Finans Haberleri

Intel Yeni Mining Çipi Geliştiriyor

Son günlerde dünya genelinde birçok şirket Mining (madencilik) sektöründe faaliyet sürdürmeyi hedeflemektedir. Bu talep doğrultusunda bilişim devlerinden birisi olan Intel Yeni Mining Çipi Geliştiriyor. Ürün hakkında detaylara göz atabiliriz.

Intel Yeni Mining Çipi Geliştiriyor. Geliştirme aşaması devam eden bu çip birçok kripto para madencisini rahatlatacak gibi görünmektedir. Bu nedenle her geçen gün daha da zorlaşan kripto madenciliği için oldukça yeterli bir ürün olabilir mi?

Intel global teknoloji pazarında lider firmaların başında gelmektedir. Bu nedenle teknoloji devleri arasında gösterilmektedir. Çip konusunda atacağı bu hamle hem bilişim dünyasında hem de; Bitcoin madenciliğinde önemli bir etki yaratacaktır.

Intel Yeni Mining Çipi Geliştiriyor

Intel, bu yılki ISSCC konferansında “Bonanza Madeni” işlemcisi olarak adlandırılan yeni bir Bitcoin madencilik çipi ortaya çıkarmayı planlıyor. Şirket henüz resmi bir duyuru yayınlamadı, ancak organizasyonun “Öne Çıkan Çip Sürümleri” kategorisi altında planlanan bir sunumu var.

Tom’s Hardware tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor; çipin ultra düşük voltajlı, enerji açısından verimli bir Bitcoin madenciliği ASIC (Uygulamaya Özel Entegre Devre) olduğunu söylüyor. ASIC’ler, madeni paranın madencilik sahnesi normal CPU’lar ve GPU’lar için çok rekabetçi hale geldiğinden beri, yıllardır Bitcoin madenciliği için kullanılıyor.

Intel, enerji açısından verimli yüksek performanslı Bitcoin madenciliği için bir patent başvurusunda bulunduğunda 2018 yılında bu sektöre girdi. İlerleyen yıllarda şirket, tereddütle de olsa kripto para sektörü ile daha fazla ilgilenmeye başladı. Geçen Ağustos ayında Intel, Coinbase’de küçük bir hisse bile aldı.

Şirketin GPU Şefi Raja Koduri, Intel’in Bitcoin için blok zinciri doğrulaması gerçekleştirirken önemli ölçüde daha verimli olacak özel madencilik donanımı geliştirdiğini de ortaya koydu. Koduri, doğrulama maliyetinin ve enerji tüketiminin önemli ölçüde azalacağını kaydetti. Ayrıca şirketin bunun için bazı ilginç donanımları paylaşabileceğini söyledi, “umarım çok uzak bir gelecekte değil.”

Intel Yeni Rekabet Görebilir

Intel, dünyanın en büyük ikinci yarı iletken yonga üreticisidir. Bu nedenle yeni ürünü, şirketin Bitcoin madenciliği alanında oldukça rekabetçi olmasına yardımcı olabilmektedir. Intel’in ayrıca kendi silikon üretim yetenekleri vardır, bu nedenle liderliği almak için oldukça iyi donanımlıdır. Şu anda sadece birkaç Silikon satıcısı var ve ana kaynak Bitmain.

Intel’in yeni çipinin halka satılmaya hazır olup olmadığı veya bir araştırma projesi olarak kalıp kalmayacağı şu an için bilinmiyor. Her iki durumda da şirket; yeni alıcıları kendisine çekmeye yardımcı olabilecek yeni teknolojisini gelecek konferansta sergileyecek.

Ancak bu sektörde yeni bir şey icat etmeye çalışan tek teknoloji firmasının; Intel olmadığını belirtmekte fayda var. Twitter’ın eski CEO’su ve Block’un vekaleten CEO’su Jack Dorsey; kısa süre önce şirketinin Bitcoin için yeni bir madencilik sistemi inşa ettiğini açıkladı. Yeni sistemin amacı, şu anda evde kullanım için uygun olmayan Bitcoin madenciliğini merkezden uzaklaştırmaktır. Dorsey, Bitcoin madenciliğini yalnızca büyük madencilik havuzları yerine herkes için erişilebilir hale getirmek istiyor.

Özetle; Yenilikçi teknolojiler her zaman hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle ilkler her zaman marka değeri oluşturmayı başarmıştır. Intel bu konuda öncü şirketlerden birisidir. Bitcoin ve güncel teknolojik gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu