Bitcoin Haberleri

El Salvador’da Bitcoin Çılgınlığı

Geçtiğimiz zaman dilimi içerisinde başta bitcoin olmak üzere kripto para birimleri ülkenin her alanında desteklenmektedir.

El Salvador’da Bitcoin Çılgınlığı devam ediyor. Ülke genelinde hem kullanım açısından hem de, yatırım aracı olarak kripto para birimlerine ciddi ilgi gösterilmektedir.

El Salvador’da Bitcoin Çılgınlığı

El Salvador Ticaret Odası tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, ülkedeki işletmelerin, en iyi kripto para biriminin 2021 yılının Eylül ayında ülkede yasal ihale haline gelmesinden bu yana Bitcoin (BTC) benimseme konusunda henüz hızlı hareket etmediğini gösteriyor.

Anket, 15 Ocak ve 9 Şubat arasında toplam 337 şirketi sorguladı. Bunların sadece %14’ü ülkede Bitcoin Yasası yürürlüğe girdiğinden beri Bitcoin ile işlem yaptıklarını söyledi. Şirketlerin %90’ından fazlası, ülkede Bitcoin’in benimsenmesinin satışları üzerinde çok az etkisi olduğundan bugüne kadar sadece çok az etki olduğunu belirtti.

Anket yapılan şirketlerin %71’i mikro veya küçük işletmeler, %13’ü orta ölçekli işletmeler ve %16’sı büyük şirketler olarak sınıflandırılmıştır.

Beklenenden biraz daha yavaş başlasa da, ülkede Bitcoin’in benimsenmesi; özellikle turizm endüstrisi ve ülkelerin GSYİH’sı olmak üzere ülkede bazı önemli faydaları tetikledi. Örneğin Kasım ve Aralık aylarında turizm, Bitcoin öncesi seviyelere göre %30’dan fazla artış gösterdi.

Birkaç hafta içinde, Bitcoin Miami konferansı 6-9 Nisan tarihleri ​​arasında gerçekleşecek. El Salvador’un Bitcoin Başkanı Nayib Bukele’nin merkez sahnede görünmesi planlanıyor. Daha önce “büyük bir sürpriz” getirmeyi ima etmişti.

El Salvador Neden Bitcoine Yatırım Yapıyor?

Uluslararası Para Fonu Salı günü El Salvador’u Bitcoin’i yasal ihale olarak tanımaya son vermeye çağırdı. Fonun yönetim kurulu, bir kripto para birimini bu şekilde benimsemenin “finansal ve piyasa bütünlüğü, finansal istikrar ve tüketicinin korunması için büyük riskler içerdiğini” yazdı.

Bitcoin fiyatı, Kasım ayındaki zirvesinden yüzde 50’den fazla düştü. Bu nedenle kripto para piyasası bir bütün olarak bu süre içinde; 1 trilyon dolardan fazla değer kaybetti. Coinmarketcap haber bülteni raporlarına göre, El Salvador hükümetinden bazı çok uluslu şirketlere kadar Bitcoin satın alan önde gelen kurumlar için bu gerileme maliyetli olabilir ve düzenleyici sorunlar yaratabilir.

Bir yıl önce, meme-stok çılgınlığı bir kripto patlamasına dönüşmek üzereyken, Bitcoin 30.000 doların biraz üzerindeydi. O zamandan beri, fiyatı iki katından fazla arttı ve ardından kazançlarından vazgeçti. El Salvador Başkanı Nayib Bukele; Tesla’dan Elon Musk ve MicroStrategy’den Michael Saylor gibi kripto misyonerler kararlı görünüyor.

El Salvador, kripto para birimini Eylül ayında yasal ihale olarak kabul ettiğinden bu yana; son düşüş sırasında birkaç gün önce 15 milyon dolarlık bir satın alma da dahil olmak üzere Bitcoin’e yaklaşık 85,5 milyon dolar harcadı. Ülke, Bitcoin başına ortalama 47.500 dolar ödedi ve mevcut fiyat yaklaşık 41.000 dolar. Bu da Salvador yatırımının değerinin yaklaşık yüzde 16’sını kaybettiği anlamına geliyor. Dolayısıyla ortalama düşürme adına ülke Bitcoin yatırımlarına devam edebilmesi mümkündür. Bu nedenle birçok kripto para yatırımcısı bu ülkede yaşanacak gelişmeleri yakından takip etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu