Coin HaberleriKripto Para Eğitimleri

ICO Nedir?

Güncel olarak kripto para birimlerine ilgi duyan her yatırımcının bilmesi gereken temel konular arasındadır.

ICO Nedir? Yeni bir kripto para birimi varlığı, şirketi veya girişimi için para toplamak amacıyla yapılan kitle fonlaması etkinliğidir. İngilizce olarak Initial Coin Offering kelimesi ile de piyasalarda karşınıza çıkabilmektedir. ICO mantığı piyasaya ilk kez çıkacak bir alt coinin, gördüğü talebi ve değerini belirlemesi adına atılan adımdır.

Aradaki fark, (kitle fonlamasının aksine) bağış yapmanız için mutlaka ücretsiz bir tişört almamanız veya (halka arzdan farklı olarak) şirket hisselerine sahip olmamanızdır. Bunun yerine, bir hisse senedi gibi borsalarda alınıp satılabilen ve girişimin başarısına bağlı olarak değeri artacak veya düşecek olan “tokenlara” sahipsiniz.

ICO Coin Nedir?

İlk Halka Arz oluşturmanın veya geleneksel risk sermayesi aramanın düzenleyici baskılarından kaçındıkları için ICO’lar yeni başlayanlar için çok daha kolaydır. Ayrıca, kısa bir süre içinde, büyük miktarlarda sermayenin toplanmasına izin verirler.

ICO tokenlarınız veya “madeni paralarınız” kâr dağıtımları (temettülere benzer) almak için tutulabileceğinden veya ICO pazarında (hisse senetlerine benzer şekilde) Binance veya BitBu gibi borsalarda satılabileceğinden, ICO’lar yatırımcılar için daha kolaydır.

ICO’lar şu anda düzenlenmemiş olduğundan, yatırımcılar için hem büyük riskler hem de büyük ödüller taşırlar. Bir gecede büyük servetlerin kazanılabileceği veya kaybedeceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Asla bir ICO’ya kaybetmeye hazır olduğunuzdan daha fazla yatırım yapmayın!

“Bir kripto varlık hakkında düşünmenin bir yolu, 10 milyon dolarlık bir değerleme ile başlayan ve 10 milyar dolarlık bir varlık haline gelen bir girişimde menkul kıymet gibidir. Hisse senedi bölünmeleri yerine, kurucu kripto varlığı daha küçük ve daha küçük birimlere bölünmektedir; bu durumda 1.000’e bir. Burada ağdaki herkes, ağın değerini artırmaya teşvik eden bir öz sermaye sahibidir.”

ICO’lar Nasıl Çalışır?

İlk Madeni Para Teklifi (İlk Token Teklifi veya ITO olarak da adlandırılmaktadır), yeni girişimin neyi başarmak istediğini ve tamamlandıktan sonra girişimin neleri dolduracağını ayrıntılarıyla anlatan bir teknik incelemeyle başlar. Bunu bir iş planı gibi düşünün. Yeni tokene yatırım yapmakla ilgili ayrıntılar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere teknik incelemede de sunulmuştur:

 • Hangi blockchain onu barındırıyor
 • Kaç token satışa sunulacaktır.
 • Sahipler/yöneticiler tarafından ne kadar token tutulacağı
 • Ödeme nasıl kabul edilecektir.
 • Kampanya ne kadar sürecek

Nihai Satış Fiyatı Nasıl Belirlenmektedir?

Teknik inceleme, satış başlamadan önce hakemler tarafından gözden geçirilmeli ve kamuya açık olarak değerlendirilmelidir. ICO, genellikle belirli bir zamanda halka açılmaktadır. Dolayısıyla birkaç hafta sonra sona ermektedir. Satış sona erdikten sonra, talep edilen minimum miktar artırılmazsa, ICO başarısız olarak ilan edilmektedir. Dolayısıyla tüm madeni paralar ve tokenlar iade edilmektedir. (fon hedefini karşılamayan bir Kickstarter kampanyasına benzer şekilde).

En iyi durumda, ekip talep edilen minimum tutarı karşılarsa, coin/token başına nihai satış fiyatı belirler, satışları sonuçlandırır ve girişimi başlatmak veya tamamlamak için fonları kendilerine bırakır. Madeni paralar / tokenlar bu noktada bir halka arz payının eşdeğeri olarak görülmektedir.

ICO Coinlere Nasıl Yatırım Yapılır?

ICO’lara yatırım yapmanın iki yolu vardır.

Ico Coin Nedir

1) Kitle Fonlaması Etkinliğine Katılın.

Bu adımlar bireysel ICO’lar arasında farklılık gösterebilse de, burada bazı yönergeler verilmiştir:

 • Gerekli özeni gösterin. ICO’nun teknik incelemesinde doğru bir şekilde rapor vermesi veya yatırımla ilgili tüm riskleri ifşa etmesi şartı yoktur. Kitle fonlaması arayan ekiple ilgili haberleri takip edin, ICO hakkındaki yorumları okumak için çevrimiçi forumları ziyaret edin, ICO veya ekiple ilgili şikayetleri araştırın ve ICO’nun istikrarı ve gelecekteki karlılığı hakkında ilgili sorular sorun. ICO’lar düzenlenmemiş olduğundan, ICO başarısız olursa veya yatırımcılarını dolandırırsa rücu edilemez: tek başınızasınız!
 • Kitle fonlaması etkinliğine yalnızca ICO’ya yatırım yapmak istediğinizden emin olduğunuzda katılın. Etkinlikler çevrimiçi olarak düzenlenmektedir; kitlesel satış başlamadan önce satışa ev sahipliği yapan borsaya veya pazaryerine giriş yapmalısınız; popüler ICO’ların dakikalar içinde tokenları sattığı bilinmektedir. Teklifinizi verdiğinizde, onu onurlandırmayı düşündüğünüzden emin olun; satın alma taahhüdü veriyorsunuz ve borsa/pazar yeri/ICO, teklifinizi kırma talebinizi yerine getirmekle yükümlü değildir. Teklifinizi verirken genellikle bitcoin cüzdan adresinizi vermeniz istenecektir.
 • Kitle fonlaması etkinliği başarılı olmazsa, başka bir şey yapmanıza gerek yoktur; teklifiniz otomatik olarak geri çekilmeli ve yapılan ödemeler iade edilmelidir. Ancak kitlesel satış başarılı olur ise, ödeme tamamlanmalı ve paralar cüzdanınıza aktarılmalıdır.
 • Teknik incelemenin şartlarına bağlı olarak, akıllı sözleşmelerle kar paylaşımı yapılacaktır. Bu, madeni paraların sahibinin otomatik olarak cüzdanına aktarılan herhangi bir kar paylaşımına sahip olacağı anlamına gelir. ICO sahibi şirket tarafından hiçbir kişisel bilgi toplayamaz.
2) Kitlesel satıştan sonra ICO pazarında ICO Tokenları Al-SaT
 • Araştırmanı yap. Herhangi bir ICO tokenına yatırım yapmadan önce, madeni paranın / tokenin fiyatlandırmasında düşüşe veya ani artışa neden olabilecek herhangi bir sektör haberine veya dedikoduya dikkat edin.
 • Token/coin satan bir pazarda bir hesap oluşturun. Hisse senetlerine benzer şekilde, her kripto para/token her borsada mevcut değildir. Cüzdanınızı borsaya bağlayın.
 • Madeni para/token için bir satın alma siparişi verin. Sipariş, yalnızca o borsada yeterli arz varsa kabul edilecektir (ICO tokenlarının işlem hacmi genellikle düşüktür.)

Ico nedir? hakkında temel bilgileri okudunuz. Spekülasyon yapmak istiyorsanız, satış stratejinizi düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu