Coin Rehberi

Ethereum

Bitcoinden sonra akıllara gelen ilk kripto para birimleri arasında yer almaktadır. Son 5 yılda yatırımcılarına ciddi getiriler sağlamıştır. Tüm detayları ile Ethereum hikayesini inceleyebilirsiniz.

Ethereum Nedir? piyasanın en popüler kripto para birimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ancak bunun sadece bir kripto para biriminden çok daha fazlası olduğunu kabul etmek hayati önem taşımaktadır.

Ethereum, merkezi olmayan bir platformda akıllı sözleşmeler yürütür. Bu biraz kafa karıştırıcı geliyorsa, panik yapmayın. Bu kapsamlı kılavuzda bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız.

Aşağıda, ne olduğu, Ether’in iyi bir yatırım fırsatı olup olmadığı ve Ethereum’un bir kripto para biriminden daha fazlası olup olmadığı dahil olmak üzere Ethereum hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Herkesin farklı bir yatırım profiline sahip olduğunu unutmamak gerekmektedir. Bu nedenle, durumunuz için en anlamlı olanın ve hedeflerinize uygun olanın ne olduğunu düşünmek çok önemlidir.

Bunu akılda tutarak, bu makalede Ethereum hakkında anlamanız gereken her şeye bir göz atacağız.

Ethereum Nedir?

Eter (ETH), Ethereum kripto para birimidir. Bununla birlikte, Ethereum’un kendisi bir blok zinciri platformudur. Ayrıca Solidity olarak adlandırdığımız kendi programlama diline sahiptir.

Ethereum’dan bir blok zinciri ağı olarak bahsedildiğinde, işlemlerin kaydedilmesini ve doğrulanmasını içeren merkezi olmayan bir kamu defteridir. Ağdaki herhangi bir kullanıcı, bu platformdaki uygulamaları oluşturma, herkese açık hale getirme, kullanma ve bunlardan para kazanma yeteneğine sahiptir. Ayrıca ödemeler için Ether kullanabilirler.

Ağı kullanırken, dApps terimi, ağdaki merkezi olmayan uygulamaları ifade eder.

Ethereum Kimin?

Ethereum, bir dizi programcı ve girişimci tarafından kuruldu. Ancak, kredinin çoğu hem Vitalik Buterin’e hem de Gavin Wood’a gidiyor. Yine de bu, Ethereum’un kontrolünde oldukları anlamına gelmez. Bu tamamen farklı bir konu. Ağ merkezi olmadığı için hiç kimse veya kuruluş platformun kontrolünde değildir.

Ethereum Kimin

Ethereum Akıllı Sözleşmesi Nedir?

Girişte “akıllı sözleşmeler” teriminden bahsetmiştik. Akıllı sözleşme, yalnızca içerik, mülk, hisse, para veya değeri olan herhangi bir şeyin değişimini kolaylaştırmak için bir bilgisayar kodunu tanımlayan bir terimdir.

Blok zinciri üzerinde çalıştığınızda akıllı sözleşme, kendi kendine çalışan ve belirli kutucuklar işaretlendiğinde otomatik olarak çalışacak bir bilgisayar programıdır.

Akıllı sözleşmeler blok zincirinde çalıştığından, herhangi bir sansür, kesinti, dolandırıcılık veya üçüncü taraf müdahalesi olasılığı olmadan programlandığı gibi çalışırlar.

Her blok zinciri kodu işleme yeteneğine sahip olsa da, birçoğunun birçok farklı sınırlaması vardır. Ethereum’da durum böyle değil. Ethereum ile dilediğiniz her türlü işlemi oluşturabilirsiniz.

Sonuç olarak, geliştiriciler tarafından binlerce farklı uygulama oluşturulabilir, bu da daha önce tanık olduğumuz her şeyi genişletir.

Ethereum Akıllı Sözleşme

Ethereum Alınır Mı?

Ether’e yatırım yaparak elde edilecek pek çok fayda vardır. Bu, aşağıdakileri içerir:

  • Enflasyonun daha düşük tehlikesi; Ethereum ile yerinde açık bir enflasyon stratejisi vardır. Bu da kurcalamanın çok daha az endişe verici olduğu anlamına gelir. Blok zinciri sisteminde herhangi bir sınır olmadığı için kripto para biriminizin deflasyonu konusunda endişelenmenize gerek yok.
  • Likidite; Ethereum, çevrimiçi aracılıkların küresel olarak yaratılması nedeniyle en likit parasal varlıklardan biridir. Maliyetleri çok düşük olduğundan, Ethereum’u para veya altın gibi büyük değeri olan şeylerle kolayca değiştirebilirsiniz.
  • Oynaklık; Oynaklık (volatilite) eskiden olumsuz olarak görülürken, akıllı yatırımcılar piyasa döngüsü modellerini fark ettiler. Bu nedenle parabolik kârlardan yararlanmak için piyasa balonlarından en iyi şekilde yararlanabilirler.

Ethereum Nasıl Satın Alınır?

Kripto para işlemlerinizi yapabileceğiniz gerçek zamanlı ve likit borsalarda işlem yapmanız oldukça önemlidir. Bu nedenle dünyada en çok tercih edilen borsalarda işlem yapabilirsiniz. Bu borsalara hızlı üyelik ve düşük komisyonlu işlemler yapabilmeniz için; aşağıdaki linklerle referanslı bir şekilde üye olabilirsiniz.

Ethereum referanslı üyelik

Ethereum Fiyat Grafiği

Ethereum ilk çıktığında talep gördüğü değer, 0.42 dolardı. Bugün gördüğü değer ise, 4.700 dolardır. Çıktığı gün 1 adet Ethereum aldığınızı varsayarsak, %11.190 değer kazanacaktı.

Aşağıdaki grafik Ethereum’un son 5 yılına ait fiyat grafiğidir. 5 Yıl önce 12 kasımda 1 ETH 1.2 dolardan satılmaktaydı.

Ethereum Fiyat Grafiği

Ethereum Mu? Bitcoin Mi?

Bu, birçok insanın sorduğu bir soru. İki kripto para birimi arasında karar verirken, kendi risk profiliniz ana karar verme faktörü olacaktır. Diğerinden daha iyi bir çözüm yoktur; her şey sizin için neyin doğru olduğunu belirlemekle ilgilidir.

Dünya daha dijital hale geldikçe ve daha fazla insan kripto para birimini kabul ettikçe, her ikisinin de yakın gelecekte boğa katalizörleri olacak.

Ethereum ile bağlantılı daha yüksek riskler nedeniyle daha yüksek ödüller olması mümkündür. Her halükarda, şimdi 2009 değil, yani kavram kanıtlama süresini aştık.

Ethereum’u Diğer Kripto Para Birimlerinden Farklı Kılan Nedir?

Ethereum, kripto para dünyası söz konusu olduğunda kesinlikle benzersizdir. Bunun nedeni, çok sayıda amacı olan bir yazılım platformu olması ve dışarıdan geliştiricilerin kendi uygulamalarını geliştirmeye davet edilmesidir.

Birçok girişimci, kendi kripto para birimlerini çıkarabilmek için Ethereum platformunu kullandı.

İnsanlar genellikle Ethereum’un para birimini ifade ettiğini düşünür. Ancak, ‘Ethereum’ terimi ağı ifade eder. Para birimi Ether olarak bilinmektedir. İnsanlar Eter ticareti yapıyor. Teknik olarak Ethereum ticareti yapmıyorlar. Yani, eğer biri sizinle Ethereum fiyatı hakkında konuşursa, gerçekten Ether fiyatına atıfta bulunacaklardır.

Ethereum’un Farklı Kullanımları

Buterin, en başından beri, ağının birçok endüstri türünü kapsayan yeni bir merkezi olmayan uygulama alanı başlatma vizyonuna sahipti. Bunu göz önünde bulundurarak, Ethereum’un kullanıldığı bazı farklı şeylere kısa bir göz atacağız.

Kimlik Sistemleri

Facebook’un ve diğer medya devlerinin kişisel verilerimizi saklaması fikrinden hiç hoşlanmıyoruz. Bazı geliştiriciler şu anda verilerin blok zincirinde barındırılması için çeşitli yollar üzerinde çalışıyor. Böylece bu kâr amacı gütmeyen işletmelerin elinde olmaya kıyasla daha güvenli tutulabiliyor.

Bu şekilde, koşullara bağlı olarak kendinizle ilgili ifşa edilmek istediklerinizden sorumlu olabilirsiniz. Örneğin, bir iş görüşmesi sırasında neyin ortaya çıkacağını seçebilir ve ardından başvurudan sonra tüm verilerinizi bir kez daha koruyabilirsiniz.

Ethereum Nasıl Satın Alınır

Sigorta

Sigorta talebinde bulunurken en büyük zorluklardan biri ödenmeyi beklemektir. Ancak, merkezi olmayan sigorta bu sorunu ortadan kaldırabilmektedir.

Örneğin, Etherisc, yerel veya ticari mülklerinin 30 millik yarıçapında rüzgarlar belirli bir hızın üzerine çıkarsa poliçe sahiplerine hemen ödeme yapacak.

Kitle Fonlaması

Son bir not olarak, kitle fonlaması hakkında konuşmalıyız. Yeni girişimler için başlangıç ​​sermayesi üretmek, Ethereum’un ana kullanımlarından biridir. Şirketler, jeton dediğimiz yeni dijital para birimleri üretir ve bunlar Ethereum ağında sunulabilmektedir.

Spekülatörler, ilk madeni para teklifi olarak da bilinen ICO’da yeni jetonu satın alarak yeni bir para birimi üzerinde bir şans elde etmeye oldukça istekli olma eğilimindedir.

Aslında, Ethereum tarafından Ether ile ilk günlerde bu şekilde para üretiliyordu. O zamandan beri, diğer birçok token, Ethereum’da kitle fonlaması başarısı elde etti. Bu, 5,3 milyon dolar kazandıran Augur platformunun yanı sıra 8,6 milyon dolar biriktiren Golem’i de içeriyor.

Özetle Ethereum Nedir?

Umarım artık Ethereum’u ve bu platformla ilişkili faydaları daha iyi anlamışsınızdır. Kitle fonlamasından daha iyi sigorta ürünlerine kadar, Ethereum’un kullanım sayısı gerçekten çok geniş ve sürekli artıyor.

Tabii ki, kripto para birimi alanının gelişen bir parçasına dahil olmak istiyorsanız Ether para birimine de yatırım yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu