Coin Haberleri

En Güvenli Kripto Para Cüzdanları

Gerçek bir şekilde gizlilik sunan en güvenli kripto para cüzdanları hakkında bilgi almayı düşünüyor musunuz? O zaman bu makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

En güvenli kripto para cüzdanları hakkında bilgi edinmeyi düşünür müydünüz? Kripto para birimleri, günümüzün finansal piyasa ekosisteminde giderek ana akım varlıklar haline geliyor. Ancak, bu gelişen niş içinde para kazanma fırsatı da benzer miktarda risk taşır.

Özellikle Merkezi Olmayan Finans (DeFi), geçmişte güvenlik açıkları ile ün salmıştı. Cipher Trace tarafından hazırlanan bir rapora göre;  DeFi, 2021’in ilk yarısında kriptodaki toplam hack’lerin %76’sını oluşturdu. Birçok kripto para yatırımcısı kendilerine ait bitcoinleri çeşitli belleklerde muhafaza etmeye çalışmaktadır.

En Güvenli Kripto Para Cüzdanları

Kötü niyetli hackerlar DeFi kullanıcılarına saldırmasının ana nedenlerinden biri, adres ve işlem bilgilerine erişim kolaylığıdır. DeFi ekosistemindeki çoğu yenilik, Ethereum, Fantom ve Avalanche gibi halka açık blok zincirleri üzerine kuruludur. Bu, herkesin bu zincirlerdeki işlem geçmişini görüntüleyebileceği ve bilgisayar korsanlarının veya düzenleyici makamların belirli adresleri veya akıllı sözleşme havuzlarını izlemesini sorunsuz hale getirebileceği anlamına gelir.

Kripto endüstrisindeki paydaşların yenilikçi doğası sayesinde, bazı projeler artık gizlilik odaklı DeFi cüzdanları oluşturuyor. Bu yenilikler, DeFi kullanıcılarının işlemlerini gizlemelerine olanak tanıyacak ve bazıları gelişmiş kriptografik kanıtlar aracılığıyla adres kökenlerini gizleme kapsamına girecek. Peki, anlatıyı değiştiren gizlilik odaklı cüzdanlardan bazıları hangileri? Bu alanda devam eden projelere derin bir dalış yapalım.

BlokWallet Cüzdanı

BlockWallet, yerleşik gizlilikle tasarlanan bir Ethereum tarayıcı uzantısı cüzdanıdır. Bu gözetimsiz cüzdan, DeFi kullanıcılarının işlem durumlarını gizlerken Ethereum blok zincirindeki DApp’lerle etkileşime girmesine olanak tanır. İdeal olarak BlockWallet, kullanıcıların fonlarını tek bir akıllı sözleşme havuzunda toplamaktadır. Dolayısıyla her para çekme talebi için yeni bir cüzdan adresi oluşturur. Bu nedenle, bir kullanıcının cüzdanındaki fon miktarını bir yana bırakın, fonların kaynağını izlemek bile zordur.

Metamask’tan farklı olarak, BlockWallet’tan yararlanan DeFi kullanıcıları, platformun Tor entegrasyonu aracılığıyla gizlilik garantisi altındadır. Herkes BlockWallet uzantısını kolayca indirebilir ve DeFi dünyasında bu gizlilik odaklı cüzdanı kullanmaya başlayabilir. Proje ayrıca, iki cüzdan arasında sorunsuz bir bağlantı sağlamak için bir Metamask eklentisi de dahil olmak üzere Web 3.0 ekosistemi için daha fazla entegrasyon işlevi sunmayı planlıyor.

Avarta Cüzdanı

Biyometrik olarak güvenli çok zincirli blok zinciri cüzdanına sahip 4’ü 1 arada bir DeFi çözümüdür. Bu platform, DeFi kullanıcıları için güvenli bir cüzdan sunmak için yüz kimliği ve cihaz verileri gibi biyometrik özelliklerin bir kombinasyonunu kullanır. Kripto kullanıcıları, özel anahtarlarını tek bir cüzdanda birleştirmek için bu çok zincirli ekosistemden yararlanabilir. Daha da önemlisi, Avarta cüzdanı parolalar veya çekirdek ifadeler gerektirmez; Bunun yerine platform, oturum açma kimlik bilgileri olarak biyometrik özellikleri kullanır.

Avarta, bu benzersiz kimlik sistemiyle, kullanıcıların kredibilitelerine bağlı olarak fazla teminatlı DeFi kredileri almalarını sağlayan bir güven puanı işlevine de öncülük etmiştir. Ancak, merkezi finansal hizmetlerden farklı olarak; Avarta’nın DeFi güven puanı, kullanıcılara işlem geçmişlerini açıklama veya anonim kalma seçeneği sunar.

Ledger Wallet

2014 yılında piyasaya sürülen defter cüzdanı, kripto ekosistemindeki en popüler donanım cüzdanlarından biridir. Nano S ve Nano X dahil olmak üzere birçok seriyi piyasaya sürdüler. Buna ek olarak, Ledger cüzdan canlı uygulamalarında gizlilik odaklı birkaç özelliğe öncülük etti. Gizli mod, bozuk para kontrolü ve tam düğüm desteği.

Donanım Cüzdanları

Bu gizlilik özellikleri ile Ledger cüzdan kullanıcıları hesap bakiyelerini ve işlem geçmişlerini gizleyebilirler. Örneğin, gizli mod özelliği, her işlem için yeni bir adres oluşturarak kötü niyetli oyuncuların Ledger cüzdan kullanıcılarını izlemesini imkansız hale getirir.

Teknoloji konusunda bilgili Ledger cüzdan kullanıcıları, tam düğümleri çalıştırmayı da seçebilmektedir. Dolayısıyla özel anahtarlarını zincir dışında saklayabilecekleri ve anonimliklerini koruyabilecekleri anlamına gelir.

Samourai

Samourai, gizlilik ve güvenliğin temel özellikleriyle tasarlanmış Bitcoin odaklı bir cüzdandır. Bu gözetimsiz cüzdan, gelişimini ademi merkeziyetçilik, değiştirilebilirlik ve finansal gizlilik ilkelerine dayandırarak Bitcoin’in temel mimarisini takip eder. Dikkate değer özelliklerden bazıları, kullanıcıların anonim IP adreslerinden yararlanmasına olanak tanıyan Tor ve VPN desteğini içerir.

Özel işlemlere gelince. Samourai her işlem için yeni bir adres oluşturarak kullanıcıların meta verilerini ve hesap bakiyelerini gizlemelerini sağlar.

Wasabi

Wasabi, kullanıcıların gizliliğine odaklanan başka bir Bitcoin cüzdanıdır. Windows, macOS ve Linux işletim sistemleri ile uyumluluğa sahip, açık kaynaklı ve gözetimsiz bir platform olarak tasarlanmıştır. Temelde Wasabi, Bitcoin işlemlerinin girdi. Bu nedenle çıktısını karıştırmak için güvenilir olmayan bir CoinJoin sürecinden yararlanır. Bunu yaparken cüzdan, bilgisayar korsanlarının veya potansiyel tehditlerin zincir içi aktiviteyi izlemesini zorlaştırır.

Samourai cüzdanı gibi Wasabi de Tor entegrasyonuna sahiptir. Cüzdan, Bitcoin işlemlerini bu gizlilik odaklı ağa yönlendirir ve nihayetinde kullanıcılarının IP adreslerini gizler.

Özetle En Güvenli Kripto Para Cüzdanları

Gizlilik odaklı cüzdanlar, hem acemi hem de deneyimli kripto tüccarları için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Güvenlik tehditlerinin yanı sıra, cüzdan adreslerini ve bakiyelerini gizleyerek devam eden düzenleyici belirsizliklerden de kaçınılabilmektedir. Daha fazla kripto paydaşının gizliliği tercih etmesi şaşırtıcı değil. Bu makalede yer alan cüzdanlar tarafından ele alınabilecek bir sorun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu