Kripto Para Eğitimleri

Bitcoin Temel Analizi

Bir ürün alırken değerlendirmesini yapabilmeniz oldukça önemlidir. Bitcoinde sonuç olarak bir üründür. Aşağı veya yukarı hareket yönünü bitcoin temel analizi ile değerlendirebilirsiniz.

Bitcoin Temel Analizi Nedir? Bitcoin yatırımcıları için birçok farklı araç mevcut olsa da, temel analiz en pratik araçlardan birisidir. Bu metodolojiyi kullanarak yatırımcılar, bitcoin’in içsel veya gerçek değerini belirlemek amacıyla bitcoin’in temel fiyat belirleyicilerini veya “temellerini” değerlendirebilmektedir.

Bu bilgilerle donanan yatırımcılar, mevcut fiyatından düşük veya aşırı değerli olup olmadığını belirler ve ardından bu değerlendirmeyi alım satımlarına dahil eder. Başka bir deyişle, yatırımcılar, satın almak veya satmak için iyi bir zaman olup olmadığını belirlemek için temel analizi kullanabilirler.

Bitcoin Temel Analizi Nedir?

Temel analizi daha iyi anlamanın bir yolu, piyasaya daha psikolojik bir yaklaşım getiren teknik analize karşılık gelen teknik analize bakmaktır.

Teknik analistler, yatırımcı duyarlılığını daha iyi anlamak ve piyasadaki eğilimleri belirlemek için fiyat ve hacim verilerini değerlendirir. Temel analistler ise, gerçek değerini belirlemek için bir menkul kıymetin fiyat hareketlerini yönlendirmeye yardımcı olan faktörlere bakarlar.

Bitcoin’e Temel Analiz Uygulaması

Pek çok yatırımcı hisse senetleri için temel analiz kullansa da; bitcoin son 6 yıldır piyasada, yani bu yeni ve gelişmekte olan bir alandır.

Temel analistler, bitcoin’i değerlendirmek için hisse senetlerini değerlendirirken yaptıklarından farklı faktörlere bakarlar. Bu analistler, bir hisse senedini değerlendirirken bir şirketin geliri ve kazançları gibi finansal ölçütleri değerlendirebilirken, bitcoin fiyatını değerlendirmek için muhtemelen daha geniş bir dizi faktörü (örneğin, kullanıcı etkinliği ve işlem hacmi) analiz edeceklerdir.

Bitcoin Temel Analizi Nasıl Yapılır

Nitel ve Nicel Faktörler

Bitcoin’i değerlendirmek için temel analizi kullanırken; Bu yaklaşımın hem nicel hem de nitel faktörleri değerlendirmeyi içerdiğini anlamak çok önemlidir. Hiçbir bilgi türü diğerinden daha iyi değildir.

Birçok analist, Menkul kıymetin gerçek değeri hakkında sağlam kararlar almak için her ikisine de güvenir. Bunun mükemmel bir örneği McDonald’s Corporation’ın (MCD) hisseleridir. Geliri veya kazançları gibi nicel değişkenlere bakarken, şirketin markası daha nitel faktörlere de bakmaktan faydalanabilirler.

Bu örnekten öğrenilen dersler, temel analistler muhtemelen işlem hacmi gibi nicel faktörleri göz önünde bulunduracakları için bitcoin’e uygulanabilmektedir. Daha yaygın olarak kullanılan değişim aracı olarak bitcoin’in gelecekteki beklentileri, daha nitel değişkenlere de bakarlar.

Dijital para birimlerinin geleceğin yolu olduğuna inanıyorsanız; bitcoin’in herhangi bir temel analizi, bu daha uzun vadeli görüşü dikkate almaktan fayda sağlayabilmektedir. Tüm rakamlar değil, aynı zamanda bitcoin’in gelecekteki fırsatları.

Bitcoin Arzı

Bitcoin’in toplam arzı, bu rapor sırasında 16,3 milyon bitcoin çıkartıldı. Bu nedenle 21 milyon birime sabitlendi. Sade İngilizce’de, bir merkez bankasının “para basma” yeteneğine sahip olduğu geleneksel kağıt paranın aksine, bitcoin arzı sınırlı ve öngörülebilmektedir.

Bununla birlikte, bu arz aynı zamanda bir miktar “kayıp bitcoin” içerir. Örneğin, Çeşitli yatırımcılar bitcoinlerini soğuk cüzdan yöntemi ile korumaya alabilmeleri mümkündür.

Bitcoin’in takma adlı yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun çok önemli miktarda bitcoin tuttuğuna inanılıyor. 2013 yılında, bitcoin geliştiricisi Sergio Lerner, Satoshi’nin bu kripto para biriminin yaklaşık 1 milyon birimini elinde tuttuğunu tahmin ediyordu. Bazıları bu bitcoinlerin asla hareket etmeyeceğini düşünmektedir.

Bitcoin Talebi

Bitcoin talebine gelince, temel değişkenler; her ikisi de kullanıcı benimseme ölçütleri olarak yorumlanabilen işlem etkinliği ve işlem hacmidir. BTC benzeri para ne kadar çok insan kullanırsa, o kadar parasal bir standart haline gelir. İşlem aktivitesi ve işlem hacmi, bitcoin “akışının” önemli göstergeleridir.

Bitcoin, işlem hacmindeki büyüme ve aynı zamanda bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul eden artan sayıda işletme ile kanıtlandığı gibi, kesinlikle daha yaygın olarak kullanılan bir değişim aracı olma yolunda ilerleme kaydetmektedir. Amazon veya Dell de dahil olmak üzere, bitcoin 2009 yılında oluşturulduğundan beri yüzlerce şirket kripto para birimini bir ödeme yöntemi olarak benimsedi. Günümüzde bitcoin ödeme sistemini kabul eden birçok e ticaret sitesi bulunmaktadır.

Bitcoin’in yaratılmasından bu yana, günlük toplam işlem sayısı genel olarak yukarı yönlü bir trend izlemiştir. Sonrasında 2012’nin başlarından itibaren güçlü bir büyüme yaşanmıştır. Bu raporun yayınlandığı tarihte, bu hacim günde yaklaşık 330.000 işlemdir.

Bitcoin’in işlem hacmi de yukarı yönlü bir seyir izledi. Aylık işlem hacmi Temmuz 2010’da 32.000 BTC iken, Ekim 2016’da yaklaşık 1 milyon BTC’ye ulaştı. 2021 Ekim ayında ise, bu oran 18.407.856 adeti buldu.

Ekonomik Etkinliklerin Önemi

Küresel ekonomideki önemli olayların bitcoin fiyatları üzerinde büyük etkisi olabilmektedir. Bitcoini değerlendirmek için temel analizleri kullanırken bunları göz önünde bulundurmalısınız. Bu önemli olaylar, hem bitcoin ile ilgili hem de bitcoin ile ilgili olmayan olayları içerebilir.

Örneğin, yarılanma gibi bir olay açıkça bitcoin ile ilgilidir. Yeni arz oranını yarıya indirerek dijital para biriminin temelleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilmektedir. Bir başka güçlü örnek, büyük bir bitcoin borsasının hacklenmesi olabilmektedir.

Bununla birlikte, dış olaylar da aynı derecede önemlidir. Küresel yatırımcıların küresel ekonomik kargaşayı gösteren olaylara tepki vermesiyle Bitcoin fiyatları geçmişte yükseldi. Örneğin, Yunanistan’ın devam eden finansal zorluklarını içeren olaylar, bitcoin fiyatlarını daha da yükselterek kredilendirildi.

Özetle Bitcoin Temel Analizi

Temel analizden yararlanarak, bitcoin’in gerçek değerini daha iyi anlayabilirsiniz. Bu da dijital para birimini satın alma veya satma kararlarınızı bilgilendirmenize yardımcı olabilmektedir.

Bununla birlikte, bazıları, bir menkul kıymetin o zamanki gerçek değeri yerine “değerinin” ne olması gerektiği ile ilgilendiğinden, temel analizi fazla teorik olmakla eleştirmiştir. Bunu hesaba katmak için bu yaklaşımı teknik analizle birleştirebilirsiniz.

Örneğin, bitcoin’in temel temellerinden birkaçına bakıp ve aşırı pahalı olduğu sonucuna varabilmektedir. Bu nedenle satış yapmak için iyi bir zaman bulmanızı isteyebilmektedir. Ardından, ideal bir çıkış noktası belirlemek için teknik analizden yararlanabilirsiniz.

Başka bir yaklaşım, satın almak için ideal bir zaman olduğu sonucuna varmak için bitcoin’in son fiyat ve hacim verilerini değerlendirmek ve ardından bu kararı doğrulamaya yardımcı olmak için bazı temel değişkenlere bakmak olacaktır.

Günün sonunda, bitcoin’e yatırım yaparken hangi yaklaşımları kullanmak istediğinize karar vermek size kalmış. Ancak kesin olan bir şey var. Bitcoin hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, yatırım yaparken o kadar akıllıca kararlar alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu