Kripto Para Stratejileri

Ethereum Mining Zor Mu?

ETH, Bitcoin gibi madencilik yapılan bir kripto para birimidir. Artan enerji maliyetleri ve Dolar karşısında Mining işlemi yapma ne kadar kârlıdır?

Ethereum Mining Zor Mu? Bitcoin madenciliği, kulağa oldukça hoş gelen bir yatırım modelidir. Bu nedenle birçok insan yeterli bilgiye sahip olmadan çeşitli mining yöntemlerine yönelmektedir. Bu yöntemlerden birisi de, ETH madenciliğidir.

Ethereum Mining Zor Mu?

Ethereum’un madencilik zorluğu, yeni yatırımcılar katılmaya devam ederken başka bir rekorda zirveye ulaştı.

Glassnode, Ethereum madencilik zorluğunun artmaya devam ettiğini ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,255,783,319,785,900 H/s’ye yükseldiğini bildirdi.

Coinwarz’dan alınan tabloya göre, ETH kazı zorluğu 3 Haziran Cuma günü 1.138 PH/s’den 1.2995 PH/s’ye yükseldiği için bu oldukça önemli bir artış.

Bu nedenle, Ethereum madencilik zorluğu da yükseldi ve 5,703,436,743,435,700’e ulaştı. Çok sayıda yeni madenci devreye girdikten sonra madencilik zorluğu artar.

Aynı zamanda Glassnode, 1’den fazla ETH içeren cüzdanlar olan küçük ölçekli yatırımcıların sayısının 1.484.710’luk yeni ATH’ye ulaşmak için arttığını bildirdi.

Ethereum Mining Nedir?

Tıpkı Bitcoin gibi, Ethereum da Ethereum ağının katılımcıları tarafından güncellenen ve doğrulanan merkezi olmayan bir blok zinciridir. Ethereum blok zincirine yeni bloklar eklemenin tek yolu onları madencilik yapmaktır. “Madencilik” kelimesi, emek ve enerji pahasına topraktan çıkarılmaları gerektiği için değerli metallerin çıkarılması sürecinden ödünç alınan bir benzetmedir.

Benzer şekilde, Ethereum madenciliği yapmak için, dünyanın dört bir yanına yayılmış bilgisayarlar, işlem gücü (emek) ve enerji pahasına kriptografik bulmacaları çözmek için rekabet eder. Bulmacayı başarıyla çözen herhangi bir madenci, ilk önce bir sonraki bloğu blok zincirine eklemektedir. Çalışmaları için bir madenci eter (ETH) ile ödüllendirilir. Bu ödüller, madencileri ağı güvence altına alması; işlemleri doğrulamak ve blok zincirine blok eklemek için telafi ediyor.

Mevcut madencilik ödülü, blok başına 2 ether artı blokta yer alan tüm öncelik ücretleridir. Ortalama her 15 saniyede bir blok zincirine yeni bir blok eklenmektedir.

Ethereum Mining İle Bitcoin Mining Arasındaki Farklar

Ethereum blok zinciri, Bitcoin’in yeniliklerini ve fikirlerini temel alsa da, geliştiricileri Bitcoin teknolojisini kopyalamakla kalmadı. Ethereum’un amacına en iyi şekilde uyması için birkaç temel değişiklik yaptı. Bunun Ethereum’un madencilik süreci üzerinde bir etkisi var.

Ethereum, yalnızca grafik işleme birimleri (GPU’lar) ile verimli madenciliğe izin veren ve AISC’lerden gelen karmaları reddeden ASIC’e (özel madencilik donanımı) dayanıklı bir şekilde bilerek tasarlanmıştır. Bu, günümüzde neredeyse yalnızca ASIC’lerle çıkarılan Bitcoin ile tam bir tezat oluşturuyor. Ethereum’un kod tabanına böyle bir kısıtlama yerleştirmenin nedeni; Bitcoin ağında görüldüğü gibi hash gücünün merkezileştirilmesini sınırlamaktır.

Ethereum Madencileri Ne Kadar Kazandı?

Bitcoin’den farklı olarak, Ethereum başlangıçta ether arzı sabit olmayan enflasyonist bir para birimi olarak tasarlanmıştır. Sonuç olarak, madencilere ödenen blok ödülleriyle eterin arzı her yıl artacaktı. Ancak dolaşıma düzenli bir yeni eter akışı, sonunda eter fiyatı üzerinde baskı yaratacaktır. Bu nedenle, bazı yatırımcılar, eterin bir gün sürekli olarak şişirilen ve zamanla satın alma güçlerini kaybeden fiat para birimleriyle aynı kaderi paylaşabileceğinden korktu.

Bir karşı önlem olarak Ethereum, 2017 yılında madenciler için blok ödüllerini beşten üç ethere indirdi. Bir buçuk yıl sonra bile; 2019’da blok ödülleri, blok başına bir kez daha üçte bir ila iki eter arasında düşürülmüştür. Ağustos 2021’de, Ether’in tokenomiklerini temelden değiştiren başka bir Ethereum güncellemesi (EIP 1559) dağıtıldı. Güncellemenin ardından madenciler artık iki ether artı bir blokta yer alan tüm öncelik ücretlerini alıyor. Ancak, kullanıcılar tarafından ödenen taban ücretler ağ tarafından yakılmaktadır. Dolayısıyla eterin potansiyel olarak deflasyonist bir para birimi haline gelmesine neden olur.

Bir madencinin etkin kazancı, sağlanan hash oranına, elektriğin fiyatına ve donanımın maliyetine bağlıdır. Potansiyel kârınızı hesaplamak için özelliklerinizi bir madencilik hesaplayıcısına girin.

  • YASAL UYARI: Bu web sitesindeki bilgiler genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu