AltCoin Haberleri

IOTA Ağını Yeniliyor

IOTA alt yapısında yaşadığı problemlerin önüne geçmek için çalışmalarını başlattı.

IOTA Ağını Yeniliyor. Akıllı sözleşmelerin kullanımı, kripto para birimi alanında anahtar geri dönüş faktörü olmaya devam ediyor. Akıllı sözleşmeler, dijital varlıkların ademi merkeziyetçiliğini sağladı ve kripto işlemlerinde üçüncü taraf müdahalelerini ortadan kaldırdı.

IOTA Ağını Yeniliyor

Dağıtılan cüzdan ve açık kaynaklı kripto para birimi IOTA, yeni bir akıllı sözleşme beta başlattı. Bu son hamle, kullanıcılarına yüksek hızlı ve sıfır ücretli işlemler elde etmek için bir platform sunmaktadır.

IOTA, 2017 ICO patlamasında ortaya çıktı. Dijital varlık, fiziksel öğeleri internet ve dijital dünyayla uyumlu hale getiren Nesnelerin İnterneti’ni desteklemek için geldi. Bununla birlikte, kripto para birimine olan ilgi 2018’de düştüğü için ilgisiz hale geldi.

Ağın CEO’su tarafından yeniden keşfedilmesi bu yılın başlarında geldi. CEO kararlılığı ile projeyi kritik bir yeni yükseltme sunarak yükselterek vazgeçmemeye karar verdi.

Yeni IOTA Yükseltmesinin Avantajları

Bir rapor, beta sürümünün bir Ethereum Sanal Makinesi (EVM) içerdiğini ortaya koyuyor. Böylece, ERC-20 tokenları artık ağ içinde birlikte çalışabilmektedir. Ek olarak, akıllı sözleşmelerin yazımı artık ağın karışık diline eklenen Solidity’de (Ether’in programlama dili) bulunmaktadır.

Ayrıca projeye ağ paylaşımı eklenmiştir. Bu, yerel belirteçlerin temel katmanına saran akıllı sözleşmeler yoluyla yüksek derecede çalışabilirlik sağlar. Dikkat çekici bir şekilde, akıllı sözleşme yaratıcıları, farklı zincirler arasında aşağı yönlü rekabetleri mümkün kılacak uygulama ücretlerini belirleyebilmektedir.

IOTA Grafik Analizi

Ethereum gibi diğer ağlarla karşılaştırıldığında, birçok kişi ağın akıllı sözleşme uygulamasının geç olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, IOTA CEO’su Dominik Schiener konuyla ilgili farklı bir görüşte.

Schiener, diğer rakip zincirlerin eksikliklerini gidermek için çalışan bir akıllı sözleşme çözümü geliştirmek için zaman ayırdıklarını açıkladı. IOTA’lar sınırsız ölçeklenebilirlik sağlarken, Cardano’nun akıllı sözleşmesiyle sınırlı verimle karşı karşıya olan bir örneği gösterdi.

Platformdaki sıfır ücretten bahseden CEO, bunun önemli bir rekabet avantajı olduğunu söyledi. Ağın hissiz doğasının sayısız fırsatlar için bir kapı görevi gördüğünü açıkladı.

Bunlar, çok uluslu şirketler veya devlet kurumları ile ortaklıklarını ve KOBİ’lerin, yeni başlayanların ve kripto operatörlerinin ilgisini içerir. Schiener, ücretlerin değişken doğasının iş modellerini zorlayabileceğinden veya büyük ekonomik hamlelere karşı çıkabileceğinden bahsetti.

IOTA, proje finansmanı yoluyla ekosistem büyümesini veya merkezi olmayan uygulama geliştirmeyi teşvik eder. MIOTA kademeli bir ilerleme kaydetmesine rağmen, mevcut fiyatı hala eski ihtişamından çok uzak.

Bununla birlikte, Avrupa Komisyonu, düşük pozisyonuna rağmen blok zinciri altyapı projesinde yer alması için geçen ay belirteci seçti. Bu seçim, MIOTA’nın gelecekteki büyümesinin önünü açabilecek olası bir eylem olarak duruyor.

IOTA Coin Kimin?

  • Sergey Ivancheglo, David Sønstebø, Serguei Popov ve Dominik Schiener tarafından fikir olarak sunulmuştur. Sonrasında IOTA resmen kurulmuştur.
  • Proje, Ekim 2015’te çevrimiçi bir bitcoin forumunda bir token satışının reklamını yapan bir gönderiyle ilan edildi. IOTA’nın kökleri Jinn projesine kadar uzanıyor. Bu proje, IoT ekosisteminde kullanılması üzere genel amaçlı işlemciler olan üçlü donanım veya düşük maliyetli ve enerji verimli donanım geliştirmeyi amaçladı. Jinn, Eylül 2014’te jetonları için bir kitle satışı gerçekleştirdi. Kalabalık satış sırasında yaklaşık 100.000 token satılmıştır. Bu da 250.000 dolarlık koleksiyona ulaştı.
  • Jinn tokenları, güvenlik tokenları olarak görülebilen kar paylaşım tokenları olarak pazarlandıkları için sıcak durumdaydı. İlk madeni para teklifleri (ICO’lar) o zamanlar hala ilgi görüyordu. Bu nedenle düzenleyici durumları hakkında netlik yoktu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu