durumda, borç veren borçlarını arayacaktır. Borç veren ticaretinizi kapatır ve marjınızı korur. Ek olarak, ödünç aldığınız 60.000 $ değerindeki orijinal Bitcoin yerine 65.000 $ değerinde Bitcoin borçlusunuz.

Özetle Bitcoin Short Nedir?

Bitcoin short nedir? özetle anlatmamız gerekirse, ekstra kar elde etmenin harika bir yoludur. Ancak, işlemlerde yeniyseniz veya piyasaya aşina değilseniz, kısa devre yapmak ganimetinizi kaybetmenin en hızlı yollarından biridir. Bu nedenlerden dolayı, her yatırımcının açığa satış piyasasına girmeden önce biraz ruh araştırması yapması gerekir. Bununla birlikte, kısa devre, doğru bir şekilde tamamlandığında yatırımcılara büyük yatırım getirisi sağlayan güçlü bir araçtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu