Coin Haberleri

İspanya Bankalarından Kripto Para Alınabilecek

Son zamanlarda kripto paralar ile ilgili birçok ciddi gelişme yaşanmaktadır. Son 1 ayda %100 artış görülen bitcoin'de ciddi hareketlilikler görülmektedir. Birçok yatırımcının beklediği haberler arasında bankacılık işlemleri yer almaktaydı. Bu iş için ilk adımı İspanya atmak üzere.

İspanya Bankalarından Kripto Para Alınabilecek, kripto varlıklarını doğrudan müşterilerine sunmaya hazırlanıyor. Son düzenlemelere göre, İspanya Merkez Bankası varlık hizmeti sağlayıcıları ve saklama şirketlerinin bir listesini oluşturmalıdır. Bununla birlikte, bu kurumlar, bankaların diğer yasalardan türetilen kara para aklamayla mücadele direktiflerine zaten uyduğu için başvuruda bulunmaları gerekip gerekmediğinden hala emin değiller.

İspanya Bankalarından Kripto Para Alınabilecek

İspanyol bankaları müşterilerine kripto varlıkları sunmaya ilgi gösterdiler ve önümüzdeki aylarda düzenlemelere uymak için düzenlemeler yapacaklar. Bankalar, 29 Ekim’den önce İspanya Merkez Bankası tarafından doldurulması gereken sanal varlık hizmet sağlayıcıları ve saklama kuruluşları listesine kaydolma yolunda ilerliyor.

İspanya Merkez Bankası, yaklaşan kayıt defterindeki ilgili taraflar için evrak ve talimatları yayınlayacağını duyurdu. Ancak bu beklenti olmadı. Bu, ülke çapındaki bankaları geçerli yasalar uyarınca yeniden kayıt yaptırmaları gerekip gerekmediği konusunda belirsiz hale getirdi. Bankalar zaten kara para aklamayı önleme yasalarına uymqakt bu nedenle birçokları için bankaların kripto hizmetleri sunması için yeniden kayıt gerekli görünmüyor.

Düzenleyici danışmanlık firması ortağı Gloria Hernadez, “Bir bankanın standardın dayattığı gereklilikleri yerine getirmesi mantıklı olmaz. Ancak, bu tür bir hizmet sağlayacaklarını ve muhtemelen kara para aklama politikalarını değiştirmeleri gerekeceğini bildirmeleri mantıklıdır.”

İspanya Bitcoin

İspanyol Bankaları Kripto Para Birimlerine İlgi Göstermektedir

Bazı İspanyol bankaları şimdiden kripto hizmetleri sunmaları için planlar kurdu. Şimdiden yurtdışında kripto para birimleriyle çalışıyor. Bunun bir örneği, İsviçre’de takas ve saklama hizmetleri sunan ticari bir kripto varlığı başlatan BBVA’dır. Ancak pilot, öngörülebilir bir süre için müşterilere sunulmayacak.

AB’de kripto para birimi için düzenleyici çerçeve hala geliştirilme aşamasındadır. Geliştirmenin bu yıl hazır olması pek olası görünmüyor, ancak 2022’nin başlarında piyasaya sürülebilmektedir.

Bankaların Kripto Para İşlemleri Ne Anlama Gelmektedir?

Belirli düzenlemeler oldukça önemlidir. Dünya gündemi arasında birçok kez kripto para birimlerinin akıbeti her zaman konuşulmaktadır. Türkiye veya birçok ülke şuan için kripto para birimlerini tanımasa da; Resmi mahkemeler tarafından bir varlık birimi olarak görülmektedir.

Yaklaşık, 2-3 ay önce bir Türk vatandaşının kripto para hesabına haciz gelmesi; birçok ekonomist tarafından ticari bir varlık olarak görüldüğünden bahsetmiştir.

Bitcoin 19 Ekim 2021 tarihinde New York borsasında işleme açılarak, tarihinin en büyük seviyesi olarak; 67.000 dolardan işlem gördü.

Sonuç olarak, İspanya bankaları kripto para işlemlerine açılması önemli bir gelişme olacaktır. Gerekli yapılandırmalar sonrası birçok ülkede de faaliyete geçeceğini düşünmekteyim. Kripto para birimleri son yıllarda en popüler yatırım aracı olarak görülmektedir. Bu pazardan çeşitli finans kurumları da faydalanmak isteyecektir. Gelişmeleri yakından takip ederek, değerlendirmelerini sağlayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu