Kripto Para Eğitimleri

Kripto Para Birimi

Kripto Para Birimi Nedir?

2018 Yılından bu yana Türkiye’de sıkça sorulan sorulardan birisidir. Kripto para birimi nedir? İlk başlarda birçok yatırımcı kripto para birimlerine uzak durmuş gibi görülse de; Bugün dünyada en çok işlem gerçekleştirilen 4. ülkeyiz.

Kripto para işlemleri son zamanlarda hayatımızın önemli bir parçası olarak görülmektedir. Kimi zaman çok ciddi kazançlar sağlansa da; Kimi zaman sert düşüşlerle aylarca elimizde beklettiğimiz durumlar meydana gelmektedir.

Yeni nesil yatırım araçlarının en popüleri olan kripto para mantığını daha iyi bir şekilde inceleyelim.

Kripto Para Birimi Nedir?

Altın, gümüş, borsa ve benzeri yatırım araçlarına işlem yapan yatırımcıların büyük bir bölümü kripto para birimlerine geçiş yaptı. İlk olarak Bitcoin ile başlayan kripto para piyasası, günümüzde her yıl yeni para birimleri eklenmektedir. Bu nedenle, yeni para birimlerinin aniden ortaya çıkışı veya popülaritesi, bankalardan başlayıp sizin gibi müşterilere kadar geniş kapsamlı sonuçlara sahiptir.

Önümüzdeki yıllarda paranızı güvende veya sağlam tutmak istiyorsanız; kripto para birimlerinin nereden geldiğini ve modern bankacılıkla nasıl etkileşime girdiklerini anlamak çok önemlidir.

Kripto Para İşlemi Yapan Bankalar

Türkiye’de direkt kripto para birimleri ile bankalarda işlem yapılmamaktadır. Bu konu hakkında hiçbir mevzuat gerçekleşmemiştir. Bu nedenle hiçbir habere ve haber kaynaklarına itibar etmemeniz gerekmektedir.

Kripto para borsaları arasında yer alan; Binance ve Paribu kripto borsalarına yapacağınız para transferleri için Garanti, Akbank ve Yapı Kredi bankası havale veya eft ücreti almamaktadır. Belirtilen bankaların haricinde herhangi bir anlaşmalı banka varsa bizlere bildirebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri Nelerdir?

“Kripto para” teriminin zaman zaman ortalıkta dolaştığını muhtemelen duymuşsunuzdur, ancak bu gerçekten ne anlama geliyor? Basitçe söylemek gerekirse, kripto para birimi tamamen çevrimiçi olarak var olan bir para birimi türüdür. Gerçek bir fiziksel formu yoktur. Dolayısıyla işlemlerle ilgili verileri kişisel tanımlayıcı faktörler olmadan bloklar halinde saklayan bir sunucudaki bir blok zincirinde bulunmaktadır. Bir banka veya diğer geleneksel kredi kurumları tarafından desteklenmezler ve yapılan işlemden bağımsız olarak kişisel bilgileri gizli tutmak için işlemler yüksek oranda şifrelenmektedir. Öyle olsa bile, çevrimiçi her satın alma için kullanılamazlar. Çoğu zaman, çevrimiçi mağazalardan satın alımları güvence altına almak için bir araç olarak değil, bir yatırım biçimi olarak satın alınırlar.

Kripto para dünyası, bu türdeki ilk başarılı para birimi olarak kabul edilen Bitcoin ile ilk büyük çıkışını yaptı. Her türlü aracıyı tamamen ortadan kaldırmayı veya ortadan kaldırmayı vaat eden, eşler arası bir elektronik nakit sistemi olarak tanımlanmıştır. Bitcoin’in popülaritesi arttıkça, diğer kripto para birimleri de piyasaya çıktı ve potansiyel yatırımcılara her yıl daha fazla seçeneğe erişim sağladı.

Kripto Paralar Nasıl Popüler Oldu?

Online işlemlerde güvenlik ve emniyet kesin satış noktası olurken, kitlelerin ilgisini çeken yatırım olanakları oldu. Geleneksel bankacılık ürünlerinden yararlanamayanlar için; çevrimiçi kripto para birimlerine kolay erişim, bu grup insanın yatırım yapması için başka bir yol sağladı. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere kripto para birimine yatırım yapmanın çeşitli faydaları vardır:

  • Ücretlerden kaçınmak
  • Çok çeşitli yatırım fırsatlarına kolay erişim
  • Yatırımlar üzerinde doğrudan kontrol

Bu faydalar nedeniyle, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, 2009’da güvensiz görülse de; Günümüzde en çok tercih edilen yatırım çeşitlerinden birisi haline geldi.

Kripto Paranın Kötü Yönleri Nelerdir?

Kripto para birimleri faydalı bir fırsat gibi görünebilmektedir. Ancak dezavantajları da elbette vardır. Göz önünde bulundurulması gereken büyük dezavantajlardan bazıları şunlardır:

  • Siber güvenlik
  • Düzenleme ve denetim eksikliği
  • Uçucu değer
  • Doğal değer eksikliği
  • Hızlı büyüme nedeniyle altyapı istikrar sorunları

Kripto Para Haciz Edilir Mi?

Türkiye’de kripto paralar konusunda SPK tarafından bir düzenleme gerçekleşmemiş olarak görülmektedir. Yaşanan bir olayda; 5 Mart 2021 yılında Türkiye’de gerçekleşen bir mahkemede, Kripto para birimi menkul değer olarak kabul görmüştür. Kripto para kullanıcısının hesabına bloke konularak haciz işlemi gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla Kripto Para birimi Türkiye’de resmi kurumlar tarafından tanınmaktadır.

Kripto Paralar

İlerleyen zaman dilimleri içerisinde, Kripto para birimleri hakkında geniş kapsamlı yasa çıkarılması beklenmektedir. Dolayısıyla yasadışı para akışının bir nebzede önüne geçilebilecektir.

Özetle Kripto Para Birimi

Kısacası, kripto para birimleri geleneksel bankacılık ve yatırım seçeneklerinden daha uygun olsa da; yerel bankanızı kullanmak kadar güvenli değildir. Bankanızı kullandığınızda, paranızın değerini koruyacağından ve paranızın nasıl yatırıldığına ilişkin uygulamaların federal yasalarla yüksek düzeyde düzenlendiğinden emin olabilirsiniz. Sonuç olarak yapacağınız en etkili hamle, SPK tarafından denetlenen yerli bir Türk borsası ile çalışmaktır.

En yeni ve en büyük para birimlerine, finansmana veya yatırım fırsatlarına kapılmanız oldukça kolaydır. Bu nedenle geleceğiniz hakkında akıllı kararlar vermek dikkatli bir planlama gerektirmektedir. Bilgi toplamak ve sizi doğru yöne yönlendirmek için bilgi birikimine ve uzmanlığa sahip deneyimli profesyonellerle çalışmaktan daha iyi bir başlangıç ​​noktası olamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu