Finans Haberleri

Bitcoinin İlk Fiyatı

Dijital bir yatırım aracı olarak kullanılan Bitcoin çıktığı günden bugüne fiyat değişimini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Bitcoinin İlk Fiyatı hakkında duyanlar yok artık diyordur. Günümüzde en popüler yatırım araçlarından birisi haline gelen bitcoin neden bu kadar popüler oldu? Sebepleri ve nedenleri oldukça fazladır. Gizemli bir kişi bu sistemi oluşturdu. Şuan için bu adam yaşıyor mu? yoksa ölü mü? kimsenin hiç bir fikri yok. Oluşturduğu bu dijital para ağında yer alan 1 bitcoin geçtiğimiz günlerde 800.000 TL gibi bir rakama ulaşmıştı. Daha fazla beynimiz yanmadan makalemize başlayalım.

Bitcoinin İlk Fiyatı

Bitcoin, Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. 69.000 dolara kadar yükseldi. O zamana kadar yatırım yapmamış olanlar, servetlerini güvenli ve hızlı bir şekilde pompalayabileceklerine dair bir umut görmeye başladılar. Ancak o zamanlar dijital varlıklar hakkında pek bir şey bilinmediği için erken yatırımlar da riskliydi. Ancak, bu risk alanlara büyük bir piyango vurdu. Bu, zaten dünyanın en eski kripto para birimi olma ayrıcalığına sahip olan Bitcoin’e eşsiz bir popülerlik getirdi.

Bitcoinin İlk Fiyatı Nedir

Resmi verileri incelediğimizde 2013 yılının şubat ayında 1 bitcoin yaklaşık 103 dolardı. 2022 yılı hedefi ise, yaklaşık 90.000 dolar olarak analiz edilmektedir.

Bitcoin Nasıl ve Ne zaman oluşturuldu?

2008’de ilk kez önerildikten sonra Bitcoin’in etrafında çok fazla gizem vardı. En belirgin olanı yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto, gerçek kimliği hala bilinmeyen takma adlı bir kişi. Nakamoto, kriptografi üzerine bir posta listesinde Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi başlıklı bir makale yayınladı. Bu çok dikkat çekti ve bu konuda büyük bir tartışma başladı. Ekim 2009 yılında Bitcoin piyasaya sürüldü. İlk sürüldüğü tarihte 1 dolar ile 1.30 bitcoin alınabiliyordu. 1 Dolar o tarihte 1 lira 4 kuruştan satılmaktaydı. Bugün Bitcoinin değeri 50.000 Dolar.

2009 yılında Bitcoin yazılımı halka açıldı. Yeni Bitcoin’lerin yaratıldığı ve blok zincirinde işlendiği süreç olan madenciliği başladı.

Bitcoin’in değerlemesi gelecek yıl gerçekleşti. O zamana kadar, Bitcoin sadece madenciliği yapıyordu, kimse onu takas etmemişti, bu yüzden madalyonun gerçek değeri belirsizdi. 22 Mayıs 2010’da programcı Laszlo Hanyecz, iki pizza satın almak için 10.000 Bitcoin ödeme yaptı. Pizza özlemini kontrol etseydi, bu Bitcoinler bugün 389 milyon dolar değerinde olacaktı. En azından bölüm bize “Bitcoin Pizza Günü” verdi.

2011’de, Bitcoin’in o zamana kadar ele geçirdiği pazarın egemenliğine ilk kez meydan okundu. Namecoin ve Litecoin gibi Bitcoin’e bazı alternatifler ortaya çıkmaya başladı. Bu rakip paralar, diğer bazı iddiaların yanı sıra daha iyi işlem hızı gibi gelişmiş hizmetler sundu. Bir pazar araştırması web sitesi olan CoinMarketCap’e göre, bugün dolaşımda 11.000’den fazla kripto para birimi var.

Bitcoin’in Orta Yılları

Bu yıllar, Bitcoin tarihindeki en değişken dönemlerden bazılarıydı. 2013 yılında, Bitcoin’in ilk değerlenmesinden üç yıl sonra, fiyatı ilk kez düştü. Bitcoin o zamana kadar 1.000 $ sınırını aşmıştı, ancak fiyat hızla 300 $ civarına düşmeye başladı. Ocak 2014’te dünyanın en büyük Bitcoin borsası Mt.Gox aniden çevrimdışı oldu. Bununla birlikte, 850.000 Bitcoin de yok oldu. Onlara sahip olanlar Bitcoinlerine ne olduğunu asla öğrenemediler. 20 Mart 2014’te Mt. Gox, eski bir dijital cüzdanda 199999,99 Bitcoin bulduğunu bildirdi. Bu da firmanın kaybettiği toplam bitcoin sayısını 850.000’den 650.000’e düşürdü. Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor.

2015 yılında, Bitcoins tekrar 1.000 $ değerini geri kazandı. Ertesi yıl, Ethereum, Bitcoin’in pazar liderliği için ciddi bir tehdit oluşturdu. Bununla birlikte, Bitcoin o kadar popülerlik kazandı ki, 2017 yılına kadar 10.000 $ işaretine yaklaşıyordu. Daha fazla insan ekosisteme katılıyor ve ona para yatırıyordu. Bu yıl, tüm kripto  piyasa değeri 11 milyar dolardan 300 milyar doların üzerine yükseldi.

Yakın Tarihte Bitcoinin Fiyatı

2018’in başında, Bitcoin fiyatı tekrar düştü. Birkaç ülke kripto para birimi etrafındaki düzenleyici gözetimi sıkılaştırmak için adımlar atarken değerinin yüzde 80’inden fazlasını kaybetti. Ayrıca bu yıl en büyük kripto para soygunlarından biri gerçekleşti. BitConnect dolandırıcılığı, yatırımcıları kandırarak 2 milyar doları çekti.

2019 yılı sakin başladı. Ancak Bitcoin, Mayıs ayına kadar 8.000 dolara yaklaştı. Daha sonra Haziran ayında yaklaşık 1.000 $ kaybetti ve Temmuz ayına kadar sadece 14.000 $’a ulaştı. Bu yıl Bitcoin için nispeten iyiydi. Gelecek yıl, yani pandemi yılı, Bitcoin’in “değeri olmadığını” söyleyen Warren Buffet gibiler tarafından hala uç bir yatırım olarak görülüyordu. Bununla birlikte, yılın sonunda, Bitcoin neredeyse dört katına çıkarak 28.000 doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu yıl, Bitcoin şimdiye kadar bir roller coaster yolculuğu yaşadı. İlk aylarda, çevreciler Bitcoin madenciliğinin enerji tüketimini artırdığı konusundaki endişelerini dile getirdikten sonra daha sonra Dogecoin’i desteklemeye başlayan teknoloji kralı Elon Musk’ın desteğini aldı. 10 Kasım’da ATH yaparak en yüksek seviyesi olan 69.000 $’a ulaştıktan sonra; Bitcoin Aralık ayında büyük bir düşüş yaşadı. 39.000 Dolar seviyelerine kadar düşün Bitcoin şuan için 48.000 Dolar bandındadır.

Bitcoinin İlk Fiyatı hakkında herkes her yorumu yapabilir, Lakin son fiyat ne olacağı hakkında hiçbir öngörü yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu