Kripto Para Eğitimleri

Fan Token Nedir?

Son günlerde yerli ve yabancı birçok futbol kulübü dijital para birimini piyasaya sürdü. Fan token olarak belirtilen bu dijital para birimleri tam olarak nedir?

Fan Token Nedir? Türkiye’de kripto para işlemlerine olan ilgi daha önce hiç görülmemiş bir seviyede ve blok zincirler, çeşitli endüstrilerdeki kullanıcılar için bir dizi yeni fırsat sundu. Spor ve eğlence endüstrisinin en yeni kripto para birimi Chiliz kripto veya “Fan token” piyasada oldukça ses getiriyor.

Bu yazıda, bir hayran tokeninin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını tartışacağız. Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi almanız için makaleyi sonuna kadar okumanız gerekmektedir.

Fan Token Nedir?

Bunlar, ilgili oldukları takım veya spor organizasyonunun adını/işaretini taşıyan yardımcı kriptografik markalı jetonlar olarak tanımlanabilir. Esasen, bir hayran tokeni, sahiplerine spor kulüpleriyle ilgili çeşitli avantajlara erişim sağlayan bir kripto para birimidir.

Taraftar tokeni terimi ilk olarak Chiliz tarafından, taraftarların favori takımları veya kulüpleri ile bağlantı kurmaları için bir sosyal medya platformu olan sosyos platformunu tanıtmak için teknik incelemede belirtildi.

Chiliz, spor ve eğlence için önde gelen blockchain sağlayıcısıdır; takımların hayranlarıyla bağlantı kurması için bir sosyal platform olarak bile geliştirdiler. Chiliz veya CHZ Crypto, Ethereum Blockchain’de işlem gören yerel yardımcı program belirtecidir. Ayrıca chiliz ve sosyos platformu için dijital para birimi olarak hizmet eder.

Taraftar Tokenları Nasıl çalışırlar?

NFT’lerin aksine, Taraftar jetonları doğası gereği değiştirilebilmektedir. Bu nedenle aynı zamanda FIAT para birimi gibi kullanılabilmektedir; kulüp ürünleri, maç biletleri, VIP deneyimi veya başka herhangi bir şeyle takas edilebilirler. Hayranlar onları diğer kripto para birimleri gibi satın alabilir ve takas edebilir. Alım satım sırasında, başlangıç ​​fiyatı satıcı tarafından belirlenmektedir. Dolayısıyla popülerliğe bağlı olarak tokenin arz ve talebine göre değişebilmektedir. Kullanıcıyı oylama hakkının aktif bir katılımcısı olmaya teşvik eden benzersiz avantaj.

Bir kullanıcı belirli sayıda token topladıktan sonra, onlara kulüp ürünlerine, takım formalarına ve hatta maç yerlerine karar vermek gibi kulüp kararlarını etkilemesi ve oy vermesi için özel haklar verilmektedir. Spor organizasyonları, bu tokenlarıı kullanarak hayran kitlelerini yönetebilmektedir. Bu tokenlar, pasif kullanıcılara, sahip oldukları token sayısına göre aktif etkileyici olma şansı verir. Bu anlamda, hissedara şirketin Genel Kurul’unda oy kullanma hakkı veren bir hisse senedine sahip olmalarına benzer görülebilirler.

Konsept blok zinciri alanında uzun süredir var. Ancak son covid pandemisi spor organlarını alternatif gelir kaynakları aramaya yöneltti. Bu nedenle birkaç Taraftar tokeni piyasaya sürülmüştür.

Chiliz kripto paraları, taraftarlar sosyos platformuna katıldığında, kulüp sahipleri bir FTO’ya (ilk jeton teklifi) ev sahipliği yaptığı için, fan tokenlarının hikayesinde bir habercisi olarak kabul edilebilmektedir. FTO, tokenları piyasaya ulaşmadan önce piyasaya çıkış fiyatı üzerinden hayranlara sunulduğu yerdir. FTO’lara katılmaları için kullanıcıların CHZ Coin’e ihtiyacı vardır. Hayranların çevrimiçi anketlere katılabilecekleri sosyos platformu chiliz coinleri ile etkinleştiriliyor. Dünyanın en belirgin ve likit Fan tokeni CHZ’dir ve mevcut Chiliz fiyatı 0,461738 $ veya 6 TL’dir.

Birçok kripto para yatırımcısı; taraftar tokenları ilk piyasaya sürüleceği tarih öncesi ön satışla bu tokenlara çeşitli yatırımlarını yapmaktadır. Launchpad alım stratejisi ile satışa sunulan tokenlarda ciddi bir fiyat hareketliliği görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu