Kripto Para Stratejileri

Kısa Vadede Kripto Para Yatırımı

Her yatırımcının farklı işlem stratejileri ve buna bağlı kazanç beklentileri vardır. Dolayısıyla kısa vadede kripto para yatırımı ile ilgili teknik bilgileri değerlendirdik.

Kısa Vadede Kripto Para Yatırımı Nasıl Yapılmaktadır? Temel teknik modellerle yatırımlarınıza kripto piyasalarında yön verebilmeniz mümkündür. Dünyada birçok finans yatırımcısının uyguladığı bu tekniğin ismi, desen işlemidir.

Desen işlemi ile ilgili bu işlem stratejisine tüm detayları ile değineceğiz.

Kısa Vadede Kripto Para Yatırımı Nedir?

Normalde kuralları çiğneyen biri değilsin. Ancak, özellikle piyasa oynaklığının yüksek olduğu bir dönemde, desen günü yatırım kuralını ihlal etmek, tahmin edebileceğinizden daha kolaydır. Bunun sana olmasına izin verme. İşte bilmeniz gerekenler.

İlk olarak, bir varsayım. Marj hesabınızda birkaç hisse senedi satın aldığınızı varsayalım. Dakikalar veya saatler sonra, satın aldığınız birkaç şeyle ilgili fikrinizi değiştirirsiniz ve onları satarsınız. “Gidiş-dönüş” (alış ve satış) işlemleriniz aynı işlem gününde gerçekleşti.

Beş iş günü içinde dört veya daha fazla gidiş-dönüş tur yaparsanız, desen günü yatırımı olarak işaretlenirsiniz.

Peki şimdi ne olacak? Başın belada, ama sonuçları ne? Ya bir daha yaparsan? Daha da önemlisi, gelecekte bu kırmızı çizgiyi geçmemek için ne bilmelisiniz? Kalıp günü yatırım kuralını ihlal etmek için marj üzerinden borç almanız gerekmediğini unutmayın. Marjın temellerinin farkında olmak iyi bir fikirdir.

Peki şimdi ne olacak? Başın belada, ama sonuçları ne? Ya bir daha yaparsan? Daha da önemlisi, gelecekte bu kırmızı çizgiyi geçmemek için ne bilmelisiniz? Desen günü yatırımcı kuralını ihlal etmek için marj üzerinden borç almanız gerekmediğini unutmayın. Marj ticaretinin temelleri, kuralları ve riskleri hakkında bilgi sahibi olmak iyi bir fikirdir.

Bir Gün İşlemi Tam Olarak Nedir?

Bir günlük işlem, aynı gün bir güvenlik pozisyonu açıp kapattığınızda olan şeydir.

Bunu parçalayalım:

  • Aç ve kapat (gidiş dönüş); “Aç ve kapat” dediğimizde, alım satım yapmak veya açığa satış yapanlar için satmak (kısa) ve sonra satın almak anlamına gelir. Buna “gidiş dönüş” de denir.
  • Güvenlik pozisyonu; Günlük işlem, hisse senetleri, tahviller, ETF’ler ve hatta opsiyonlar (alma ve satma) gibi hemen hemen tüm menkul kıymetler için geçerlidir.
  • Aynı gün; Aynı gün gidiş-dönüş yaparsanız, bu bir günlük işlemdir. Güvenlik pozisyonunuzu işlem gününün kapanışından sonra tutarsanız, bu bir günlük işlem değildir.

Model Günü Yatırımcısı Nedir?

Beş iş günü içinde dört veya daha fazla günlük alım satım (yukarıda açıklandığı gibi) yapıyorsanız ve bu alım satımlar, bu beş gün içindeki hesap etkinliğinizin %6’sından fazlasını oluşturuyorsa, kalıp günlük alım satımcısısınız.

Finansal piyasalarda hedef ne kadar büyük ise, riskte o kadar çoktur. Bu nedenle birçok profesyonel yatırımcı inceledikleri grafiklerde yer alan destek ve direnç bölgelerine odaklı işlem yapmaktadır. Dolayısıyla kazanacağı veya eksi bakiyeye düşeceği miktara göre işlemini açmaktadır.

Özetle Kısa Vadede Kripto Para Yatırımı Nedir?

Şu bir gerçek ki, günümüzde kripto para işlemleri oldukça popülerdir. Özellikle Türkiye’de birçok yeni yatırımcının tercih ettiği finans aracı olarak dünya çapında kabul görmektedir.

Kısa vadede kripto para yatırımı tamamen grafiksel kurallara göre uygulanması gerekmektedir. Bu nedenle riskiniz kazanacağınız orandan kesinlikle düşük olması gerekmektedir. Aşağıdaki örneğe göre yorumlamam daha net bir ifade ile anlatmama yeterli olabilecektir.

Kısa Vadede Kripto Para

Standart bir chart Ada/Usdt grafiği. Bu grafikte hedef ve risklerinizi destek ve dirençlerle anlamanız mümkündür. İlk destek seviyesi, 1.57 usdt diyelim, buradan aldığınız ürünü ilk direnç seviyesinde sattığınızda %1 bile kazanamazsınız, üstelik komisyon oranları ve aldığınız riske değmez. Dolayısıyla İlk destekten alacağınız ürünü İkinci dirençten satmanız sizin için %10 kâr demektir. Tabi ki, bu işlemi yaparken ikinci destekteki zarar oranını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu işlemde alacağınız zarar oranı ortalama komisyonlarla beraber %4’e yakındır. Bu nedenle kısa vadede bu tip işlemler açmanız size belirlediğiniz getirileri sağlayabilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu