Kripto Para Eğitimleri

Kripto Para Arbitrajı Nedir?

Arbitraj finansal piyasalarda olduğu gibi, kripto para birimi işlemlerinde karşınıza çıkabilecek bir deyimdir. Mantığını anlamanız oldukça önemlidir.

Kripto para işlemlerini teknik açıdan incelemeye alan her yatırımcı ciddi kazançlar elde edebilmektedir. Bu nedenle kişisel gelişiminizi ön planda tutarak kısa vadede minimum kazançlarla yolunuza devam edebilirsiniz. Kripto para arbitrajı nedir? Arbitraj kelimesini finansal piyasalarda sık sık duyabileceğiniz bir kelimedir. Makalemiz içerisinde bir yatırımcı için ne kadar önemli bir etken olduğuna değineceğiz.

Finansal yatırım, kâr elde etmek için kullanabileceğiniz çok çeşitli stratejilerle birlikte gelir. Kripto para işlemlerinde de durum böyledir. Hazırsanız bitcoin arbitrajını ve bu stratejinin bitcoin’e yatırım yapmanın akıllı bir yolu olup olmadığını tartışacağız.

Arbitraj Nedir?

Finansal yatırımda arbitraj, aynı varlığın veya menkul kıymetin farklı borsalarda aynı anda alınıp satılması ve bu borsalardaki fiyat farklılıklarından kar elde edilmesi anlamına gelir.

Örneğin, bir varlığın fiyatı A borsasında 100$’dan ve B borsasında 98$’dan işlem görüyorsa, yatırımcı B borsasında 98$’a satın alabilir ve daha sonra etkin bir risk yaratmak için A borsasında hemen 100$’a satabilir. 2 $ ücretsiz kar. Bu, arbitraj işlemi kavramıdır.

Arbitraj işlemi, menkul kıymetlerin ve varlıkların fiyatlarını tüm borsalarda aşağı yukarı aynı tutan şeydir. Çünkü bir borsada diğer borsada fiyat farkı oluşursa, birileri gelip hemen bundan faydalanacaktır. Bugün borsalarda bu, arbitraj fırsatları arayan ve alım satımları otomatik olarak gerçekleştiren yüksek frekanslı alım satım algoritmaları kullanılarak yapılır.

Kripto Para Arbitrajı Nedir?

Bitcoin, hala bir ana varlık sınıfına dönüştüğü için oldukça likit bir varlıktır. Bu da, farklı borsalarda fiyat farkını bulmayı kolaylaştırır.

En büyük beş bitcoin borsasının BTC/USD fiyatlarına baktığınızda, oldukça önemli fiyat farkları olduğunu görebilirsiniz. Geçtiğimiz günde, BTC/USD fiyatı Binance’da 57.355.22$, BitBu’da 57.363.65$, CoinBase’de 57.356.08$ ve Kraken’de 57.346.00$ seviyesindeydi. Bu, en büyük bitcoin borsalarından ikisinde en yüksek ve en düşük bitcoin fiyatı arasında 51,15 dolarlık bir fiyat farkı olduğunu gösteriyor.

Bu rakamlar göz önüne alındığında, bir arbitraj tüccarı 100 BTC’yi 2.312.50 dolardan satın alır. Dolayısıyla 100 BTC’yi 2.363.65 dolardan satarsa, 5.115,00 dolarlık bir kâr elde edebilmektedir. (işlem ücretleri eksi).

Arbitraj Nedir

Kripto Para Arbitrajının Zorlukları

Yukarıda bahsedilen fiyat farklılıkları, bir arbitraj tacirinin rüyası gibi görünse de; gerçek şu ki, bitcoin arbitraj işlemini yukarıdaki örnekte gösterilenden daha zor ve daha az karlı hale getiren birkaç zorluk var.

  • İlk olarak, arbitraj işlemi ile kar elde etmek için büyük hacimlerde işlem yapmanız gerekir. Örneğin 100 BTC, şu anda yaklaşık 250.000 ABD Dolarına eşittir. Dolayısıyla, yukarıda bahsedilen işlemin gerçekleşmesi için, aynı anda 250.000$ değerinde bitcoin alıp, yaklaşık 5.000$ kar elde etmeniz gerekir. Bu, küçük bir kâr için risk altında olan çok fazla sermayedir.
  • İkinci olarak, işlem ücretleri ve işlem ücretleri karınızı azaltacaktır. Çoğu bitcoin borsası, yapılan işlem başına ücret almaktadır. Genellikle her işlemin yüzde 0,2’si veya daha fazlası. Borsalar ayrıca dikkate alınması gereken para çekme ücretleri de alır. Bu nedenle, her bir arbitraj işleminin, her iki borsada da ekteki işlem ücretlerinden daha fazla kâr sağlaması gerekmektedir. Yukarıda belirtilen örnekte, kâr, risk altındaki sermayenin yaklaşık yüzde 1’ine eşittir, ancak şimdi yüzde 0,2’lik alım satım ücretinin ve işlemin her iki tarafında yüzde 0,1 veya daha fazla olabilen para çekme ücretlerinin çıkarılması gerekiyor.
  • Üçüncüsü, borsalarda büyük miktarda bitcoin depolamak asla iyi bir fikir değildir. Çünkü bitcoin borsaları, borsalara yatırılan dijital para birimini çalmaya çalışan bilgisayar korsanları tarafından düzenli olarak hedeflenir. Bu, bitcoin arbitrajını oldukça riskli bir girişim haline getirir.

Kripto Para Arbitrajı İyi Bir Yatırım Stratejisi Mi?

Bu üç nedenden dolayı kripto para arbitrajı önerilen bir yatırım stratejisi değildir. Arbitraj işlemi kârı elde etmenin risksiz yönü, kripto para işlemi yaparken hiç de risksiz değildir. Kripto para işlemi ekosistemi, hızlı ve kolay arbitraj kazançları elde etmek için yeterince geliştirilmemiştir.

Ayrıca, bu strateji, bitcoin fiyatlarının sürekli izlenmesini içermektedir. Bu nedenle, tüm gün bir bilgisayar ekranına bakmaya vakti olmayan günlük yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para yatırımına yönelik basit al ve tut yaklaşımı çok daha kolaydır. Bu nedenle büyük olasılıkla uzun vadede daha karlı olacaktır.

Sonuç olarak, Türkiye’de kripto para birimleri oldukça ilgi görmektedir. Her yatırımcı farklı teknik veya stratejilerle işlemlerini yapmaktadır. Tüm değerli yatırımcılarımızı bir konuda uyarmak isterim. Hiç bir şekilde pump olarak tabir edilen gruplara girip, büyük yatırımcılara yem olmayın. Birçok insan bu gruplarda ciddi maddi kayıplar yaşaması oldukça üzücü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu