Coin Haberleri

Kripto ATM Kurulumları Azaldı

Kripto ATM Kurulumları 2023'te Kurulumu Gerçekleşmesi Gereken 5.000'den Fazla Azaldı - İşte Nedeni

Kripto ATM Kurulumları Azaldı. 2023 yılı, birçok olumlu ve olumsuz yönüyle kripto endüstrisi için oldukça olaylı geçti. Son gelişmede, Bitcoin ve kripto ATM kurulumları, Coin ATM Radar’dan alınan verilere göre 2023’te 5.000 birimden fazla düştü.

Kripto ATM Kurulumları Azaldı

Kripto piyasası, FTX krizlerinin ardından yıla sıçrama ile başlasa da Coin ATM Radar, Ocak ayında 1.587 Bitcoin ATM’sinin kaldırıldığını ve hizmet dışı bırakıldığını kaydetti.

Birkaç varlığın genel bir fiyat kaybı yaşadığı Şubat ayına girerken, kripto ATM ağı bazı pozitifler gördü ve dünya çapında yalnızca 275 birim çevrimdışı oldu.

Bununla birlikte, dünya genelinde 3.627 ATM’nin ağdan kaldırılmasıyla Mart ayı oldukça korkunçtu. Ayrıca, kripto ATM ağındaki dokuz yılı aşkın süredir en büyük aylık düşüşü temsil ediyor.

Coin ATM Radar’a göre, 2023’te şimdiye kadar ATM kurulumlarındaki toplam negatif net değişiklik 5.489’dur. Ayrıca geriye tüm dünyada çalışan yalnızca 33.729 aktif ATM kalır.

Bu lotlardan 28.000’den fazla birim Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır. Ayrıca küresel kripto ATM ağının %84’ünden fazlasını oluşturuyor. Bitcoin ATM’lerinin iyi olduğu diğer ülkeler arasında Kanada, Avustralya, İsviçre vb.

Düşüşün Arkasında

2013’te ilk Bitcoin ATM’sinin piyasaya sürülmesinden bu yana, kripto ATM net değişimi, Eylül 2022’de ve bu yılın ilk üç ayındaki negatif bir rekor dışında her zaman olumlu oldu.

Bununla birlikte, ATM kurulumlarındaki bu ani ve olağandışı düşüşün arkasında çeşitli nedenler olabilmektedir. Bununla birlikte, en dikkate değer olanı, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulu kripto ATM’lerinin sayısında geçen yıla kadar uzanan ciddi bir düşüş gibi görünüyor.

Rapora göre, Kasım 2022 ile bu tarih arasında ABD’de 5.000’den fazla ATM çevrimdışı oldu. Avustralya, Kanada, İspanya ve diğer kripto dostu ülkeler gibi diğer ülkeler aynı dönemde pozitif Bitcoin ATM büyümesi kaydetmiş olsalar da, ABD’nin hakimiyeti küresel kripto ATM ağı için oldukça kasvetli bir tablo çiziyor.

ABD’deki olumsuz ATM kurulumu artışı, 2022’nin sonlarında meydana gelen kripto kışı ve bu yılın başlarında bazı ABD kripto dostu bankalarının çökmesine yol açan dalgalanma etkileri dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin bir sonucu olabilmektedir.

Bununla birlikte, ATM kurulumlarındaki bu düşüşün daha ne kadar devam edeceği bilinmiyor.

Türkiye’de Bitcoin ATM’leri Varmı?

Türkiye’de Bitcoin ATM’leri bulunmaktadır. Bitcoin ATM’leri genellikle büyük şehirlerde bulunmaktadır. Bitcoin ATM’lerini kullanarak, Türk lirası karşılığında Bitcoin satın alabilirsiniz. Ayrıca Bitcoin’inizi Türk lirasına dönüştürebilirsiniz.

Türkiye’deki Bitcoin ATM’lerini bulmanız için, internet arama motorlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca, CoinATMRadar gibi siteler ve uygulamalar da Türkiye’deki Bitcoin ATM’lerini bulmanıza yardımcı olabilmektedir. Ancak, Bitcoin ATM’lerinin işlem ücretleri oldukça yüksek olabilmektedir. Bu nedenle işlem yapmadan önce ücretleri dikkatle incelemeniz önerilmektedir.

Öte yandan, Türkiye’de kripto para birimlerinin kullanımı hakkında bazı düzenlemeler yapılmıştır. Bu nedenle, kripto para birimlerine yatırım yapmadan önce, ilgili yasal düzenlemeleri dikkatle incelemeniz önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu