Coin EğitimiKripto Para Eğitimleri

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Bitcoin günümüzde birçok insanın tercih ettiği yatırım araçlarından birisidir. Bitcoin'e Nasıl Yatırım Yapılır? Bu konu içerisinde temel etkenleri değerlendireceğiz.

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır? değeri olan diğer kripto para birimleri gibi dijital bir para birimidir. Bitcoinler, eşler arası bir değişim aracı olarak kullanılır ve hiçbir banka veya merkezi hükümet dahil değildir. Bitcoin sistemi, kullanıcının bitcoinlerinin dolandırıcılıktan korunmasını sağlayan blok zinciri teknolojisi üzerinde çalışır. Şu anda dolaşımda olan bitcoin sayısı 21 milyon. Bitcoin sistemi, 2009 yılında Satoshi Nakamoto adında bir kişi veya bir grup birey tarafından oluşturulmuştur. Bitcoin yapmanın ana fikri, işlemleri tamamlamak için aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktı; aracılar “bankalar”dır.

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Kripto para piyasası oldukça tahmin edilemez. İlk kez bir işlem yapıldığında 10.000 bitcoin karşılığında pizzalar için ödeme yapılmıştır. O zaman bitcoin’in değeri önemsizdi, ancak bugün bir zirveye ulaşıyor. Uzmanlar bile bunun fiyatını tahmin edemez. Bitcoin’in maliyeti çeşitli faktörlere bağlıdır, ancak en önemlisi yatırımcıların güvenidir.

Yeni bir bitcoin yatırımcısının bilmesi gereken çok sayıda şey vardır. Bunlar arasında kişisel kimlik belgeleri, dijital cüzdan, güvenli internet bağlantısı, kripto para birimi değişimi için banka hesabı ve daha fazlası bulunur.

İşte bu yazıda, bitcoinlere yatırım yapmanın içerdiği adımları anlayacağız. Bu, özellikle ilk kez yatırımcılar veya yeni başlayanlar içindir:

Bir Cüzdan Oluşturun

Bitcoin’e yatırım yapmanın ilk adımı bir bitcoin cüzdanı almaktır. Bir bitcoin cüzdanı, bitcoin’i sanal olarak depolayan ve tüm işlemleri takip eden dijital bir cüzdandır. Pek çok farklı türde bitcoin cüzdanı vardır. Dolayısıyla kullanıcı ihtiyaçlarına göre herhangi birini seçebilmektedir.

İki ana bitcoin cüzdan türü, donanım ve yazılım cüzdanlarıdır. Yazılım cüzdanları, kullanıcının banka hesabına bağlanan mobil uygulamalara benzer. Coinbase, en iyi bilinen yazılım cüzdanlarından biridir. Donanım cüzdanları geleneksel cüzdanlara benzer ancak çevrimdışı oldukları için daha güvenli ve güvenli oldukları bilinmektedir. Donanım cüzdanlarının en iyi türleri Ledger ve Trezor’dur.

Cüzdanı Bir Banka Hesabına Tanımlayın

Kullanıcının bitcoin satın almak için cüzdanını bir banka kartına/kredi kartına ve bir banka hesabına bağlaması gerekir. Ödeme yapmak için bu yöntemler benzer işlevleri yerine getirir. Banka hesabı kullanılarak yapılan işlemler, yeni yatırımcılar için genellikle dört günden fazla sürer. Ancak kullanıcı banka hesabını bitcoin cüzdanına bağladıktan sonra, kullanıcı bitcoinleri kolayca satın alabilir veya satabilir.

Banka/kredi kartları hakkında konuştuğumuzda, bunlar anında bitcoin satın alınmasını sağlar. Banka/kredi kartlarını kullanmanın en büyük dezavantajı, bunların bitcoin satın almak için kullanılması ve bitcoinlerin satılmasına ve banka hesaplarına para yatırılmasına izin vermemesidir.

Bitcoin Cüzdanı

Bir Bitcoin Borsasını Bağlayın

Bitcoin borsası, bitcoinleri dolar ile takas etmek gibi geleneksel para birimlerini değiştirmek için bitcoin ticareti yapmak için çevrimiçi bir yerdir. Bir kullanıcı çevrimiçi olarak bitcoin satın aldığında, kendisine iki seçenek sunulmaktadır. İki bitcoin borsası aynı değildir ve farklı hizmetler de sunarlar. Farklı bitcoin borsaları güvenilirlik, işlem ücretleri, mevcut kripto para birimleri, döviz kurları, itibar ve ticaret için güvenlik açısından farklılık gösterir. Kullanıcı, değişim için bir bitcoin değişimini düzeltmeden önce uygun araştırma yapmalıdır.

İşlemlere Başla

Tüm kurulum tamamlandı ve kullanıcı artık bitcoinleri alıp satmaya başlayabilirsiniz. Alıcılar, ilk kez bir bitcoin değerinin şüphesiz bin dolar civarında olduğunu akıllarında tutmalıdır, ancak yine de ondalık sayılara bölünebilirler. Analistler, en küçük bitcoin birimini Satoshi olarak sabitledi. Bitcoin piyasası çok değişkendir, ancak fiyatlar gökyüzüne ulaşırsa, yine de Satoshi adlı küçük bir kısmı satın alabilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen adımlar, kripto para birimleri dünyasına giren ve bitcoin’e yatırım yapmak isteyen yeni başlayanlar içindir. Bitcoin’lere yatırım yapmakla ilgili her gerçeği ve adımı bilmeniz iyidir. Ayrıca, bitcoin yatırımı bazı güvenlik ve teknik sorunları içerir; bu nedenle, yatırımcılar için bitcoin’e yatırım yapmaya başlamadan önce her ayrıntıyı bilmeniz daha iyidir.

İşlem Stratejilerinizi Belirleyin

Bitcoin işlemlerinde çeşitli işlem stratejileri ile yatırımlarınıza yön verebilmeniz mümkündür. Dolayısıyla size en uygun işlem stratejisi, piyasayı daha iyi bir şekilde anlayabilmenize olanak tanımaktadır. Bir önceki makalemiz olan bitcoin işlem stratejileri konusunu inceleyip detaylı bilgi alabilmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu