Kripto Para Stratejileri

Elliott Dalga Teorisi

Elliott dalga teorisi bilinen en temel işlem stratejilerinden birisidir. Günümüzde birçok kripto para yatırımcısı bu stratejisi etkili bir şekilde kullanmaktadır.

Elliott dalga teorisi, Bitcoin yatırımcılarının tekrarlayan uzun vadeli Bitcoin (BTC) fiyat kalıpları aradığı bir teknik analiz yöntemidir. Elliott dalga teorisi; Bitcoin (BTC) gibi bir kripto varlığın fiyat hareketlerinin, yatırımcı psikolojisi tarafından oluşturulan dalgalar olarak adlandırılan tekrar eden yukarı-aşağı kalıplarda hareket ederken tahmin edilebileceğini söylüyor.

Elliott dalgası veya kalıplarının Bitcoin (BTC) gelecekteki fiyat hareketi hakkında herhangi bir kesinlik sağlamadığını, bunun yerine BTC’nin gelecekteki piyasa hareketi için olasılıkları bulmaya yardımcı olduğunu unutmayın.

Teori, iki farklı dalga tipini tanımlar. Dürtü dalgaları ve düzeltici dalgalar.

Elliott Dalga Teorisi Çeşitleri

Dürtü dalgaları, aynı yönde net Bitcoin (BTC) hareketi yapan beş alt dalgadan oluşur. Ancak, oluşumunu tanımlayan üç kuralı vardır. Bu kurallar çiğnenemez. Desen bu kurallardan birini ihlal ederse, yapı bir dürtü dalgası değildir. Üç kural şunlardır:

  • İkinci dalga, birinci dalganın yüzde 100’ünden fazlasını izleyemez;
  • Üçüncü dalga asla bir, üç ve beşinci dalgaların en kısası olamaz.

Düzeltici dalgalar

Elliott dalga modelinde Düzeltici dalga, trendin tersi yönde net Bitcoin (BTC) hareketi yapan üç veya üç alt dalganın birleşiminden oluşur. Bir dürtü dalgasıyla aynı şekilde, köşegenin her bir alt dalgası asla bir önceki alt dalganın izini sürmez. Bu nedenle köşegenin üçüncü alt dalgası en kısa dalga olmayabilir.

Basitçe söylemek gerekirse, trend yönünde hareket, Impulse dalgası adı verilen 5 dalgada ortaya çıkıyor. Eğilime karşı herhangi bir düzeltme, düzeltici dalga olarak bilinen üç dalgadayken.

Elliott Dalga Teorisi Grafiği

Elliott dalga modeli, Bitcoin (BTC) piyasa fiyatı gibi bir varlığın; trendin tüm zaman ölçeklerinde bir dürtü ve bir düzeltme aşaması arasında değişebileceğini öne sürüyor. Bu dürtü ve düzeltici dalgalar; daha büyük desenler oluşturmak için kendine benzer bir fraktal içinde yuvalanır. Yani, daha büyük desenler içinde daha küçük desenler tanımlanabilir.

Bu modeller kısa vadeli grafiklerde olduğu gibi uzun vadede de görülebilmektedir. Örneğin, bir yıllık grafik bir düzeltme dalgasının ortasında olabilmektedir. Ancak 30 günlük bir grafik gelişen bir dürtü dalgası gösterebilmektedir. Bu nedenle bir yatırımcı, kısa vadeli bir yükseliş görünümü ile uzun vadeli düşüş görünümüne sahip olabilmektedir.

elliott dalga teorisi mantığı

Yukarıdaki görüntüde, dalga 1, 3 ve 5, i, ii, iii, iv ve v olarak etiketlenen 5 küçük dereceli darbeye bölünmüştür. 2. ve 4. dalga düzeltici dalgalardır. Ve a olarak etiketlenen 3 daha küçük dereceli dalgaya bölünmüştür. B ve c. 1, 2, 3, 4 ve 5 dalgalarında hareket eden 5 dalga, daha büyük bir Dürtü dalgası (I) oluşturur.

Düzeltici dalgalar, ABC olarak gösterilen 3 küçük dereceli dalgaya bölünmektedir. Düzeltici dalgalar, 5 dalga karşı eğilim dürtüsü (dalga A), bir geri çekilme (dalga B) ve başka bir dürtü (dalga C) ile başlar. A, B ve C 3 dalgası daha büyük bir düzeltici dalga (II) oluşturur.

Özetle Elliott Dalga Teorisi

Borsa, Forex veya Kripto para birimlerinde işlem yapacağınız ürün hakkında teknik inceleme yapabilirsiniz. Bu model dünyanın her yerinde kabul gören bir işlem stratejisidir. Mantığı oldukça basit olan bu teoriyi geliştirerek farklı bir şekilde işlem yapmadan önce analizlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu