Kripto Para Analizleri

Bitcoine Yatırım Yapılır Mı?

Hızlı yükselmeler ve ani düşüşlerle birçok yatırımcının ilgi ile takip ettiği kripto para birimlerine yatırım yapma, doğru bir karar mıdır?

Bitcoine Yatırım Yapılır Mı? Bitcoin için küresel çılgınlık, on yıldan fazla bir süredir hüküm sürüyor. Dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar ve uzmanlar, Bitcoin’in zaman içinde belirlediği beklentiler söz konusu olduğunda, onu dünyanın rezerv para birimi yani altınla karşılaştırıyor.

Bitcoine Yatırım Yapılır Mı?

İnsanlar artık Bitcoin satın almak için en iyi yerin neresi olduğunu bilmekle, onu büyütme umuduyla her zamankinden daha fazla ilgileniyorlar. Bu da diğerlerini otomatik olarak şöyle düşünmeye sevk ediyor: Bitcoin yasal bir yatırım mı? Bitcoin’e de yatırım yapmalılar mı?

Peki, Bitcoin’in gerçekten iyi bir yatırım olup olmadığını burada inceleyelim.

Soruyu cevaplamak için evet, Bitcoin kesinlikle iyi bir yatırımdır. Ancak, diğer yatırımlar gibi uygun yönetime ihtiyacı var. Modaya uygun hissetmek için Bitcoin’e yatırım yaparsanız ve ardından onu doğru şekilde yönetemezseniz, yakında kötü bir kararınız olduğu ortaya çıkacaktır.

Bitcoin Riskli Bir Yatırım Mı?

Bir yatırımdan milyonlar kazanmanın heyecanı, milyonları kaybetme korkusunu da beraberinde getiriyor. Ve dramatik fiyat dalgalanmalarına maruz kalan kripto para birimleri gibi oldukça spekülatif yatırımlar söz konusu olduğunda, risk faktörü önemli hale gelir.

En başından beri, Bitcoin spekülatif bir ilgi konusu olmuştur; internetin ilk günleri gibi çok tepki almıştı. Ancak bugün, yatırımcıların Bitcoin’i benimseme hızı, İnternet’in benimsenme oranını çok aştı.

Bitcoin’in hem bir yatırım seçeneği hem de bir para birimi olarak olağanüstü performansı, kurumsal ve geleneksel yatırımcıları aynı şekilde cezbetmiştir. Bununla birlikte, Bitcoin’e yatırım yapıp yapmamaya karar vermek söz konusu olduğunda, önemli olan yatırım portföyünüz ve risk toleransınızdır. Tabii ki, mevcut mali durumunuza göre bilinçli kararlar vermek için yeterli altyapı da önemlidir.

Yine, Bitcoin satın almanın belirli avantajları vardır.

Bitcoinin Ortalama Kazancı

Bitcoin Almanın Avantajları Nelerdir?

  • Likidite; Bugün Bitcoin, yatırım için en likit varlıklardan biridir. Bu kripto para birimini anında nakit veya altın ile değiştirebilirsiniz; ilgili ücretler de şaşırtıcı derecede düşüktür. Likiditesi yüksek bir varlık olduğundan, kısa vadeli kar elde etmek istiyorsanız bu idealdir. Ancak, kripto para birimleri için sürekli artan talep nedeniyle uzun vadeli yatırımlar için de iyi olabilir.
  • Sıfır veya Düşük Enflasyon; Geleneksel para birimlerinin aksine Bitcoin enflasyona karşı dirençlidir. Bu kripto para birimine yatırdığınız değerin değerini kaybetmesine imkan yok. Bunun nedeni, hükümet tarafından düzenlenen geleneksel para birimlerinin aksine Bitcoin için merkezi bir yönetişim olmamasıdır.
  • Basit İşlem; Bitcoin ticareti, hisse senedi ticaretinden nispeten daha basittir. Bunun için herhangi bir lisans veya sertifika gerekmez, sadece bir kripto para birimi borsasında Bitcoin satın alabilir veya satabilir ve bunları saklamak için bir kripto cüzdanı kullanabilirsiniz. Üstelik burada yer alan işlemler anlıktır.
  • Büyük Kazanç Şansı; Tüm kripto para ekosistemi hala gelişiyor. Daha yeni kripto para birimleri hala ortaya çıkıyor. Bu nedenle yatırımcılar için daha yeni fırsatlar yaratıyor. Bu da, önemli kazançlar elde etme şansı getiren ani fiyat dalgalanmaları ile kripto piyasasında oynaklık yaratır.

Bitcoin Almanın Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin, geleceğin küresel para birimi olarak geniş çapta selamlansa da, potansiyel dezavantajlar veya riskler göz ardı edilmemelidir.

  • Yüksek oynaklık; Bitcoin’in fiyat hareketlerini takip ettiyseniz, muazzam dalgalanmalar yaşadığını kabul edeceksiniz. 2017 yılının sonuna doğru, Bitcoin 20.000 dolar değerindeyken, birkaç hafta sonra 7500 dolara kadar düştü. Ancak bu yıl yine Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkıyor. Yani yatırımınızı çok uzun süre elinde tutabilirseniz, daha iyi karlar getirebilmektedir.
  • Hackerlar; Yalnızca güvenilir kripto borsalarına gitmeniz gerekse de özel anahtarlarınız konusunda ekstra dikkatli olmalısınız. Bu nedenle sağlam bir kripto cüzdan aramak da önemlidir.

Bitcoin’in olumlu yönleri göz önüne alındığında, dezavantajlar görünüşte daha az. Bu yüzden her ikisini de dengelemeniz ve ardından Bitcoin satın almaya gerçekten devam etmek isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekiyor. Riskler herhangi bir yatırımın parçasıdır. Ancak kendi kararınızı vermeniz, sağlam araştırma yapmanız ve ardından yatırım yapmanız gerekir. Ayrıca Bitcoin’in diğer finansal varlıklardan biraz farklı olduğunu da unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu