Bitcoin Haberleri

Kazakistan’daki Olaylar Madenciliği Etkiliyor

Kazakistan'da birçok kripto mining işlemi yapan firma oldukça zor günler geçiriyor.

Kazakistan’daki Olaylar Madenciliği Etkiliyor. Devlet, hükümet karşıtı gösteri yapan kişilerin interneti aktif bir şekilde kullanmasından dolayı, ülkedeki internet erişimlerine zaman zaman kısıtlama getirmektedir. Bu nedenle birçok kripto madencisi (mining) zor durumda kalmaktadır.

Kazakistan’daki Olaylar Madenciliği Etkiliyor

İnternetin Kapatılması; Halihazırda, Kazakistan son zamanlarda olağanüstü hal ilan ettikten sonra siyasi bir huzursuzluk halinde. Yaşam koşulları, yakıt fiyatları ve hükümet gücünün yoğunlaşması üzerine protestolar olarak başlayan şey, kısa süre sonra şiddete dönüştü. Başlangıcından bu yana, hükümet yetkilileri çeşitli yollarla halkı bastırmaya çalıştı ve şiddeti sürekli olarak arttı. En son Kazakistan Devlet Başkanı Kassym-Jomart Tokayev’in askerlerin aşırılık yanlılarını hedef almaları ve “uyarmadan ateş ederek öldürme” emirlerinde vurgulandı.

Bu tür aşırılıklardan önce, bilginin yayılmasını ve aşırılık yanlıları olarak etiketlenen hükümetin planlama/koordinasyon kabiliyetini sınırlama girişiminde atılan ilk adımlardan biri olan Kazak hükümeti, esasen kendi sınırları içinde interneti kapattı. Bu iletişim kilitlenmesi (önümüzdeki haftaya kadar sürmesi bekleniyor), internet etkinliğinin normun kabaca %2’sine düştüğünü gördü. İnternet hizmetleri ülke içinde oldukça merkezileştiği ve Kazaktelecom tarafından kontrol edildiği için böyle bir hamle mümkün oldu.

Kısa Ömür Yüksek

Madenciler aylar önce Çin’den kaçmak zorunda kaldıklarında yeni bir ev bulmaları gerekiyordu. Birçoğu serin iklimler ve temiz enerji için Kuzey Amerika’ya giderken; birçoğu ucuz elektrik maliyetleri nedeniyle Kazakistan’da fırsat gördü. Yeniden canlanan madencilik sektörü toparlanmıştır. Bu nedenle sadece birkaç gün önce yeni hash rekorları kırdı.

Ne yazık ki, yukarıda bahsedilen huzursuzluk ve internet kesintisinin ortasında; Bitcoin ağı istenmeyen bir yansıma yaşadı – hash oranında neredeyse anında bir düşüş. Kazakistan, 2021 boyunca BTC madencilik sektöründe büyük bir güç haline geldiğinden, bu düşüş özellikle belirgindi (tüm ağın %12’si).

Beklenmeyen İçgörü; Bu olayın Bitcoin ağı üzerindeki etkisi ortalığı kasıp kavurma potansiyeline sahip olsa da, böyle bir olay olmadan vurgulanması zor olacak çeşitli içgörüler sağladı.

Temiz Güç

İlk görüş, temiz gücü çevreler. Bitcoin 2021 boyunca hız kazanırken; onu eleştirenler sürekli olarak büyük bir kusura, kirli güç tüketimine işaret ettiler. Birçoğu sorunu küçümsese de, oldukça geçerlidir. Bununla birlikte, Bitcoin’in merkezi olmayan doğası nedeniyle; kirli ve temiz güç kullanılarak ağların hash gücünün ne kadarının üretildiğini nasıl belirlersiniz?

Kömürden elde edilen enerji üretimi konusunda dünyanın en kötü suçlularından biri olarak bilinen Kazakistan ile birlikte, artık şebeke tüketiminin en az %12’sinin kömürden geldiğini biliyoruz.

Bitcoin ağı etkilenemeyecek kadar büyük hale gelmeden önce, temiz güç kullanımını öven ve talep eden bir kültür yaratan bir emsal oluşturulması özellikle önemlidir. Bu sorunu erken kontrol altına alarak, temiz gücü başlangıç ​​çizgisi haline getirerek; gelecekteki büyüme engellenmeden gerçekleşebilmektedir. Bunun olmasını sağlamak için Bitcoin Madencilik Konseyi gibi girişimlerin ortaya çıktığını gördük.

Güçlü Bir Ağ

Madencilerin Çin’den ilk çıkışına çok benzer şekilde; bu olay bir zamanlar Bitcoin ağının esnekliğini ve sağlam yapısını vurguladı.

Dünya hükümetlerinin dijital varlıkları yasaklamaya başladığı olası olmayan senaryoda bile, basitçe kapatılamayacaklarını gösterdi. Bu tür ağların merkezi olmayan ve uyarlanabilir doğası bunu neredeyse imkansız kılıyor.

Evet, fiyatlar bu olaydan (ve diğerlerinden) olumsuz etkilenmiştir. Ancak ağın işlevselliği bir ritmi kaçırmadı.

Piyasa Tepkisi

Oyunda çok daha büyük sorunlar olsa da; bu olayın zamanlaması şüphesiz Bitcoin için kötü bir zamanda geldi. Bu olaylar gelişmeye başladığında, yatırımcılara ABD Merkez Bankası’nı içeren Aralık oturumunun tutanaklarına bir göz atıldı. Raporda, hükümet teşviklerinin azaltılmasıyla birlikte önümüzdeki aylarda artan faiz oranlarına işaret eden çeşitli göstergeler vardı. Tipik olarak yatırımcıların ‘risk varlıklarından’ çekilmesiyle sonuçlanan her iki olay da; hala Bitcoin ile sıkı bir şekilde ilişkili bir sınıflandırma.

Federal Rezerv’in yaklaşan planlarına yapılan son bakış; piyasayı sallamak için yeterli olsa da, etki, şüphesiz ağın emdiği isabetle daha da arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu