Kripto Para Eğitimleri

Korku Satışı Nedir?

Korku satışı temel olarak; Aç gözlülük, panik ve duygu işlemleri ile bağlantılıdır. Bu tip yatırımcılar, yeni veya bilinçsiz bir şekilde işlem yapan yatırımcılardır.

Korku Satışı Nedir? Tipik olarak, açgözlülük yükseliş trendlerine yol açarken, korku düşüş trendlerine yol açar. Birçok insan belirli bağlamlarda benzer şekilde tepki verdiğinden, insan psikolojisi tahmin edilebileceği gibi irrasyoneldir. Duygu analizinin yakalamaya çalıştığı şey budur. İnsan psikolojisini dikkate alır ve piyasanın ruh halini analiz eder.

Korku satışı nedir? özetlemek gerekir ise,

  • Aç Gözlülük
  • Panik
  • Duygu İşlemleri

Fiyat hareketinin seyrini tahmin etmeniz için sonuçlar çıkar veya değerlendirilebilmektedir. Bu tür davranışlara bir örnek, özellikle güçlü fiyat değişimlerinde ortaya çıkan ve piyasadaki katılımcıları aceleci eylemlere teşvik eden FOMO’nun (Kaybetme Korkusu) etkisidir.

Benzer şekilde, fiyat hareketlerini tahmin etmek için işlem gören hacimler ve geçmiş veriler gibi teknik analiz araçları kullanılabilmektedir.

İnsanlar belirli bağlamlarda aynı şekilde davranırlarsa, sadece karşıt davranarak ve diğerlerinden farklı davranarak kazanç sağlamak mümkün müdür? Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin yardımcı olduğu yer burasıdır.

Korku Satışı Nedir?

Piyasa duyarlılığını değerlendiren analitik bir göstergedir. Farklı ağırlıkta olan çeşitli faktörler devreye girer. Özetle, 0 (korku) ile 100 (açgözlülük) arasında bir sayı elde edersiniz, burada 50 nötr olarak kabul edilmektedir.

Anlamlı bir sonuç elde etmek için verilerin kalitesi çok önemlidir. Bu nedenle, küçük hatalar bile analizi büyük ölçüde bozabilir ve geçersiz kılabilmektedir. Sonuç olarak, piyasada hatalı kararlar ve yerleşimler çok paraya mal olabilmektedir.

Kripto pazarındaki belirsizlik potansiyel bir fırsat olarak kullanılabilmektedir. Çoğu zaman, piyasadaki maksimum korku, düşüş eğiliminin gelişini ima eder. Bu, düşüşü satın almak için ideal bir zaman olabilmektedir. Bu nedenle yatırımcılar için bir satın alma fırsatı olarak görülebilmektedir. Aynı şekilde, piyasadaki aşırı açgözlülük, baskın yükselme piyasasının sonu olarak yorumlanabilmektedir. Bu nedenle, piyasa güneye gitmeden o noktada satış yapmak iyi bir fikirdir.

Panik Satışı Nedir?

Duygu analizindeki temel, piyasadaki en büyük kripto borsalarının davranışıdır. Çoğu zaman, büyük fiyat değişiklikleri önce orada olur ve piyasadaki diğer katılımcılar kendilerini onlara göre yönlendirir. Örneğin, sipariş defterlerini analiz etmek, bir endekste çoğaltılması zor olan ancak yatırımcıların davranışları üzerinde büyük bir etkisi olabilecek bir göstergedir.

Korku Endeksi Kriptoda Nasıl Çalışır?

Teorik olarak kendi Korku ve Açgözlülük Endeksinizi tasarlayabilirsiniz. Bunun için ön koşul, kullanılan verilerin hem doğru hem de doğru kullanılmasıdır. Örneğin, belirli olayların etkilerini gerçekçi bir şekilde değerlendirmek için piyasa olayları ve tepkileri hakkında belirli bir temel bilgi mevcut olmalıdır. Bireysel faktörlerin ağırlıklandırılması da analizde önemli bir rol oynar.

İndeks tablosundaki ve kaydırıcıdaki farklı bölgeler farklı anlamlara sahiptir.

Korku Satışı Grafiği

Korku ve Açgözlülük Endeksi şu şekilde ölçülür:

  • 0-24 = Aşırı Korku
  • 25–49 = Korku
  • 50–74 = Açgözlülük
  • 75–100 = Aşırı Açgözlülük

Endeks grafiğinde korku (0 ila 49 arası bir puan), kripto varlığının düşük değerlenmesini sembolize ediyor. Açgözlülük (50 ila 100 arası bir puan), kripto para birimlerinin aşırı değerlenmesi ve potansiyel bir kripto balonu anlamına gelir. 00:00, 08:00 ve 16:00 GMT (+3TSI) itibaren her 8 saatte bir, kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi yenilenir. Değerini belirlemek için altı farklı referanstan veri toplarız.

Korku Endeksi Nasıl Ölçülür?

Bitcoin için Korku ve Açgözlülük Endeksinin derecesi aşağıdaki faktörlerden oluşur:

Oynaklık – Volatilite (%25)

Kripto fiyatlarındaki aşırı dalgalanmalar; oldukça endişeli bir pazarın işaretleriyken, istikrarlı bir fiyat gelişimi daha fazla güvenlik anlamına geliyor. Korku ve Açgözlülük Endeksi mevcut oynaklığı ölçer ve bunu sırasıyla son 30 ve 90 günün ortalamalarıyla karşılaştırır. Bu nedenle olağandışı ve güçlü oynaklık, fiyatı doğrudan etkiler ve potansiyel olarak zincirleme reaksiyonlara yol açar.

Piyasa Momentumu ve Hacmi (%25)

Piyasa momentumu, piyasa duyarlılığını ölçmek için piyasanın toplam hızlanma oranını ifade eder. İşlem hacmindeki değişikliklerle daha da doğrulanabilecek yukarı veya aşağı yönlü bir eğilim gösterebilir.

Bu, piyasa hacmi ne kadar büyük olursa, katılan yatırımcıların o kadar fazla olduğu anlamına gelir. Bu faktör, son 30 veya 90 günün ortalamaları kullanılarak mevcut piyasa hacminden hesaplanabilmektedir. Pozitif bir piyasada alım hacmi ne kadar yüksek olursa, açgözlülük faktörü o kadar yüksek olur.

Aynı şekilde, piyasa hacmi satma oranı ile değerlenebilmektedir. Formül, toplam satım opsiyonu (kısa pozisyonlar) sayısının toplam alım opsiyonu (uzun pozisyonlar) sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Ortaya çıkan değer 1’den yüksekse, satım opsiyonları baskındır ve katılımcıların çoğunluğu piyasayı olumsuz duygulara göre değerlendirmektedir (yani fiyatların düşmesini beklemektedir).

Sosyal Medya (%15)

Sosyal medya, Bitcoin ve kripto para birimlerindeki değişimler için iyi bir buluşma yeridir. Özellikle Twitter’da güçlü bir topluluk sürekli olarak piyasayı gözlemler ve ona doğrudan tepki verir. Belirli hashtag’leri değerlendirerek ve belirli bir dönemde Bitcoin ile ilgili kaç tane oluştuğunu not ederek, ruh hali oldukça doğru bir şekilde analiz edilebilir. Ne kadar çok istek ve ilgi ne kadar fazlaysa, açgözlülük faktörü de o kadar yüksek olur.

Ayrıca sosyal medya tarafından teşvik edilen çok sayıda “pompala ve boşalt” biçimi vardır. Örneğin, çevrimiçi gönderiler, bir kripto varlığının satın alınmasını teşvik ederek sözde değerli bilgiler verebilmektedir.

Anketler (%15)

Anketler, diğer ilgili taraflarla birlikte coin piyasası katılımcılarının ruh halini doğrudan sorgulamak için uygundur. Anketleri uygun örneklem büyüklüğü ile düzenli aralıklarla yürütmek için birkaç güvenlidir. Üçüncü taraf web sitesi kullanılmaktadır. Seçilen örnek bir grup kripto yatırımcısını temsil ettiğinden, bu anketler genel piyasa duyarlılığını tahmin etmemize yardımcı olacak.

Reklam kampanyaları, ürünlerini daha iyi bir ışık altında sunması için genellikle bu yöntemi kullanmaktadır. Oylar özel olarak satın alınır ve anket yalnızca daha iyi pazarlamaya hizmet eder. Kripto para platformu TRON’un kurucusu Justin Sun, platformunun reklamını yapmak için bu yöntemi kullandığı için eleştirildi.

Bitcoin Dominansı (%10)

Kripto piyasasında Bitcoin Kraldır. Hakimiyeti, toplam piyasa değerinden aldığı paya yansır.
Bir kripto para biriminin piyasa değeri (veya piyasa değeri), piyasa değerinin bir ölçümüdür. Başka bir deyişle, o…
. Birçok yatırımcı yatırımlarını riskli altcoinlerden Bitcoin’e kaydırdığından, Bitcoin’in büyük bir hakimiyeti belirsiz bir pazar anlamına gelebilir. Bu durumda Bitcoin, yatırımcıları fiyatlardaki keskin düşüşten koruyan bir cennet olarak kabul edilmektedir.

Bununla birlikte, Bitcoin’e yapılan yüksek yatırım seviyeleri aynı zamanda güvenli bir pazar ortamını temsil edebileceğinden, bu faktör çok farklı yorumlanabilmektedir.

Google Trendler (%10)

Google Trendler, kullanıcıların ilgi alanlarını analiz etmek için çok güçlü bir araçtır. Bu, belirli arama terimleriyle ilgili Google arama motorundaki girişleri değerlendirmeyi mümkün kılar. Örneğin, Bitcoin’e olan ilgi arttıkça, arama sorguları ve fiyatlar eş zamanlı olarak artar. Tarihsel olarak, BTC Google aramalarındaki artışlar, kripto fiyatlarındaki dramatik oynaklıkla aynı zamana denk geldi.

Aşırı Korku ve Açgözlülük Size Ne Söylüyor?

Endeksteki aşırı korku seviyeleri her zaman kripto fiyatlarının yükselişe geçmesinden önce geldi. Bu seviyede endeks, çoğu yatırımcının kripto varlıklarını elden çıkarması ve fiyatları daha da aşağı çekmesi nedeniyle fiyatların çok düşük olduğunu gösteriyor. Bilgili yatırımcılar için, bu genellikle piyasada satın almak için en uygun noktadır. Endeks, kripto fiyat performansının geri dönüşlerini doğru bir şekilde tahmin ediyor. Neredeyse aşırı bir endişe düzeyine ulaştığında, genellikle kripto fiyatlarının tersine döneceğini tahmin ediyor.

Bu, piyasada kalmak için asgari bir ödülle birlikte artan balon patlaması riskini gösterir. Genellikle piyasada açığa satış yapmak veya birinin kripto varlıklarını satmak için bir sinyaldir. Tipik olarak, aşırı açgözlülük düşüş eğiliminden önce gelir.

Bu bulgular, aşırı piyasa duyarlılığının kripto fiyatlarındaki geri dönüşün doğru bir tahmincisi olduğunu doğruluyor gibi görünüyor. Kripto piyasalarındaki aşırı korku, tarihsel olarak yükseliş trendlerine dönüşürken, aşırı açgözlülük düşüş trendlerine dönüştü.

Korku Satışı Nedir?

Korku Satışı Fırsata Çevrilir Mi?

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, kripto fiyatlarında yerel bir düşük noktanın ne zaman oluştuğunu ve bir rallinin ne zaman gerçekleşebileceğini tahmin etmek için mükemmel bir göstergedir. Doğru ellerde, piyasa duyarlılığındaki bir değişikliği ve ardından kripto fiyatlarında bir tersine dönüşü zamanlamak için değerli bir araçtır.

Endeks, aşırı korku bölgesine yaklaştıkça tersine dönme eğilimindedir. Bu, tam açgözlülük alanına girmeden önce korkunun çok erken açgözlülük belirtilerine dönüştüğü andır.

Korku ve Açgözlülük Endeksi, piyasa duyarlılığı dönüşlerini izlemek için yararlı bir araç olabilmektedir. Büyük dalgalanmalar, piyasanın geri kalanı trend yansıtmadan önce giriş veya çıkış fırsatı sunabilmektedir.

Endeks, kripto piyasası dönemlerinin uzun vadeli analizi için de çalışmıyor. Uzun vadeli bir boğa veya ayı koşusunda, tekrarlayan korku ve açgözlülük turları vardır. Bu anahtarlar, swing yatırımcıları için değerlidir.

Sonuçta Korku Satışı Nedir?

Korku satışı nedir? kripto para birimlerini analiz etmede çok önemli ve yardımcı bir araç olabilse de, asla tek başına durmamalıdır. Fiyatlandırmada her zaman çeşitli faktörler rol oynar ve dikkate alınmalıdır.

Örneğin, Korku ve Açgözlülük Endeksi yalnızca duygu analizine atıfta bulunurken, teknik analiz ve temel analiz
Temel analiz, kripto para yatırımcıları tarafından bir kripto varlığının gerçek değerini belirlemek için kullanılan bir yaklaşımdır…. Piyasa katılımcılarının duygularından bağımsız olarak çalışır. Ancak, bazı yeni finansal veya jeopolitik olayların herhangi bir analizi geçersiz kılabileceğini unutmayın. Her şey gönlünce olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu