Finans Haberleri

Euro Haftalık Kaybına Rağmen Sabit Kaldı

Türkiye gibi yurt dışında yer alan birçok ülkede döviz hareketliliği gerçekleşmektedir.

Euro Haftalık Kaybına Rağmen Sabit Kaldı. Türkiye ve dünyada en çok tercih edilen döviz çeşitlerinden birisi olan Euro; stabil bir şekilde işlem görmektedir. Euro bölgesinde yer alan dünyanın en büyük firmaları üretimde ve küresel krizden oldukça etkilenmektedir. Avrupa Birliği ilerleyen günlerde bu konu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirecektir.

Euro Haftalık Kaybına Rağmen Sabit Kaldı

  • EUR/USD Hafta Sonuna Kadar Düşürdü Konsolide Ediyor.
  • Fed Yaklaşımından Kaynaklanan Doların Gücü.
  • Borsa için NFP Numaraları Anahtarı.

Euro bölgesi enflasyonu üzerindeki endişelerin artması ve Doların giderek şahinleşen Federal Rezerv tarafından körüklenmesi nedeniyle, Euro döviz piyasası 1.13 işaretini koruma baskısı karşısında dirençli kaldı. ECB’den farklı olan bu yaklaşım, birçokları için bir kafa karışıklığına yol açtı. Bu nedenle, paritenin özellikle son haftalarda dar bir aralıkta takılı kalması gerçeğiyle ortaya çıkıyor. Bu arada, Wall Street’teki hisse senetleri, bugün ilerleyen saatlerde önemli istihdam rakamlarıyla biraz daha yüksek açılacak. Bunlar, piyasalarda son zamanlarda yaşanan bazı türbülansı hafifletmek için hareket edebilir.

Euro Düşüyor Ama Önemli İşaretin Üzerinde Kalıyor

Euro ile işlem yapan yatırımcılar, son aylarda Yeni Yıla doğru makul derecede hareket gördüler. Çok kısa bir süre içinde 1.10’un altında sağlamdan zayıfa geçerken USD, Delta ve Omicron COVID-19 dalgaları yoluyla güçten güçlendi. Ortak para birimi, hala Amerikan Dolarının baskısı altındayken zemin tutmaya devam ediyor.

Dün bu baskı, birçok kişinin daha önce hesaba kattığından daha şahin bir görüş sunan Fed toplantı tutanaklarının ardından geldi. Bu, 2022’de birden fazla faiz artırımının devam edebileceği endişesini beraberinde getirdi. Tipik olarak, Dolar güvenli bir para birimidir. Bu pozisyon pandemi sırasında son zamanlarda daha fazla test edilmiştir. Herhangi bir belirsizlik döneminde güvenli liman.

Hawkish Fed, Dolar Yatırımcılarını Tedbirli Bıraktı

Fed’in şahin bir yaklaşımı tipik olarak Doların zaman içinde güçlenmesine yol açar. ABD dışındaki yatırımlar daha az çekici hale gelebileceğinden, döviz yatırımcıları genellikle durumu böyle bulur. Pandemi döneminin başlarında, çok destekleyici bir Federal Rezerv, ekonomiye yardımcı olmak için fonlar pompalanırken Doların çok daha zayıf olmasına neden oldu. Jerome Powell ve politika yapıcıları artık değişen bir yaklaşımı benimsiyor.

Beklendiği gibi faiz artırımları geliyor. Perşembe gününden itibaren Fed tutanakları, kısa vadede yatırımcıları hazırlıksız yakalamış olabilmektedir. Dolayısıyla bu haberler sindirildikçe ve NFP rakamları bugünün ilerleyen saatlerinde muhtemelen böyle bir yaklaşımı desteklediğinden, seansta Dolar’dan başka bir güç baskısı olabilmektedir.

Wall Street de NFP Rakamlarını Bekliyor

NFP istihdam rakamlarını bekleyen yalnızca ticaret para birimleri değil. Wall Street’te de bu veriler, piyasaların yeni yılın ilk tam işlem haftasını nasıl sonlandırdığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilmektedir. Şu ana kadarki hafta, ana endekslerin zorlandığı hisse senetleri için genel olarak olumsuz geçti.

Dow Jones dün %0.5’e yakın kayıp kaydederken S&P 500 de düştü. Her iki ana endeks de Cuma günü daha pozitif işlemlerle negatif bir haftadan kaçınmaya çalışıyor. NASDAQ için işler daha kötü. Teknoloji ağırlıklı endeks bu hafta ağır bir darbe aldı. Bu nedenle haftanın bazı kayıplarını geri almak için Cuma gününü arayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu