Coin Haberleri

Hindistan’da Kripto Para Yasallaşıyor

Dünyanın en büyük ikinci nüfusu Hindistan'da yaşamaktadır. Birçok kripto yatırımcısı bulunan bu ülkede kripto para birimi kanunlaştırmaya dair adımlar atılıyor.

Hindistan’da Kripto Para Yasallaşıyor. Hint haber kaynağı Business Today’de bildirildiği üzere, Hindistan hükümeti gelecek yıl Şubat ayında kripto para birimi düzenlemesi sunacaktır. Haberin kaynağı tam olarak aşağıdaki gibidir.

“Maliye Bakanlığı yetkilileri Business Today Television’a kripto para birimleri için bir yasanın büyük olasılıkla bir sonraki genel Bütçe zamanına kadar çıkacağını söyledi.”

Hindistan’da Kripto Para Yasallaşıyor

2022 – 2023 Bütçesi, parlamentonun Bütçe oturumunun ilk yarısında 1 Şubat’ta sunulacaktır.

Daha da önemlisi, hükümetin kripto para birimlerini, emtiaların düzenlenmesine benzer şekilde; işlemler veya kazançlar üzerinden vergilendirme ile bir varlık sınıfı olarak düzenlemeye istekli görünüyor. Haziran ayında, Hintli hükümet yetkilileri, Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu’nun (SEBI), kriptonun bir varlık sınıfı olarak kabul edilmesinin ardından kripto para birimi sektörü için düzenlemeleri denetlemesi gerektiğini ima etti.

Çok iyi haberlere rağmen, Maliye Bakanlığı ve Hindistan Merkez Bankası’ndan (RBI) yetkililer hala kripto için düzenleyici çerçeveyi ince ayarlarken, Hindistan’ın merkez bankasının kripto hakkında hala bazı “ciddi endişeleri” var.

Hindistan hükümeti kripto para birimlerini yasaklamaktan uzaklaştığı görülmektedir. Daha önce, devlet tarafından verilen merkez bankası dijital para birimleri hariç, bitcoin gibi tüm kripto para birimlerini yasaklamak için “Kripto Para Biriminin Yasaklanması ve Resmi Dijital Para Biriminin Düzenlenmesi” başlıklı bir 2019 faturasını düşünüyordu.

Temmuz ayında maliye bakanı, Kabine için yeni bir kripto faturasının hazır olduğunu duyurdu. Hindistan Parlamento Daimi Finans Komitesi; Eylül ayında Hindistan’daki kripto para birimi mevzuatının “farklı veya benzersiz” olacağını ortaya koyan bir bildiri yayınladı.

Hint kripto para borsası Wazirx’in CEO’su Nischal Shetty, Hindistan kripto düzenlemesi konusundaki heyecanını dile getirdi:

Bitcoin Analizi

Kripto Para İçin Neden Hindistan Oldukça Önemli

Ülke genelinde 20 milyondan fazla kripto para yatırımcısı bulunmaktadır. Bu nedenle ülke ekonomisine ek gelir elde etmeyi düşünen Hindistan hükümeti, ciddi gelir hedeflemektedir.

Bu gelişme, Hindistan’daki kripto para yatırımcıları gibi, dünyadaki kripto yatırımcılarını da yakından ilgilendirecektir. Dolayısıyla Hindistan’ın bu adımı gerçekleştirdiği zaman piyasalara etkisi oldukça pozitif yönde yansıyabilmektedir. Başta Shiba olmak üzere birçok kripto para biriminin yönetimi de Hindistan’lı yatırımcıların elinde bulunmaktadır. Dolayısıyla ciddi bir boğa sezonu gerçekleşmesi de mümkün olabilmektedir.

Hindistan veya İspanya gibi dünya ekonomisinde söz sahibi olan ülkelerin atacağı adımlar; birçok ülke tarafından takip edilmektedir. Bu nedenle ilerleyen günlerde yaşanacak gelişmeleri önceden analiz etmekte oldukça fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu