Kripto Para Stratejileri

Bitcoinin Ortalama Kazancı

Günümüzde popüler yatırım araçlarından birisi olarak kabul edilen Bitcoin bir yatırımcıya ortalama ne kadar kazandırabilmektedir?

Kripto para birimlerine her yatırımcı farklı bir strateji ile işlem yapmaktadır. Borsada klasik bir söz vardır. ‘Beklenti ne kadar büyük olur ise, Zararda o kadar büyük olabilmektedir.’ Bu nedenle doğru strateji oldukça önemlidir. Bitcoinin Ortalama Kazancı Nedir? profesyonel yatırımcılar temel kurallara göre nasıl hareket etmektedir? Teknik ve temel yöntemleri bir arada toplayıp, karşılıklı fikir alış verişinde bulunabileceğimiz bir konuya değineceğiz.

Bitcoin, günümüzde finans ile uğraşan her kesimden yatırımcıya hitap eden bir dijital varlıktır. Bir borsa yatırımcısı ile emtia yatırımcısının stratejileri oldukça farklıdır. Bu yatırımcıların her birisinin kripto yatırımcısı olduğunu düşünün, ortalık tam bir kavram ayrışmaz lığına dönebilmektedir. Temel yöntemlerle inceleyip değerlendirmeye sunduğumuz bitcoinin ortalama kazancı hakkındaki teoriler.

Bitcoinin Ortalama Kazancı Nedir?

Birçok Ülke veya ekonomist bitcoinin sürdürebilecek bir varlık olduğuna inanmasa da; günümüzde dijital varlık yıldan yıla en iyi performans gösteren varlıklardan biri olmaya devam ediyor. Bitcoin 2014’te bir ayı piyasası yaşarken, aynı tarihindeki ilk düşüş yılı. Bitcoin, geleneksel bir yatırımdan çok daha değişkendir. Ancak uzun vadede kendini kanıtlamış ve son zamanlarda tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmıştır.

Kısa geçmişine rağmen oldukça tahmin edilemez davranışı göz önüne alındığında, Bitcoin’e ilk yatırımınızı nispeten sınırlı tutmak genellikle akıllıca olur ve Bitcoin’e yatırım yapmanın akıllı yollarından biri olarak kabul edilir. Bir bakıma, Bitcoin satın almak, başka herhangi bir para birimini satın almak gibidir. Her zaman fiyatının diğer para birimlerine kıyasla yükselip düştüğüne dikkat etmeniz gerekir.

En deneyimli yatırımcılar bile sermayelerinin yalnızca tek haneli bir yüzdesini Bitcoin’e ayırdı ve geri kalanını daha az değişken varlıklara yatırdı. Aldatmaca ve tahminlere rağmen, devasa yükseliş vaatlerine kapılmadan yatırım disiplininizi koruyun.

Bitcoin Riskli Mi?

Finansal riskler almak bazı insanları tedirgin edebilmektedir. Bazıları ise tam bir avantaj elde edip potansiyel bir fırsata atlayabilmektedir. Tavsiye ederim, risk almak sizi gerginleştiriyorsa, son derece değişken olduğu için kriptoya yatırım yapmadan önce iki kez düşünün. Bununla birlikte, risk alan biriyseniz, işler kötüye giderse sadece kaybetmeye hazır olduğunuz kısımla yatırım yapın.

Sadece kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmalısınız. İster geleneksel ister dijital olsun, yatırımın temel amacı, mevcut servetinize daha fazla değer katmak ve onu tamamen kaybetmemektir. Bu nedenle temkinli ve Bitcoin’e yatırım yapmanın akıllı yollarından biridir. Bu sayede kayıplara uğrasanız bile sizi servetinizden tamamen mahrum bırakmazlar ve yok olmazlar.

Bitcoin Riskli Mi

En önemlisi, başka birinin yaptığı kadar yatırım yapmanız gerektiğine dair bir kural yoktur. Riske girmeye istekliysen bu senin kararın, istemiyorsan bu da senin seçimin. Önemli olan limitiniz dahilinde, yani kaybetmeye hazır olduğunuz şey dahilinde yatırım yapmanızdır ve bu, Bitcoin’e yatırım yapmanın akıllı yollarından biridir.

Bitcoin ve Altın

Bitcoin, varlığın enflasyona karşı bir korunma olarak algılanan kullanışlılığı nedeniyle son birkaç yılda “dijital altın” takma adını kazandı. Bazıları bitcoini altının tamamlayıcısı olarak görürken, diğerleri sonunda parlak metalin yerini alacağına inanıyor.

Bitcoin, 2014 ayı piyasası hariç, varlığının her yıl altından daha iyi performans gösterdi.

Örneğin, 1 Haziran 2014’te 100$ değerindeki bitcoin, 1 Haziran 2017’de 389.84$ değerinde olurken; 100$ değerindeki altın size para kaybettirirdi. 1 Haziran 2016 – 1 Haziran 2017 döneminde altın fiyatı da 1.318.40 dolardan 1.247.00 dolara düştü.

Azalan Volatilite

Son birkaç yılda bitcoin fiyatındaki değişiklikler konusunda yapılması gereken son bir önemli not, oynaklığın zamanla azalmasıdır. Bitcoin Volatilite Endeksi 2011’de rutin olarak yüzde 10’un üzerindeyken, 2015’in başından beri yüzde 5’in üzerine çıkmadı.

Bunu söyledikten sonra, bitcoin’in ABD doları, euro ve hatta altının istikrarına rakip olabilmesi için uzun bir yolu var. Örneğin, altının günlük getirilerdeki ortak sapması 2011’in sonundan bu yana yüzde 2’yi geçmedi.

Bitcoinin Ortalama Kazancı Nasıl Hedefleyebilirsiniz?

Klasik bir laf vardır. Beklentiniz ne kadar büyük ise, zararınızda o kadar büyüyebilir. Dolayısıyla yapacağınız yatırımlarda dikkat edeceğiniz önemli stratejiler aşağıdaki gibidir.

  • Kendini Geliştir. Finansal piyasalarda olduğu gibi Bitcoin’de oldukça kırılgan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle sistemi ve grafikleri iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. Kripto para grafiklerinde detaylı analiz için, destek veya direnç seviyelerine ücretsiz erişebilmeniz mümkündür. Borsa İstanbul’da belirli bir adımdan sonra bu özellik için ekstra ücret ödenmektedir.
  • Panik Satışı Yapma. Yalan veya doğru bir haber sonrası piyasalar hızlı bir şekilde yön değiştirebilmektedir. İşlemlerinizde her zaman stop loss emri vermelisiniz. Eğer bu emri vermeyi istemiyorsanız, panik satışı yaparak ciddi zararlarla karşılaşmayın. Şu bir gerçek ki, satmadığınız hiç bir üründen zarar etme olasılığınız yoktur.
  • Ana Paranı Düzgün Kullan. Türkiye şartlarına göre ortalama bir yatırımcının bitcoine yatırdığı ücret 1.000 dolardır. Hiç bir zaman paranızın tamamını kullanmayın. En mantıklı ortalama kazanç sistemi, 100%30’dur. Paranızın %70 gibi rakamı hazırda bekletilecek. %30’luk kısmı ile, günlük haftalık al-sat işlemi yapabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemle bitcoinin ortalama kazancı stratejisidir. Teknik bilgileriniz iyi ise, güncel işlem yapıyorsanız. Ana paranızın %30’u (1.000USD üzerinde) ile minimum aylık kazancınız 60 dolardır. Bitcoin piyasalarında bir çok kripto para yatırımcısı bu stratejiyi etkili bir şekilde kullanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu