Kripto Para Eğitimleri

Bitcoin Vadeli İşlemleri Nedir?

Başta Bitcoin olmak üzere, çeşitli kripto para birimlerinde farklı formatlarda vadeli işlemler yapılabilmektedir.

Bitcoin Vadeli İşlemleri Nedir? Finansta blok zincirinin gelişmesiyle birlikte, kripto para birimleri finans dünyasına oldukça kolay bir şekilde yol açtı. Bu nedenle finansal analitiğin en çok tartışılan konularından biri.

Kullanılacak ve tartışılacak en popüler kripto para birimi; piyasa değerine göre piyasada bulunan en büyük kripto para birimi olduğu için Bitcoin’dir.

Finansal borsalarla ilgilenen herkes, Borsa Yatırım Fonları (ETF’ler) hakkında zaten bir fikre sahiptir. Borsada işlem gören fonlar, çeşitli varlıkları tutabilen düzenlenmiş finansal araçlardır.

Bitcoin’i takip eden bir ETF’nin potansiyeli, kripto para birimi hayranları ve borsada işlem gören fonların (ETF’ler) artan popülaritesinden kâr etmek isteyen yatırımcılar için bu tür bir bağlantı için en büyük şanstır.

Yatırımcılar, hisse senetlerinde olduğu gibi ETF hisselerini alıp satabilirler. Ancak, ETF hisseleri, yatırım fonlarının aksine, piyasa işlem saatlerinde herhangi bir zamanda alınıp satılabilmektedir.

Bu yazıda, tanımı, çalışması, onayı ve beraberinde gelen riskler dahil olmak üzere Bitcoin Vadeli İşlemler ETF ile ilgili her şeyi tartışacağız.

Ancak Bitcoin Vadeli İşlemler ETF’nin ne olduğunu anlamadan önce, şu soruyu açıklığa kavuşturmak önemlidir:

Bitcoin Vadeli İşlemleri Nedir?

Bitcoin vadeli işlemleri, iki tarafın gelecekteki bir tarihte, genellikle bir döviz piyasasında önceden belirlenen bir fiyattan bitcoin satın almayı veya satmayı kabul ettiği bir türev işlem sözleşmesi şeklidir.

Dolayısıyla, alış veya satış anında bitcoin’in piyasa fiyatı bu değişimde çok büyük bir rol oynamaz. Sözleşmenin sonuçlanma tarihi veya bitiş tarihi, her iki tarafın da taahhütlerini yerine getirmesi için üzerinde anlaşmaya varılan tarihtir. Bununla birlikte, piyasa fiyatına bir miktar bağımlılık devam etmektedir.

Bir bitcoin vadeli işlem sözleşmesi sona erdiğinde, bitcoin almayı taahhüt eden kişi bunu bir prim veya indirimle yapmalıdır, çünkü bitcoin’in sözleşme sona erdiğinde müzakere edildiği zamanki fiyatla aynı olması son derece olası değildir. Bireylerin ödemesi gereken miktar, cari piyasa fiyatına (genellikle spot fiyat olarak bilinir) ve ellerinde bulunan her bir vadeli işlem sözleşmesinin değerine göre belirlenir.

Bitcoin vadeli işlemleri hakkında dikkat edilmesi gereken birkaç şey var. Çünkü bir taraf kâr ediyorsa, diğer taraf zarara uğrarsa, iki taraf tarafından imzalanan bir sözleşmedir. Vadeli işlem sözleşmelerinin her zaman bir son kullanma tarihi vardır. Yatırımcılar, sözleşmelerini süresi dolmadan başka bir tarafa satmayı seçebilir veya sözleşmelerini uzlaştırmak için sürelerinin dolmasını bekleyebilirler. Vadeli işlem yatırımcılarının mevcut yerleşimine bağlı olarak; bitcoin vadeli işlemlerinin fiyatları ve bitcoinin piyasa fiyatı farklılık gösterme eğilimindedir.

Bitcoin Vadeli İşlemleri Nasıl Çalışır

Daha fazla kişi bitcoin’in fiyatının artması üzerine bahse giriyorsa; sözleşmenin değeri doğal olarak bitcoin’in mevcut piyasa fiyatından daha yüksek olacaktır. Daha fazla tüccar, gelecekte bitcoin fiyatının düşeceğini tahmin ettiğinde, durum tam tersidir.

Sözleşmelerin sona erme tarihi yaklaştıkça; BTC vadeli işlem sözleşmelerinin ve spot piyasalardaki bitcoinin değerleri birbirine yaklaşma eğilimindedir.

Bitcoin ETF Nedir?

Bitcoin vadeli ETF, yatırımcıların aslında kripto para birimini satın almadan bitcoin değerlerine maruz kalmalarını sağlayan borsada işlem gören bir fondur. Borsada işlem gören bir fon (ETF), bir dayanak varlığın fiyatını takip eder. Ve bir bitcoin ETF durumunda, yatırım aracının temel varlığı bitcoindir.

Yatırımcılar, ETF çok genişse, ETF ile dayanak varlık arasındaki farkı varsayımsal olarak ortadan kaldırabileceğinden; bir ETF’nin fiyatı genellikle dayanak varlığın fiyat hareketi ile yüksek bir korelasyonu koruyacaktır.

Benzer şekilde, bir bitcoin ETF’nin fiyatını bir bitcoin istifine bağlamak yaygın bir stratejidir. Şimdi yapılması gereken tek şey; bitcoin ETF’sinin değerini yedeklemek için elinde yeterli bitcoin olduğundan emin olmaktır.

ETF Trends’e göre, VanEck SolidX Bitcoin Trust ETF, bu yılın başlarında; Bitcoin ile ilgili girişimlere sahip bir fintech şirketi olan VanEck ve SolidX tarafından tanıtıldı. Bu ETF, başlangıçta 200.000 dolarlık bir hisse fiyatıyla kurumsal yatırımcılara yönelik olacaktır.

Bitcoin ETF’nin Bitcoin Gelecekteki ETF’sinden Farkı Nedir?

Gerçek bitcoin tarafından desteklenirken; bitcoin vadeli işlemleri ETF’leri bitcoin türevleri (vadeli işlem sözleşmeleri) tarafından desteklenmektedir.

Piyasa duyarlılığı nedeniyle, bitcoin vadeli işlemlerinin fiyatı mevcut bitcoin fiyatından farklı olabilmektedir. Bu nedenle bitcoin vadeli işlem ETF’leri zaman zaman bitcoin fiyatını yanlış takip edebilmektedir.

ETF, gerçek bitcoin tarafından desteklendiğinden, bir bitcoin ETF durumunda fiyat farklılığı riski yoktur.

Bitcoin ETF Nasıl Çalışır?

Şimdiye kadar bildiğimiz gibi, bir borsa yatırım fonu (ETF); belirli bir varlığın veya varlık grubunun performansını izleyen bir tür yatırım aracıdır. ETF’ler, yatırımcıların varlıkları elinde tutmak zorunda kalmadan portföylerini çeşitlendirmelerine olanak tanır. Yalnızca kar ve zarara odaklanmayı isteyenler için bireysel varlıkları alıp satmak için basit bir seçenektir.

ETF’ler, ortak bir şeye sahip daha büyük isim sepetlerini hedefledikleri için yatırımcıların varlıklarını kolayca çeşitlendirmelerine izin verir. Örneğin; video oyunu endüstrisini ve ilgili endüstrileri temsil eden sürdürülebilirlik veya hisse senetlerine odaklanma.

Kısa Vadede Kripto Para

Bitcoin ETF, dünyanın en popüler dijital para biriminin fiyatını izleyen bir fondur. Bu, yatırımcıların zaman alıcı bitcoin ticareti sürecinden geçmek zorunda kalmadan ETF’ye yatırım yapmalarını sağlar.

Ayrıca, ETF doğrudan bitcoin’e yatırılmayacağından, sahiplerinin kripto para birimi yatırımcılarının izlemesi gereken karmaşık depolama ve güvenlik protokolleri konusunda endişelenmeleri gerekmeyecek. Bitcoin vadeli ETF ile taklit edilen fiyat, gerçek bitcoinler değil, bitcoin vadeli işlemlerinin fiyatıdır.

ETF’nin değeri, özünde, bitcoin vadeli işlemlerinin fiyat dalgalanmalarından elde edilmektedir. Bu durumda, ETF’yi ihraç edenin bitcoin vadeli işlem piyasasında hisseleri olması ve ETF’nin fiyatını bu bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine bağlaması gerekir. Bu nedenle, daha güvenli ve daha öngörülebilen Bitcoin Vadeli İşlemler ETF’ye yatırım yapmak daha iyidir.

Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’nin Riskleri Nelerdir?

Bitcoin vadeli işlemleri ETF’nin dezavantajları şunlardır:

Tüm ETF’ler bu fiyat izleyicilerin doğruluğuna bağlı olduğundan; fiyat izleyiciler Bitcoin Vadeli İşlemler ETF’sinin en büyük risklerinden biri olarak da hareket edebilmektedir. Bitcoin vadeli işlemlerinin fiyatı spot fiyattan yüksek olduğunda; ETF’nin bitcoin fiyatını yanlış takip ettiğini iddia edebiliriz.

Buna “contango” denir ve bitcoin vadeli ETF’leri olan yatırımcılar için zararlıdır. Geriye gidiş ise, vadeli işlem fiyatının mevcut bitcoin fiyatından daha düşük olması durumunda gerçekleşir.

Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin süresi sona erdiğinde, bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini ETF’yi yayınlayan işletme bunları devretmelidir (yani, süresi dolmak üzere olanları satarak sözleşmeleri yenileme süreci ve daha uzun bir sona erme tarihine sahip yeni sözleşmeler satın almak için geliri kullanma).

Bir bitcoin vadeli işlem sözleşmesinin fiyatı yeni bir sözleşmenin fiyatından düşük olduğunda; süresi dolmak üzere olan sözleşmelerin satışından elde edilen para, daha sonra sona erecek aynı sayıda sözleşmeyi satın almak için yeterli olmayacaktır. Bu senaryo sonucunda ETF’nin performansı zarar görecektir.

Özetle Bitcoin Vadeli İşlemleri Nedir?

Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapmadan önce birisinin tereddüt etmesine neden olabilecek bir şey olsa bile; bir bitcoin vadeli işlem ETF’si, yatırımcıların bitcoin piyasasına dolaylı olarak girmesine izin veren başka bir düzenlenen finansal ürün şeklidir.

Bitcoin ETF’lerinin ve bitcoin vadeli işlem ETF’lerinin ortaya çıkması; diğer birçok dijital para birimi bitcoin’in performansıyla yakından bağlantılı olduğundan; bitcoin artışlarını ve ayrıca kripto para birimi piyasasındaki kazanımları hızlandırmaya yardımcı olabilmektedir.

Bu yazıda, bitcoin vadeli işlemleri ve bitcoin vadeli işlemleri ETF’sini, bitcoin ETF ile bitcoin vadeli işlemleri ETF arasındaki farkı ve bitcoin vadeli ETF ile birlikte gelen riskleri kısaca tartıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu